Šilčiausiai apmuturiavę apsaugosime nuo peršalimo?

  • Teksto dydis:

Žiemiškiems orams atėjus, nemažai tėvų, bijodami vaikus peršaldyti, rengdami juos neretai persistengia – esant pliusinei temperatūrai vaikų aikštelėse mažieji siaučia vilkėdami žieminius kombinezonus, o šildomose patalpose dūksta aprengti šilčiausiais megztiniais.

Suserga ir kai per šilta

Specialistės dalijasi patarimais, kaip tinkamai rengti vaikus skirtingomis oro sąlygomis, ir vardija dažniausiai daromas tėvų klaidas.

„Jeigu vaikas iš lauko grįžta suprakaitavęs, sukaitęs, šlapias, vadinasi, buvo aprengtas per šiltai. Per šiltai aprengtas vaikas gali būti irzlus, jis greičiau pavargs. Kai lauke gana šilta, nereikėtų vaiko per daug prirengti, patariama vadovautis svogūno principu – rengti mažuosius keliais sluoksniais“, – sakė vaistininkė Jūratė Vaičiūnienė.

Jai pritaria ir gydytoja pediatrė Rūta Tarasevičienė. Pasak jos, viena iš priežasčių, kodėl, vėstant orams, didėja vaikų sergamumas peršalimo ligomis, yra per šilti ir netinkamai parinkti drabužiai.

„Veido paraudimas, vangumas, prakaitavimas – požymiai, rodantys, kad vaikas aprengtas per šiltai, – sakė gydytoja. – Nurengę pamatysime, kad drėgni marškinėliai, drėgnos pėdkelnės pėdų srityje. Matysime paraudusią, suprakaitavusią odą, ypač nugarytės, kaklo, pėdų srityse. Todėl, norėdami išvengti perkaitimo ir galimo atvėsimo, turėtume pagalvoti apie tinkamą vaikų aprangą.“

Daugiausiai šilumos prarandama per galvą, todėl reikėtų dėvėti vilnonę kepurę. Shutterstock nuotr.

Žiemos garderobo ABC

Pasak R. Tarasevičienės, vėstant orams svarbu parinkti drabužius, pagamintus iš prakaitą sugeriančių ir išgarinančių medžiagų: „Žiemą labai tiktų drabužiai, pagaminti iš merinosų vilnos, fliso, polipropileno.“

J. Vaičiūnienė priduria, kad rekomenduojama rinktis natūralių pluoštų drabužius, o tai ypač aktualu kalbant apie prie kūno prigludusią aprangą, kuri turėtų būti pagaminta iš medvilnės, merinosų vilnos, bambuko.

Mitybai papildyti patariama vartoti Omega-3, vitaminus C ir D – būtent šios medžiagos yra vienos svarbiausių imunitetui.

„Būtina atsižvelgti į oro sąlygas ir temperatūrą. Jeigu oras žvarbus, vėjuotas, būtini neperšlampami, vėjo neperpučiami drabužiai, tokie kaip šiltos striukės, kelnės, kombinezonai. Avalynė taip pat turi būti pralaidi orui, bet šilta“, – patarė vaistininkė.

R. Tarasevičienė priduria, kad reikėtų vengti aptemptų drabužių, bet netiks ir per dideli – jie nepriglus ir nesudarys apsauginio, šilumą laikančio sluoksnio.

„Žinant, kad daugiausia šilumos prarandama per galvą, reikėtų dėvėti vilnonę kepurę. Mažesniesiems puikiai tiktų kepurė-šalmas, – sakė gydytoja. – Taip pat reikėtų vengti išaugtų batų, jie turėtų būti 1 cm didesni nei vaiko pėda.“

Gydytoja nerekomenduoja rišti vaikui šaliko ant burnos – veidas turi būti atviras, pateptas kremu nuo šalčio ir vėjo. Renkantis pirštines žiemai derėtų vengti medvilninių ar vilnonių, kurios sudrėks ir rankos sušals. Tinkamiausios – neperšlampamos pirštinės.

„Jei vaikas bėgios ar aktyviai žais lauke, reikėtų aprengti jį ploniau ir  stebėti, ar nesukaito. Pamačius, kad sukaito, derėtų parvesti į patalpą ir perrengti. Stebint, ar vaikas nesušalo, reikia atkreipti dėmesį į vaiko rankų ir kojų pirštus. Jei jie šalti, vadinasi, vėsta ir kūnas, tad vertėtų arba labiau pajudėti, arba šilčiau aprengti“, – patarė gydytoja.

Partnerio nuotr.

Blogo oro nebūna

Norint užgrūdinti vaiką, derėtų skatinti jį kasdien būti lauke, nepriklausomai nuo oro sąlygų. Pasak R. Tarasevičienės, blogo oro sąvoką reikėtų išbraukti iš mūsų žodyno.

„Ligas sukelia ne blogas oras, ne lietus, vėjas, šlapdriba ar šaltis, o virusai, kurių pagausėja mūsų aplinkoje atvėsus orams ir pakitus aplinkos sąlygoms patalpose, įjungus šildymą, – teigė R. Tarasevičienė. – Patalpose trūkstant drėgmės, kvėpavimo takų gleivinė tampa imlesnė virusams. Organizmui patyrus stresą, t. y. sukaitus ar atvėsus, vaiko imunitetas nusilpsta ir virusai sukelia ligas.“

Kad vaikai mažiau sirgtų, gydytoja rekomenduoja parinkti oro sąlygas atitinkančią aprangą, kasdien būti lauke ir laikytis sveikos gyvensenos rekomendacijų.

Imuniteto bičiuliai

Anot J. Vaičiūnienės, vaiko imunitetui itin svarbi tinkama mityba. „Daugelis vaikų nemėgsta daržovių ir žuvies produktų, todėl tėvams dažnai tenka pasukti galvas, kaip į mitybą įtraukti jų kuo daugiau. Mitybai papildyti patariama vartoti Omega-3, vitaminus C ir D – būtent šios medžiagos yra vienos svarbiausių imunitetui. Kai kurie tėvai renkasi papildus vaikams su beta gliukanais, ryklio taukus ar fermentuotus gėrimus, padedančius stiprinti imunitetą ir kovoti su virusais“, – sakė J. Vaičiūnienė.

Norint užgrūdinti vaiką, derėtų skatinti jį kasdien būti lauke, nepriklausomai nuo oro sąlygų. Shutterstock nuotr.

Ji priduria, kad sveikatą tausoja ir nevaistiniai preparatai, tokie kaip antimikrobiniu, kvėpavimo takus atlaisvinančiu poveikiu pasižymintys eteriniai aliejai ir šiltos arbatos.

„Jeigu vaikas nealergiškas, namuose galima garinti eukaliptų, pušų ar arbatmedžių eterinius aliejus. Taip pat galima naudoti specialius eukaliptų tepalus – tepti ant krūtinės, padų, prie nosies. Šiltos arbatos irgi turi teigiamą poveikį imunitetui – tinka erškėtrožių, šaltalankių, kinrožių arbatos. Jose gausu vitamino C ir flavonoidų. Be to, visada galima rinktis vaikiškas arbatas iš kelių sudedamųjų dalių, parduodamas vaistinėse, tačiau patariama atsižvelgti į vaiko amžių ir stebėti, ar jis nealergiškas joms“, – sakė J. Vaičiūnienė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių