- Ūla Klimaševska, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvos energetikos agentūrai (LEA) kovą paleidus 62,7 mln. eurų vertės finansavimą įsirengti saulės jėgainėms, iki gegužės pabaigos sulaukta 359 paraiškų gauti apie 14,1 mln. eurų lėšų paramai, teigia Lietuvos energetikos agentūros (LEA) projektų vadovė Audronė Nikšaitė.
„Dabar vykstančių kvietimų biudžetas yra beveik 63 mln. eurų. (...) Nuo kovo pradžios, nuo kvietimų paskelbimo jau gautos 359 paraiškos. (...) Pagal dabartines paraiškas prašoma paramos suma yra apie 14 mln. eurų, tad tikrai dar yra nemažai lėšų“, – šią savaitę pristatydama LEA teikiamą paramą sausumos saulės elektrinių įrengimui sakė A. Nikšaitė.
Energetikos agentūra finansuos iki 500 kilovatų (kW) galios saulės elektrinių įrengimą. Paraiškas pradėjus priimti kovo 6 dieną, jas agentūrai galima teikti iki šių metų rugsėjo 13 dienos.
Į paramą pretenduoti gali atsinaujinančių išteklių energetikos bendrijos (AIEB) ir piliečių energetikos bendrijos (PEB). Apie galimybes įgyti energetinių bendrijų teisinį statusą šių metų sausį paskelbė Energetikos ministerija. Šiuo metu, LEA duomenimis, iš visų kreipimųsi yra gauta 1 energetinės bendrijos paraiška ir 3 paraiškos iš juridinių asmenų, kurie siekia įgyti tokį statusą.
Visgi, LEA atstovės teigimu, finansavimą gauti gali tos AIEB, kurių dalininkai nėra vidutinės įmonės, ir tos PEB, kurių dalininkai nėra vidutinės ar didelės įmonės.
„Gali paraišką teikti ir juridiniai asmenys, kurie ketina įgyti bendrijų statusą, bet dar šiuo metu jo neturi. Visi reikalavimai dėl dalininkų tokioms organizacijoms yra tokie patys, kaip ir turint (energetinių bendrijų – ELTA) statusą“, – aiškino A. Nikšaitė.
Tačiau tokiu atveju, anot jos, organizacijos bendrijų statusą privalo įgyti iki galutinio su LEA parama pastatytų elektrinių projekto įgyvendinimo termino 2026 metų kovo pabaigoje.
„Energetinės bendrijos tuose kvietimuose dalyvauja kartu su kitomis subjektais – įmonėmis, ūkininkais. Iš esmės pretenduoja visi į tą patį bendrąjį biudžetą“, – pridūrė LEA atstovė.
Anot A. Nikšaitės, projekto finansavimas turi laikotarpio ir sąlygų apribojimų, mat lėšas šiai paramai skiria Europos Komisija (EK).
„Invegos“ atstovė: bent 30 proc. energetinių bendrijų pagamintos elektros turės atitekti nepriteklių patiriantiems gyventojams
Savo ruožtu valstybės nacionalinės plėtros įstaigos „Investicijos ir verslo garantas“ („Invega“) projektų vadovė Neringa Morkvėnienė akcentavo, kad su šios finansų įstaigos suteikta parama įrengtose saulės ar vėjo jėgainėse pagamintos elektros 30 proc. turės būti skiriama nepriteklių patiriantiems asmenims.
Taip yra siekiama, kad Lietuvoje būtų mažinamas energetinis skurdas (...) žmonėms, kurie neturi galimybių patys pasigaminti elektros energijos ar jos nusipirkti.
„Šitos priemonės tikslas – ne tik energetikos bendrijos, ne tik jų finansavimas ir elektrinių statymas, bet viena iš esminių sąlygų yra energetinį nepriteklių patiriantys asmenys. Jiems turi būti atiduota mažiausiai 30 proc. visos bendrijos pastatytos elektrinės sukurtos galios“, – sakė N. Morkvėnienė.
„Taip yra siekiama, kad Lietuvoje būtų mažinamas energetinis skurdas (...) žmonėms, kurie neturi galimybių patys pasigaminti elektros energijos ar jos nusipirkti“, – pridūrė ji.
Tiesa, kaip patikslino „Invegos“ atstovė, patys skurdą patiriantys gyventojai tapti tokios energetinės bendrijos dalininkais negalės. Jiems bendrijos elektrinėje pagamintą energiją skirstys bendrijos dalininkės savivaldybės.
Į „Invegos“ paramą gali pretenduoti elektrą gaminančios arba tokiomis tapti siekiančios bendrijos, norinčios įsirengti saulės, vėjo arba hibridines elektrines. Taip pat paramą galima gauti perkant visą nutolusių elektrinių parką.
Paramos energetinėms bendrijoms biudžetas iš viso siekia 206,64 mln. eurų, iš jų 3 mln. eurų planuojama skirti už „Invegos“ skirtas lėšas įsigytų elektrinių techninei priežiūrai. Parama būtų teikiama kaip lengvatinė paskola, kurios maksimalus laikotarpis yra 15 metų.
Kaip ELTA skelbė anksčiau, atsinaujinančių išteklių energetikos bendrijų (AIEB) statusas yra suteikiamas ne pelno siekiančioms organizacijoms, kurių nariai gyvena toje apskrityje, kurioje planuojama statyti elektrinę. Tokiose bendrijose elektra gali būti gaminama tik iš žaliųjų energijos šaltinių.
Piliečių energetikos bendrijos (PEB) turi teisę elektros energiją gaminti tiek iš iškastinio kuro, tiek iš atsinaujinančios energijos šaltinių. PEB dalininkais gali tapti fiziniai ar juridiniai asmenys, tačiau sprendimus bendrijoje priimti teisę turi tik fiziniai asmenys, mažos įmonės ar savivaldybių tarybos.
Energetikos bendrijų statusą suteikia Valstybinė energetikos taryba (VERT).
Kovo mėnesio pabaigoje Energetikos ministerija kartu su nacionaline plėtros įstaiga „Investicijos ir verslo garantas“ („Invega“) paleido 800 mln. eurų vertės paramą, į kurią įeina ir energetinių bendrijų kūrimo skatinimas.
Energetinių bendrijų kūrimas yra numatytas atnaujintoje Nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje (NENS).
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
D. Kreivys iš naujojo ministro tikisi darbų tęstinumo6
Darbą baigiantis energetikos ministras Dainius Kreivys viliasi, kad sekantis Energetikos ministerijos vadovas toliau tęs vykdytus darbus, įgyvendins pradėtus projektus. ...
-
ES teismas atmetė Lietuvos ieškinį dėl 13 mln. eurų sumažintos paramos žemės ūkiui
Europos Sąjungos Bendrasis Teismas (ESBT) atmetė Lietuvos ieškinį Europos Komisijai (EK) dėl jos sprendimo daugiau nei 13 mln. eurų sumažinti paramą šalies žemės ūkiui. ...
-
Sostinės taryba spręs dėl parkavimo kainos kėlimo, įves mažos taršos zoną senamiestyje1
Vilniaus miesto taryba trečiadienį spręs dėl rinkliavos didinimo visose penkiose miesto parkavimo zonose ir mažos taršos zonos dalyje senamiesčio įvedimo. ...
-
G. Nausėda susitiks su kandidatu į ekonomikos ir inovacijų ministrus L. Savicku
Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį susitinka valdančiosios koalicijos narės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ kandidatu į ekonomikos ir inovacijų ministrus Luku Savicku. ...
-
Vyriausybėje – siūlymas neskelbti viešojo konkurso įsigyjant vikšrines kovos mašinas3
Vyriausybė trečiadienį spręs, ar leisti neskelbti viešojo pirkimo konkurso, kai įsigyjamos vikšrinės kovos mašinos. ...
-
Žiniasklaida: turtingiausių Lietuvos žmonių sąraše pirmauja G. Žiemelis, V. Germanas – 19-tas3
Žurnalas „Top“ paskelbė 500 turtingiausių Lietuvos žmonių sąrašą, kuriame pirmauja verslininkas Gediminas Žiemelis, skelbia portalas „alfa.lt“. ...
-
Teismas atmetė visuomenininko ieškinį I. Trinkūnaitei ir priteisė jai 3 tūkst. eurų12
Vilniaus miesto apylinkės teismas antradienį atmetė Lietuvos žmogaus teisių asociacijos prezidento Vytauto Budniko civilinį ieškinį finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ vadovei ir akcininkei Ievai Trinkūnaitei dėl garbės i...
-
Lietuvos bankas: būsto paskola neturi tapti nepakeliamu įsipareigojimu3
Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininko pavaduotoja Julita Varanauskienė, pristatydama atlikto būsto rinkos tyrimo rezultatus teigia, kad nors būsto įperkamumas Lietuvoje yra „vidutiniškai geras“. Visgi ji pabrėžia, kad vertinant skai...
-
Kandidatas į finansų ministrus: priimant 2025-ųjų biudžetą bus didinamas skolinimosi gynybai limitas
Kandidatas į finansų ministrus Rimantas Šadžius sako, kad naujai Vyriausybei ir Seimui priimant kitų metų biudžetą bus didinamas skolinimosi gynybai limitas. ...
-
R. Šadžius – už didesnį kai kurių pajamų, prabangaus NT apmokestinimą2
Kandidatas į finansų ministrus Rimantas Šadžius sako, kad reikėtų labiau apmokestinti kai kurių veiklų pajamas, taip pat didinti prabangaus nekilnojamo turto (NT) apmokestinimą. ...