- Lukas Juozapaitis, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Antros pakopos pensijų fonduose kaupiančiųjų vidutinė grąža šiemet siekė 11,5 proc., o nuo 2019 metų, kai įvesta gyvenimo ciklo sistema, – 71 proc.
„Toliau pavyksta auginti turtą antroje pensijų pakopoje. (...) Grąža jau uždirbama ne tik nuo pradžioje investuoto kapitalo, bet ir nuo vėlesniais laikotarpiais uždirbtos grąžos. Kaupimo efektas leidžia sparčiai didinti sukauptą turtą“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė „Swedbank investicijų valdymo“ fondų valdytojas Tomas Bakutis.
Per devynis mėnesius didžiausią grąžą uždirbo jauniausių klientų turtą valdantys ir daugiausiai į akcijas investuojantys fondai – 1996–2002 metais gimusiųjų grupės fondai uždirbo 13,7 proc., 1989–1995 metais – 13,4 proc., 1982–1988 metais – 13,5 proc., 1975–1981 metais – 11,1 proc. grąžą.
Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) duomenimis, antros pakopos pensijų fondų turtas rugsėjo pabaigoje siekė 8,5 mlrd. eurų, pranešė asociacija.
Trečiosios pakopos pensijų fondų grąža sausį–rugsėjį siekė 11,9 proc., sukaupto turto vertė – 368 mln. eurų.
Paskutinį ketvirtį kiek didesnę grąžą uždirbo mažesnės rizikos (trečios pakopos – BNS) fondai. Didesnės rizikos fondams grąža buvo šiek tiek mažesnė.
„Paskutinį ketvirtį kiek didesnę grąžą uždirbo mažesnės rizikos (trečios pakopos – BNS) fondai. Didesnės rizikos fondams grąža buvo šiek tiek mažesnė“, – teigė T. Bakutis.
LIPFA teigimu, pensijų fondų grąža kyla atsigaunant pasaulio ekonomikai, aktyvėjant tiek akcijų, tiek obligacijų prekybai.
Pasak T. Bakučio, nuo metų pradžios bendras pasaulio akcijų indeksas, skaičiuojant eurais, pakilo beveik 17 proc.
„Pirmasis metų ketvirtis padėjo tvirtą pagrindą geram šių metų rezultatui pasaulio akcijų rinkose, bendra uždirbta grąža viršijo 10 proc. Kiti ketvirčiai dar šį rezultatą papildė“, – kalbėjo T. Bakutis.
Anot jo, paskutinį metų ketvirtį akcijų rinkų augimą toliau turėtų skatinti centrinių bankų mažinamos bazinės palūkanų normos, stabilus globalios ekonomikos augimas bei tikėtina grąža iš investicijų į dirbtinį intelektą.
Pasak analitiko, akcijų rinka lėtės, jei eskaluojantis kariniams konfliktams brangtų žaliavos, JAV kiltų neramumai po prezidento rinkimų, pasirodytų ženklų, jog pasaulio ekonomika pradeda lėtėti.
Tuo metu „Luminor investicijų valdymo“ portfelio valdytojas Justas Daujotas sakė, kad nuo metų pradžios gerus rezultatus demonstravo įvairaus pajamingumo obligacijų klasės: obligacijų rinka per devynis mėnesius pakilo nuo beveik 3 proc. iki 7 proc.
Anot analitiko, palūkanų mažinimo politika skatino ne tik akcijų, bet ir obligacijų rinkų augimą.
„Rinkos dalyviai labiau tikėjo, kad pavyks centriniams bankams neaukojant ekonomikos augimo sumažinti palūkanų normas ir suvaldyti infliaciją“, – spaudos konferencijoje sakė J. Daujotas.
Jo teigimu, pensijų fondai aukštesnę grąžą iš obligacijų fiksavo dar prieš palūkanų normų mažinimą, be to, jų pajamingumas turėtų augti ir toliau.
„Ta ateinančių penkerių metų grąža bus aukštesnė ir didesnė kaupiančiųjų naudai, palyginti su penkiais ankstesniais metais būtent dėl to, kad šis pradinis taškas žymi aukštesnį pajamingumą“, – teigė J. Daujotas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Neringa didina rinkliavas už įvažiavimą: vairuotojus kurorto apetitas glumina4
Didėja rinkliava už įvažiavimą į Neringą. Vasarą per patį turistų piką du mėnesius teks mokėti 50 eurų. Buvo 30 eurų. Susimokėti, nors ir perpus pigiau, bet teks ir elektromobiliams. ...
-
Teismas: VMI negali automatiškai priverstinai išieškoti delspinigių1
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) nutarė, kad Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) negali automatiškai priverstinai išieškoti delspinigių. ...
-
Lietuvių žiemos kelionės: įvardijo tendencijas
Lietuviai per žiemos šventes vis dažniau renkasi aplankyti Europos miestų kalėdines muges, sako Lietuvos turizmo rūmų prezidentė. Šių metų naujiena – daugiau oro bendrovių skrydžių ne į Londoną ar Dubliną, o į Malagą ...
-
ES delsia aktyvuoti atvykimo ir išvykimo sistemą: ar Lietuva yra pasirengusi?
Bendrijai delsiant aktyvuoti Europos Sąjungos (ES) atvykimo ir išvykimo sistemą (EES), Lietuva teigia esanti pasiruošusi ją paleisti bet kuriuo metu. ...
-
Gitanas Nausėda: elektros kabelių Baltijos jūroje gedimai nebeatrodo kaip atsitiktinumas20
Trečiadienį pranešus apie povandeninės elektros jungties tarp Suomijos ir Estijos gedimą, prezidentas Gitanas Nausėda pažymi – šis bei pastaruoju metu Baltijos jūroje padažnėję panašūs incidentai rodo, kad tai nebėra atsi...
-
Gera žinia vaiko tėvų globėjams: kaip ir seneliai, galės gauti atostogas anūkams prižiūrėti
Nuo kitų metų vaiko tėvų globėjai, kaip ir seneliai, galės gauti atostogas ir išmoką vaikui prižiūrėti. ...
-
Kokių mokesčių pakeitimų galima tikėtis kitąmet?1
Valdančiosios daugumos atstovai tikino nežinantys, kokius pasiūlymus dėl mokestinės reformos kitąmet atneš Vyriausybė, tačiau žada teikti prioritetą diskusijoms. Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Algirdas Sysas sako, kad v...
-
Tarpušvenčiu lietuviai plūsta į Palangą: kiek čia kainuoja šventės?9
Palangos verslininkai pastebi, kad į kurortą daugiausia svečių atvyksta tarpušvenčiu, o itin daug – sutikti Naujųjų metų. Šią tendenciją rodo viešbučių ir privačių būstų užimtumas. ...
-
Nausėda: siekiant sukurti diviziją iki 2030-ųjų gynybai reikia skirti 5,5 proc. nuo BVP27
Norint iki 2030 metų Lietuvoje sukurti diviziją gynybai reikia skirti 5,5 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP), sako prezidentas Gitanas Nausėda. ...
-
Nuo vasario 1 d. keičiasi „Vilniaus vandenų“ kai kurių paslaugų kainų tarifai
Nuo 2025 m. vasario 1 d. Vilniaus miesto ir rajono, Šalčininkų ir Švenčionių rajonų butų gyventojams didės geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainos, praneša Vilniaus vandenys. ...