- Mindaugas Samkus, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vyriausybei siūlant pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą centralizuotam šildymui nuo kitų metų padidinti nuo 9 iki 15 proc., didžiajai daliai gyventojų šildymas pabrangs apie 3 eurus, o prastos būklės daugiabučių gyventojai gaus apie 6 eurais didesnes sąskaitas, skaičiuoja Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija (LŠTA).
Banko „Swedbank“ Finansų instituto vadovė sako, kad komunalinės paslaugos ir būsto šildymas sudaro bene didžiausią šeimų išlaidų dalį, todėl bet koks paslaugų pabrangimas skaudžiai atsilieps gyventojams.
Norėtų diferencijuoti PVM tarifą
LŠTA vadovas Vytautas Stasiūnas sako, kad Vyriausybė turėtų palikti PVM tarifo lengvatą šildymui bent jau prasčiausios būklės daugiabučių namų gyventojams.
„Didžioji dalis visuomenės gyvena sovietinės statybos neapšiltintuose daugiabučiuose namuose. Kadangi beveik 10 metų centralizuotos šilumos tiekimo sistemos vartotojai turėjo lengvatinį 9 proc. PVM tarifą, mūsų nuostata yra, kad kol valstybė nepadėjo gyventojams modernizuoti ir apšiltinti namų, tol turi būti taikoma lengvata“, - BNS sakė V.Stasiūnas.
Anot jo, asociacija palaikytų ketinimus diferencijuoti PVM tarifą, priklausomai nuo gyvenamojo namo būklės, tačiau pripažįsta, kad tai - sudėtingas veiksmas.
Išlaidos šildymui - didelė našta gyventojams
„Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė sako, kad būsto išlaikymo išlaidos yra vienos iš būtinųjų išlaidų namų ūkio biudžete, o mokesčiai už komunalines paslaugas ir konkrečiai būtent už šildymą sudaro didelę dalį šios grupės išlaidų.
Todėl bet kokiu atveju, net kompromisinis 15 proc. PVM tarifas turės ženklią įtaką namų ūkių išlaidoms.
„Tie gyventojai, kurie gyvena senos statybos nerenovuotose būstuose, šilumai išleidžia ženkliai daugiau, nei tie, kurie įsikūrę naujuose namuose. Naujuose būstuose dažniausiai kuriasi jaunos šeimos, tai - dažnai nuomojamas ar su paskola įsigytas nekilnojamasis turtas, tad šie gyventojai turi skirti nemažą dalį savo biudžeto dengti įsipareigojimams. Senesnės statybos būstuose gyvena vyresnio amžiaus, mažesnes pajamas gaunantys gyventojai, kurie ir taip šiandien taupo kiekvieną eurą. Todėl bet kokiu atveju, net kompromisinis 15 proc. PVM tarifas turės ženklią įtaką namų ūkių išlaidoms“, - BNS teigė J.Cvilikienė.
2016 metais „Swedbank“ Finansų instituto atliktas tyrimas atskleidžia, kad išlaidos šildymui visose Baltijos sostinėse sudaro daugiau nei trečdalį, o Vilniuje - pusę visų būsto išlaikymo mokesčių per mėnesį (Vilniuje – 51 proc., Rygoje – 37 proc., Taline – 40 proc.).
Anot J.Cvilikienės, Lietuvoje gana didelė dalis pajamų yra skiriama būtent būtinosioms išlaidoms padengti (maistui, būstui, transportui), o tai reiškia, kad sveikatos priežiūrai, išsilavinimui ar laisvalaikiui lieka tik sąlyginai nedidelė dalis namų ūkio biudžeto pajamų.
Būsto šildymas pabrangtų nuo 1,5 iki 6 eurų
LŠTA duomenimis, tipinis sovietinės statybos 60 kv. metrų ploto neapšiltintas daugiabutis 2016-2017 metų šildymo sezoną, kai galiojo lengvatinis 9 proc. PVM tarifas, vidutiniškai per mėnesį sumokėjo po 65,1 euro, o per 6 mėnesių šildymo sezoną - 391 eurą.
Skaičiuojama, kad PVM tarifą padidinus iki 15 proc., tokio buto gyventojai už šildymą būtų sumokėję vidutiniškai 68,4 euro per mėnesį ir 410 eurus per visą šildymo sezoną. LŠTA duomenimis, šalyje yra 409 tūkst. tokių butų, kuriuose gyvena apie 1,15 mln. gyventojų.
Asociacija skaičiavimus atliko, remdamasi praėjusio šildymo sezono vidutine šilumos kaina Lietuvoje - 5,24 cento (be PVM) už kilovatvalandę.
Tuo tarpu tokio paties ploto seno ir labai prastos būklės daugiabučio namo gyventojai už šilumą praėjusį šildymo sezoną mokėjo vidutiniškai po 119,7 euro per mėnesį, o esant 15 proc. PVM tarifui, būtų sumokėję po 126 eurus.
LŠTA duomenimis, Lietuvoje yra 118 tūkst. tokių butų, juose gyvena apie 330 tūkst. gyventojų.
Naujos statybos daugiabučių gyventojai už šildymą per mėnesį mokėjo vidutiniškai po 30,8 euro, o padidinus PVM tarifą ši suma ūgtelėtų iki 32,4 euro. Šalyje yra apie 128 tūkst. tokių butų, juose gyvena apie 358 tūkst. gyventojų.
Vyriausybė siūlo nuo 2018 metų pradžios įvesti naują 15 proc. lengvatinį PVM tarifą, kuris pakeistų šiuo metu taikomą 9 proc. tarifą. 15 proc. PVM būtų taikomas ir centriniam šildymui.
Šildymui nuo birželio taikomas įprastas 21 proc. PVM tarifas. Liepos pradžioje valdantieji „valstiečiai“ sutiko su konservatorių siūlymu grąžinti lengvatą mainais į pastarųjų paramą urėdijų reformai. Premjeras Saulius Skvenelis pažadėjo iki spalio grąžinti 9 proc. tarifą šildymui, kuris galiotų iki gruodžio pabaigos.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lenkijos paukščių ūkyje – Niukaslio ligos protrūkis: VMVT Lietuvos ūkininkus ragina būti atsargiais
Lenkijos paukščių ūkyje trečiadienį užfiksuotas 24-asis Niukaslio ligos protrūkis. ...
-
Premjeras: svarstysime galimybę išsiimti lėšas likus 5-10 metų iki pensinio amžiaus1
Ministras pirmininkas Gintautas Paluckas vertina, kad pavasario sesijos metu keičiant antrąją pensijų pakopą ir atsižvelgiant į Konstitucinio teismo (KT) sprendimą, taip pat būtų galima numatyti atsiėmimo be specialių aplinkybių atvejus. ...
-
Paluckas: 2025 m. biudžetas nepaliko vietos PVM lengvatoms maistui, bet ateityje ji galėtų atsirasti4
Premjeras Gintautas Paluckas sako, kad nors 2025 m. biudžete nėra vietos pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatoms kai kuriems maisto produktams, ateityje toks sprendimas bus svarstomas. ...
-
Latvijoje pradėtas tyrimas dėl galbūt netinkamo „Rail Baltica“ lėšų panaudojimo
Latvijos prokurorai trečiadienį pranešė pradėję tyrimą dėl galbūt netinkamo valstybės lėšų, skirtų brangiai ir vėluojančiai geležinkelio jungčiai tarp Baltijos šalių ir Lenkijos, panaudojimo. ...
-
„Via Lietuva“ kitų metų pradžioje spręs dėl e. tollingo konkursų likimo
Apeliaciniam teismui paskelbus, jog kelių rinkliavos informacinės sistemos, vadinamojo e. tollingo, kūrimo konkursą bendrovė „ProIT“ laimėjo teisėtai, o Klaipėdos apygardos teismui pripažinus neteisėtu valstybinių kelių valdytojos &bdqu...
-
Lietuvos paštas ir vėl kelia kainas3
Lietuvos pašto paslaugos siunčiant siuntinius į užsienį 2025 metais vidutiniškai brangs 0,44 euro daugiau, o laiškus (iki 20 gramų svorio siuntinius) – 0,38 euro. ...
-
Tokio dydžio biudžeto Vilnius dar nėra turėjęs: kam bus skiriami pinigai
Vilniaus miesto tarybai trečiadienį pristatytas ateinančių 2025-ųjų metų biudžetas, preliminariai kitąmet turintis siekti 1,487 mlrd. eurų – 6,2 proc. arba 86 mln. eurų daugiau nei patvirtintas 2024 m. ...
-
Vilniuje kai kam už atliekų tvarkymą teks mokėti daugiau1
Trečiadienį posėdžiavusi Vilniaus miesto savivaldybės taryba patvirtino naujus vietinės rinkliavos už atliekų surinkimą dydžius. ...
-
Lietuvos bitininkai sunerimę: į šalies rinką plūsta padirbtas medus2
Seimo vicepirmininkas ir Lietuvos bitininkų sąjungos prezidentas Juozas Olekas teigia, kad nors Lietuvoje medaus surenkama daugiau nei anksčiau, bitininkai priversti konkuruoti su iš trečiųjų šalių įvežamais ir neretai pigesniais padirbt...
-
Ropė: pasiūlymas įsigyti parduodamą gretimą sklypą privalo būti ir kaimynas turi žinoti
Seimo Kaimo reikalų komitetas siūlo pirmumo teisę įsigyti parduodamą dirbamą žemės sklypą suteikti tik ūkininkams, kurie greta dirba žemę. ...