- lrt.lt, DMN inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ekonomikos ekspertai, vertindami Vyriausybės svarstomą 2010 m. nacionalinį biudžetą, nesutaria, ar būsimos išlaidos suplanuotos realistiškai.
R.Lazutka: per didelis taupymas turi neigiamų pasekmių
„DnB Nord“ finansų analitikė J. Rojaka teigia, jog kitų metų išlaidų, lyginant su šiais metais, mažėjimas yra per menkas. Tuo metu ekonomistas R. Lazutka yra įsitikinęs, jog valstybė viešajam sektoriui išleidžia gana nedaug, be to, itin didelis taupymas irgi turi neigiamų pasekmių.
Į valstybės iždą, neskaitant Europos Sąjungos paramos lėšų, 2010 metais planuojama surinkti 13,017 mlrd. litų - 1,38 mlrd. mažiau nei apkarpius prognozes laukiama šiemet. Išleisti tuo metu planuojama 18,597 mlrd. litų - 622,7 mln. mažiau. (Trečiadienio popietę Vyriausybė šiuos skaičius pakoregavo).
Ekonomistas Romas Lazutka teigia būsimą biudžetą vertinantis kaip realistišką. Jo teigimu, nebūtų galima sakyti, kad valstybė išleidžia labai daug.
„Dabar dažnai svarstoma dėl Seimo ar kitų valstybinių institucijų išlaidų, bet jei paimtume visą biudžetą, tai sudaro labai menką dalį. Čia yra daugiau žmonių susierzinimo reikalas.
Valstybė visam viešajam sektoriui išleidžia gana nedaug, ir nepaisant to, kad atskirose vietose gal galima rasti kur sutaupyti, tai nebūtų esminiai sutaupymai, kad būtų galima kalbėti apie daug mažesnį deficitą“, - įsitikinęs R. Lazutka.
Išlaidos dar padidės
Tuo metu „DnB Nord“ finansų analitikė Jekaterina Rojaka teigia, jog dabartinis biudžetas rodo Vyriausybės trumparegiškumą.
„Pajamos įvertintos gana realistiškai, nes šių metų biudžeto pajamos buvo nerealiai išpūstos, tačiau išlaidų sumažėjimas yra pernelyg mažas. Deficitas, esant šiems rodikliams, yra gana didelis - beveik 7 proc. nuo BVP.
Jei mes priskaičiuosime „Sodros“ ir savivaldybių deficitus, vėl grįšime prie to rodiklio, kurio labai nenorime, - 9-10 proc. nuo BVP“, - teigia J. Rojaka.
Anot finansų analitikės, tai reiškia, kad Lietuvai reikės skolintis labai intensyviai, tačiau vargu ar galima tikėtis, kad palūkanų normos rinkoje būtų labai mažos ir tokios išsilaikytų ilgesnį laikotarpį.
„Mums dar gresia reitingų sumažėjimas ir tai reiškia, kad rinkos gana atsargiai žiūrėtų į regioną - kuo didesnis deficitas, tuo didesnė skola ir tuo brangiau teks skolintis ir ateityje. Lopyti šias skyles teks visiems gyventojams. Be agresyvesnio biudžeto karpymo, vargu ar mes galėtume tikėtis greitesnio atsigavimo“, - mano J. Rojaka.
Be to, jos manymu, po biudžeto svarstymo Seime išlaidos dar padidės: „Jeigu pažiūrėtume istoriškai, visada biudžeto projektas - išlaidų dalis - yra pabloginama Seime. Išlaidų sumažėjimas būna gerokai kuklesnis negu buvo numatyta“.
Taupant surenkama mažiau mokesčių
Tačiau R. Lazutka atkreipia dėmesį, jog dar didesnis taupymas turėtų neigiamų pasekmių.
„Valstybės sektoriuje išlaidos daugiausia yra darbuotojų algoms, ir jei taupoma, tai reiškia, kad bus surenkama mažiau kitų mokesčių, konkrečiai PVM. Jei žmonės mažiau uždirba, jie mažiau perka, mažiau vartoja.
Kita vertus, jei taupoma darbo vietų sąskaita, tai žmonės tampa bedarbiai, jiems reikia mokėti pašalpas, ieškoti, kaip įdarbinti“, - sako R. Lazutka.
Siūlo pertvarkyti valdžios sektoriaus sistemą
J. Rojaka teigia, kad taupymui erdvės dar yra. „Šiuo metu praktiškai kalbame tik apie darbo užmokesčio fondo karpymą - tai pagrindinis akcentas. Tai iš tiesų logiška, niekaip neišsiversime be šito sumažinimo.
Tačiau niekas nešneka ir nieko nedaro, kad būtų pertvarkyta visa valdžios sektoriaus sistema. O tos sistemos pertvarkos turi įvykti, jei mes norime efektyvinti valdžios sektoriaus darbą. Efektyvumo šiuo metu trūksta.
Yra daugybė viešųjų įstaigų, kurių funkcijos iš esmės nereikalingos verslui. Valstybės, valdžios sektoriaus darbdavys yra verslas ir gyventojai - to negalima pamiršti. Ir jei tos funkcijos nereikalingos nei verslui, nei gyventojams, tai įstaigų turi būti atsisakyta“, - aiškina „DnB Nord“ finansų analitikė.
Tačiau R. Lazutka atkreipia dėmesį, kad nors dažnai teigiama, jog yra nereikalingų valstybinių įstaigų, retai sugebama jas įvardinti konkrečiai.
„Verslininkai paprastai sako, kad kuo mažiau valdiningų, tuo geriau, bet jie labai retai nurodo konkretų atvejį, arba jei nurodytų, tada galima ginčytis.
Jei yra kokia nors maisto apsaugos tarnyba, tai aišku, kad ji kai kuriems verslininkams nepatogi, nes reikalauja laikytis tam tikrų standartų. Bet ji gina vartotojų teises, rūpinasi, kad žmonės sveikai maitintųsi ir pan.“, - tvirtina ekonomistas.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Gera žinia vaiko tėvų globėjams: kaip ir seneliai, galės gauti atostogas anūkams prižiūrėti
Nuo kitų metų vaiko tėvų globėjai, kaip ir seneliai, galės gauti atostogas ir išmoką vaikui prižiūrėti. ...
-
Kokių mokesčių pakeitimų galima tikėtis kitąmet?1
Valdančiosios daugumos atstovai tikino nežinantys, kokius pasiūlymus dėl mokestinės reformos kitąmet atneš Vyriausybė, tačiau žada teikti prioritetą diskusijoms. Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Algirdas Sysas sako, kad v...
-
Tarpušvenčiu lietuviai plūsta į Palangą: kiek čia kainuoja šventės?8
Palangos verslininkai pastebi, kad į kurortą daugiausia svečių atvyksta tarpušvenčiu, o itin daug – sutikti Naujųjų metų. Šią tendenciją rodo viešbučių ir privačių būstų užimtumas. ...
-
Nausėda: siekiant sukurti diviziją iki 2030-ųjų gynybai reikia skirti 5,5 proc. nuo BVP22
Norint iki 2030 metų Lietuvoje sukurti diviziją gynybai reikia skirti 5,5 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP), sako prezidentas Gitanas Nausėda. ...
-
Nuo vasario 1 d. keičiasi „Vilniaus vandenų“ kai kurių paslaugų kainų tarifai
Nuo 2025 m. vasario 1 d. Vilniaus miesto ir rajono, Šalčininkų ir Švenčionių rajonų butų gyventojams didės geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainos, praneša Vilniaus vandenys. ...
-
Kalėdoms lietuviai linkę rinktis praktiškas dovanas, joms išleis iki 250 eurų
Didesnė dalis šalies gyventojų Kalėdoms renkasi praktiškas dovanas, o artėjant šventėms itin šokteli dovanų čekių bei kortelių pardavimai, BNS sako Lietuvos prekybos centrų atstovai. ...
-
Švenčių organizatoriai: Kalėdų senelių rinka Lietuvoje profesionalėja
Kalėdų Senelio paslauga Lietuvoje tampa vis profesionalesnė – žmonės dažniau renkasi ne pagal kainą, o pagal kokybę, sako tokią paslaugą teikiančių įmonių vadovai. ...
-
Populiarėja dirbtinės Kalėdų eglutės, mažiau medelių parduoda miškininkai6
Ruošdamiesi Kalėdoms gyventojai vis dažniau renkasi dirbtines egles, pastebi prekybininkai. Tačiau itin išaugus ir gyvų medelių pasiūlai, mažiau kirstinių eglių parduoda Valstybinių miškų urėdija. ...
-
Dalis restoranų per Kūčias bus pilni, vis dažniau vakarienė užsakoma į namus6
Kalėdų išvakarėse, katalikams Lietuvoje švenčiant Kūčias, vakare dirbs ne visi restoranai, tačiau kiti laukia svečių ir tikisi visiško užimtumo. ...
-
Premjeras: Lietuvoje bus kuriama valstybinė institucija, atsakinga už gynybos priemonių įsigijimą9
Premjeras Gintautas Paluckas patvirtino, kad Lietuvoje ketinama steigti valstybei pavaldžią instituciją, atsakingą už gynybos priemonių pirkimus. ...