Brangi energija privertė taupyti

Tiek gyventojai, tiek verslas ieško būdų, kaip kuo mažiau naudoti energijos, ir, žinoma, kuo mažiau išleisti pinigų. Tiekėjai jau pajuto, kad vartotojai  prisuko dujų čiaupus.

Laukia žiemos

Bendrovė "Lietuvos dujos" paskelbė, kad pirmą šių metų pusmetį pardavė 1,6 proc. mažiau gamtinių dujų. "Pastebime naują tendenciją. Anksčiau dujų buvo vartojama vis daugiau, dabar jų kiekis mažėja", – sakė "Lietuvos dujų" Strateginio vystymo skyriaus viršininkas Saulius Bilys.

Pasak jo, būtent didėjanti gamtinių dujų kaina paskatino gyventojus ir verslininkus taupyti. Tai lėmė ir prastėjanti šalies ūkio padėtis, mažėjanti pramonės gamyba. Kiek metų pabaigoje būsime sunaudoję gamtinių dujų, priklausys ir nuo artėjančio šildymo sezono.

"Maždaug pusę visų gamtinių dujų sunaudoja šilumos ir elektros gamybos įmonės, kitą pusę – pramonė ir gyventojai. Kiek dujų prireiks pramonei, dar galima prognozuoti. Tačiau šilumos ūkio kuro poreikį numatyti yra tas pat, kas prognozuoti orą. Jei ateinanti žiema bus šaltesnė nei pernykštė, dujų reikės daugiau, jei šiltesnė – mažiau", – kalbėjo S.Bilys.

Neišnaudotos galimybės

Pašnekovas įsitikinęs, kad energijos taupymo galimybės milžiniškos ir dar neišnaudotos. "Ateityje taupant turėtų būti suvartota mažiau dujų. Jei gyventojai pradės masiškai šiltinti pastatus, jiems reikės mažiau šilumos energijos, o ją gaminančioms įmonėms – mažiau kuro", – dėstė S.Bilys.

Atrodo, gyventojus artėjantis šildymo sezonas jau įbaugino, tad jie vis aktyviau teikia paraiškas renovuoti daugiabučius. Tačiau pastatų atnaujinimas įstrigo. Šiemet valstybė daugiabučiams namams modernizuoti skyrė 52,5 mln. litų, bet šios lėšos jau paskirstytos anksčiau įgyvendintiems daugiabučių šiltinimo projektams finansuoti. Vien per pirmą šių metų pusmetį gauta tiek paraiškų, kad naujos kol kas nepriimamos ir dar neaišku, kada jas vėl bus galima teikti. Valstybės paramos eilėje laukia apie 300 pareiškėjų.

Ateitimi nesirūpina

Uždarius Ignalinos atominę elektrinę (IAE), Lietuvai prireiks daugiau gamtinių dujų, nors beveik visos šilumą ir elektrą gaminančios įmonės vienu metu gali naudoti ne tik gamtines dujas, bet ir kitą kurą, tarkim, mazutą.

S.Bilys patvirtino, kad Lietuvos įmonės, ant kurių kris atsakomybė rūpintis elektros gamyba uždarius IAE, neskuba sudaryti sutarčių. "Lietuvos dujos" galėtų tiekti didesnį dujų kiekį uždarius atominę elektrinę, tačiau prieš tai būtina parengti dujų tiekimo sistemą, o tam reikia konkrečių klientų įsipareigojimų, kad šiems bus reikalingas didesnis dujų kiekis.

"Transportuoti didesnį dujų kiekį nėra jokia problema, jei laiku nurodyta, kada ir koks kiekis bus reikalingas. Tačiau tam reikalingos investicijos į tinklą ir laikas, įvertinus Lietuvos teisinę sistemą, žemės klausimus, įrangos užsakymą, viešuosius konkursus darbams atlikti, mums reiktų bent dvejų metų infrastruktūrai parengti", – kalbėjo S.Bilys.
"Lietuvos dujų" klientų pateikti duomenys rodo, kad nuo 2010 m. šalies vartotojams per metus reikės 5 mlrd. kub. m dujų. Dabar per metus Lietuva sunaudoja apie 3,6 mlrd. kub. m gamtinių dujų.

Kur pasuks kaina?

Kol kas gamtinės dujos tik brango: liepą 1 tūkst. kub. m gamtinių dujų importo kaina buvo apie 1,1 tūkst. litų, rugpjūtį – jau apie 1,2 tūkst. litų. Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos specialistai skaičiuoja, kad artimiausiu metu gamtinių dujų kaina turėtų stabilizuotis ir jei ne kristi, tai bent jau nebekilti taip sparčiai.

Tokios prognozės galėtų išsipildyti, jei ir toliau kris pasaulinės naftos kainos, jos turi įtakos skaičiuojant dujų įkainius. Tai suteikia vilties, kad nuo kitų metų gamtinės dujos gyventojams smarkiai nebrangs. Mat šiuo metu į gamtinių dujų kainą buitiniams vartotojams įskaičiuota beveik 900 litų už 1 tūkst. kub. m dujų importo kaina.
Tačiau "Lietuvos dujų" specialistai tvirtina, kad gamtinės dujos gali brangti jau vien todėl, kad stiprėja JAV doleris.

Skaičiai ir faktai

Lietuva iš Rusijos pirmą šių metų pusmetį importavo 1,683 mlrd. kub. m gamtinių dujų – 13,4 proc. mažiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. Lietuvoje per šešis mėnesius suvartota 1,806 mlrd. kub. m dujų – 0,1 proc. mažiau. Didžioji jų dalis gauta iš Rusijos koncerno "Gazprom", dar 134,7 mln. kub. m – iš Latvijos Inčukalnio požeminės dujų saugyklos.

Didžiausios dujų importuotojos iš Rusijos "Lietuvos dujų" importas sausio–birželio mėnesiais, palyginti su pirmu pusmečiu pernai, smuko 25,9 proc., iki 583,6 mln. kub. m. "Dujotekana" per tą patį laikotarpį importavo 2,2 proc. mažiau, arba 263,2 mln. kub. m.

Per 2008 m. pirmą pusmetį "Lietuvos dujos" pardavė vartotojams 706,0 mln. kub. m gamtinių dujų: nebuitiniams vartotojams – 599,2 mln., o buitiniams – 106,8 mln. kub. m. Palyginti su 2007 m. tuo pačiu laikotarpiu, dujų pardavimas sumažėjo 1,6 proc.
"Lietuvos dujos" prognozuoja, kad šiemet parduos 5,8 proc. mažiau gamtinių dujų nei pernai. Dujų numatoma parduoti mažiau, nors įmonė planuoja per metus prijungti apie 5,6 tūkst. naujų vartotojų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių