- LNK inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vasaros išpardavimai – magiški žodžiai, kurie vilioja pirkėjus į parduotuves. Tačiau kur nuolaidos, ten ir nuolaidų spąstai. Tie, kuriuos lietuviški išpardavimai nuvilia, jau buvo įprasta, kad geresnių kainų bėga ieškoti į kaimyninę Lenkiją. Tačiau lietuviai ten tiek nebeišlaidauja. Kodėl, aiškintasi LNK reportaže.
„Tikrai dažnai važiuojame ir tikrai ten apsimoka pirkti, ypač maisto produktus, avalynę, drabužius“, – tikino vilnietė Violeta.
„Lenkijoje? O kur ta šalis? Neapsimoka ten važiuoti pensininkui. Už degalus sumokėti, kelionė ilga“, – priešingą nuomonę pateikė kitas.
Apsipirkimų patirtys Lenkijoje skirtingos, o skaičiai rodo, kad lietuviai nebeišlaidauja kaimyninėje šalyje tiek daug, kiek anksčiau.
„Lietuvos gyventojams nėra taip patrauklu reguliariai apsipirkti Lenkijoje“, – tikina „Citadele“ banko ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Pirmąjį šių metų pusmetį krito ne tik atsiskaitymų banko kortelėmis skaičius, bet ir pati atsiskaitymų suma. Tokią tendenciją pastebi ne vienas komercinis bankas. Net ir vasarą Lenkijoje išleista neįprastai mažiau.
„Matome, kad praėjusiais metais, liepos, rugpjūčio mėnesiais, lietuviai išleisdavo po 14–15 mln. eurų, šiemet apimtis nukrito iki 10–12 mln. eurų“, – statistiką pateikė „Swedbank“ ekonomistė Greta Ilekytė.
Priežasčių, kodėl Lenkija nebepatraukli – ne viena. Prekių kainas Lenkijoje jau reikia dalyti iš mažesnio skaičiaus – prieš dvejus metus už 1 eurą buvo galima įpirkti 5 zlotus, dabar – jau tik 4,3 zloto.
„Valiutos kursas nėra toks palankus, koks, tarkime, buvo 2022 m., kuomet, na, išties buvo dar viena paskata vykti į Lenkiją“, – teigė Šiaulių banko ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.
Brangsta ir pačios prekės Lenkijoje. Vasarą, išvydusi kainų duomenis, šokiruota liko ir pati Lenkijos Vyriausybė.
„Lenkijoje birželio mėnesį infliacija buvo 2,6 proc. Liepą ji pašoko daugiausia – net 4 proc.“, – skaičiavo Rytų Europos kolegijos Vroclave vadovas Laurynas Vaičiūnas.
Vien maistas Lenkijoje pabrango 2 proc., nes išaugo kaštai prekybininkams, reikėjo kelti algas kasininkams, kitiems darbuotojams, o ir valdžia po rinkimų nebe tokia dosni lengvatų.
Lenkijoje? O kur ta šalis? Neapsimoka ten važiuoti pensininkui.
„Yra kitų dalykų, kurie tikrai lėmė tą kainų šuolį, kalbama, žinoma, apie Lenkijoje panaikintas energijos kainų lengvatas. Jos šią vasarą mažėja“, – sakė L. Vaičiūnas.
Paprastai Lenkijoje didžiausią pajamų dalį Lietuviai išleidžia maistui ir degalams, tad vos tik lenkiškiems produktams pabrangus lietuviai netruko to pajusti.
„Kategorijos nepasikeitė, tai vis dar sudaro reikšmingiausią atsiskaitymų dalį, bet matome, kad pačios apimtys yra pakritusios“, – sakė ekonomistė G. Ilekytė.
Nebevilioja ir degalų kainos. Lenkijoje litras dyzelino kainuoja 1,56 euro, o benzinas 1,5 euro, tad įsipilti degalų dabar pigiau Lietuvoje.
Tikslo važiuoti į Lenkiją su tuščiais pirkinių maišais ekonomistas nemato ir dėl perkamosios galios. „Atsigaunant gyventojų perkamajai galiai, nebėra toks aktualus tas pigesnis apsipirkimas Lenkijoje, kaip, tarkime, praeitais metais, kai infliacija dar siekė dviženklį skaičių“, – teigė A. Izgorodinas.
„Tikrai didžioji dauguma maisto kainų indeksų yra pastarųjų trejeto metų žemumose. Šiek tiek galbūt brangimas matomas aliejinių kultūrų, bet situacija išties nekelia rimto nerimo“, – įsitikinusi I. Genytė-Pikčienė.
Ekonomistai tikina, kad Lenkijoje neišleisti milijonai jau grįžta į Lietuvos biudžetą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
SIM kortelių taip paprastai nebenusipirksite: abejoja, kad tai pažabos sukčius2
Nuo kitų metų norint įsigyti išankstinio mokėjimo SIM korteles, bus privaloma pateikti savo asmeninius duomenis. Taip tikimasi užkirsti kelią telefoniniams sukčiams, kasmet iš žmonių išviliojantiems milijonus eurų. Vis dėlto, ka...
-
Neramina Lietuvos gimstamumas: kas laukia šalies ekonomikos?2
Lietuvos gimstamumo statistika neramina. Per pastaruosius trisdešimt metų naujagimių registruojama bent perpus mažiau, nesiekiame net Europos Sąjungos vidurkio. O kurti šeimą lietuvaičių nepaskatina net dosnios išmokos. ...
-
Po skandalo dėl „Teltonikos“ – liūdnos išvados: niekas nežino, kaip išlipti iš biurokratų pelkės8
Niekas negali pasakyti, kaip išlaisvinti valstybę iš biurokratų pelkės. Naudos Lietuvai turinčios siekti valstybės įmonės ne tik nesusikalba, bet netgi konkuruoja. Stringa tiek daug projektų, kad lėtėja visos valstybės vystymasis. Akiv...
-
Kėdainių rajone griežtinama afrikinio kiaulių maro kontrolė
Kėdainių rajone šį mėnesį nustačius afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį griežtinama situacijos stebėsena. ...
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Seimas imasi dirbtinio intelekto reguliavimo, siekia patikslinti startuolio sąvoką
Seimas svarstys patikslinti kriterijus, pagal kuriuos įmonės patenka į startuolių kategoriją ir gali gauti valstybės paramą, taip pat Lietuvoje imsis reguliuoti dirbtinio intelekto (DI) naudojimą. ...
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis3
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas105
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...