- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Sveika: medikai primena, kad ligas sukelia ne lietus, vėjas, šlapdriba ar šaltis, o virusai, todėl net atšalus orams patariama su vaikais eiti į lauką.
-
Šilčiausiai apmuturiavę apsaugosime nuo peršalimo?
-
Šilčiausiai apmuturiavę apsaugosime nuo peršalimo?
-
Šilčiausiai apmuturiavę apsaugosime nuo peršalimo?
Žiemiškiems orams atėjus, nemažai tėvų, bijodami vaikus peršaldyti, rengdami juos neretai persistengia – esant pliusinei temperatūrai vaikų aikštelėse mažieji siaučia vilkėdami žieminius kombinezonus, o šildomose patalpose dūksta aprengti šilčiausiais megztiniais.
Suserga ir kai per šilta
Specialistės dalijasi patarimais, kaip tinkamai rengti vaikus skirtingomis oro sąlygomis, ir vardija dažniausiai daromas tėvų klaidas.
„Jeigu vaikas iš lauko grįžta suprakaitavęs, sukaitęs, šlapias, vadinasi, buvo aprengtas per šiltai. Per šiltai aprengtas vaikas gali būti irzlus, jis greičiau pavargs. Kai lauke gana šilta, nereikėtų vaiko per daug prirengti, patariama vadovautis svogūno principu – rengti mažuosius keliais sluoksniais“, – sakė vaistininkė Jūratė Vaičiūnienė.
Jai pritaria ir gydytoja pediatrė Rūta Tarasevičienė. Pasak jos, viena iš priežasčių, kodėl, vėstant orams, didėja vaikų sergamumas peršalimo ligomis, yra per šilti ir netinkamai parinkti drabužiai.
„Veido paraudimas, vangumas, prakaitavimas – požymiai, rodantys, kad vaikas aprengtas per šiltai, – sakė gydytoja. – Nurengę pamatysime, kad drėgni marškinėliai, drėgnos pėdkelnės pėdų srityje. Matysime paraudusią, suprakaitavusią odą, ypač nugarytės, kaklo, pėdų srityse. Todėl, norėdami išvengti perkaitimo ir galimo atvėsimo, turėtume pagalvoti apie tinkamą vaikų aprangą.“
Daugiausiai šilumos prarandama per galvą, todėl reikėtų dėvėti vilnonę kepurę. Shutterstock nuotr.
Žiemos garderobo ABC
Pasak R. Tarasevičienės, vėstant orams svarbu parinkti drabužius, pagamintus iš prakaitą sugeriančių ir išgarinančių medžiagų: „Žiemą labai tiktų drabužiai, pagaminti iš merinosų vilnos, fliso, polipropileno.“
J. Vaičiūnienė priduria, kad rekomenduojama rinktis natūralių pluoštų drabužius, o tai ypač aktualu kalbant apie prie kūno prigludusią aprangą, kuri turėtų būti pagaminta iš medvilnės, merinosų vilnos, bambuko.
Mitybai papildyti patariama vartoti Omega-3, vitaminus C ir D – būtent šios medžiagos yra vienos svarbiausių imunitetui.
„Būtina atsižvelgti į oro sąlygas ir temperatūrą. Jeigu oras žvarbus, vėjuotas, būtini neperšlampami, vėjo neperpučiami drabužiai, tokie kaip šiltos striukės, kelnės, kombinezonai. Avalynė taip pat turi būti pralaidi orui, bet šilta“, – patarė vaistininkė.
R. Tarasevičienė priduria, kad reikėtų vengti aptemptų drabužių, bet netiks ir per dideli – jie nepriglus ir nesudarys apsauginio, šilumą laikančio sluoksnio.
„Žinant, kad daugiausia šilumos prarandama per galvą, reikėtų dėvėti vilnonę kepurę. Mažesniesiems puikiai tiktų kepurė-šalmas, – sakė gydytoja. – Taip pat reikėtų vengti išaugtų batų, jie turėtų būti 1 cm didesni nei vaiko pėda.“
Gydytoja nerekomenduoja rišti vaikui šaliko ant burnos – veidas turi būti atviras, pateptas kremu nuo šalčio ir vėjo. Renkantis pirštines žiemai derėtų vengti medvilninių ar vilnonių, kurios sudrėks ir rankos sušals. Tinkamiausios – neperšlampamos pirštinės.
„Jei vaikas bėgios ar aktyviai žais lauke, reikėtų aprengti jį ploniau ir stebėti, ar nesukaito. Pamačius, kad sukaito, derėtų parvesti į patalpą ir perrengti. Stebint, ar vaikas nesušalo, reikia atkreipti dėmesį į vaiko rankų ir kojų pirštus. Jei jie šalti, vadinasi, vėsta ir kūnas, tad vertėtų arba labiau pajudėti, arba šilčiau aprengti“, – patarė gydytoja.
Partnerio nuotr.
Blogo oro nebūna
Norint užgrūdinti vaiką, derėtų skatinti jį kasdien būti lauke, nepriklausomai nuo oro sąlygų. Pasak R. Tarasevičienės, blogo oro sąvoką reikėtų išbraukti iš mūsų žodyno.
„Ligas sukelia ne blogas oras, ne lietus, vėjas, šlapdriba ar šaltis, o virusai, kurių pagausėja mūsų aplinkoje atvėsus orams ir pakitus aplinkos sąlygoms patalpose, įjungus šildymą, – teigė R. Tarasevičienė. – Patalpose trūkstant drėgmės, kvėpavimo takų gleivinė tampa imlesnė virusams. Organizmui patyrus stresą, t. y. sukaitus ar atvėsus, vaiko imunitetas nusilpsta ir virusai sukelia ligas.“
Kad vaikai mažiau sirgtų, gydytoja rekomenduoja parinkti oro sąlygas atitinkančią aprangą, kasdien būti lauke ir laikytis sveikos gyvensenos rekomendacijų.
Imuniteto bičiuliai
Anot J. Vaičiūnienės, vaiko imunitetui itin svarbi tinkama mityba. „Daugelis vaikų nemėgsta daržovių ir žuvies produktų, todėl tėvams dažnai tenka pasukti galvas, kaip į mitybą įtraukti jų kuo daugiau. Mitybai papildyti patariama vartoti Omega-3, vitaminus C ir D – būtent šios medžiagos yra vienos svarbiausių imunitetui. Kai kurie tėvai renkasi papildus vaikams su beta gliukanais, ryklio taukus ar fermentuotus gėrimus, padedančius stiprinti imunitetą ir kovoti su virusais“, – sakė J. Vaičiūnienė.
Norint užgrūdinti vaiką, derėtų skatinti jį kasdien būti lauke, nepriklausomai nuo oro sąlygų. Shutterstock nuotr.
Ji priduria, kad sveikatą tausoja ir nevaistiniai preparatai, tokie kaip antimikrobiniu, kvėpavimo takus atlaisvinančiu poveikiu pasižymintys eteriniai aliejai ir šiltos arbatos.
„Jeigu vaikas nealergiškas, namuose galima garinti eukaliptų, pušų ar arbatmedžių eterinius aliejus. Taip pat galima naudoti specialius eukaliptų tepalus – tepti ant krūtinės, padų, prie nosies. Šiltos arbatos irgi turi teigiamą poveikį imunitetui – tinka erškėtrožių, šaltalankių, kinrožių arbatos. Jose gausu vitamino C ir flavonoidų. Be to, visada galima rinktis vaikiškas arbatas iš kelių sudedamųjų dalių, parduodamas vaistinėse, tačiau patariama atsižvelgti į vaiko amžių ir stebėti, ar jis nealergiškas joms“, – sakė J. Vaičiūnienė.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Premjeras aptarė itin svarbų dalyką: apie tai mes girdime kiekvieną dieną3
Premjeras socialdemokratas Gintautas Paluckas sako, kad siekiant sumažinti eiles gydymo įstaigose reikia diegti naujas priemones. ...
-
Šių darbuotojų katastrofiškai trūksta: žada atlyginimų šuolį8
Pranešus, kad po septynerių metų gali trūkti daugiau kaip 4,5 tūkst. slaugytojų, sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė tikina, kad priemonės, kaip padidinti šios profesijos patrauklumą, yra numatytos. ...
-
Vaistinių tinklui „Camelia“ vadovaus Kristina Veštortienė
Lietuviško kapitalo vaistinių tinklą „Camelia“ valdančiai bendrovei „Nemuno vaistinė“ sausį vadovauti pradėjo Kristina Veštortienė, iki šiol įmonėje ėjusi rinkodaros direktorės ir valdybos narės pareigas...
-
Kauno klinikoms – rimtas dviejų parų iššūkis: kreipiasi į visus pacientus48
Uždaromas seniausias, veikęs 117 metų, Kauno ligoninės padalinys miesto centre. Istorinė gydymo įstaiga iškeliama į naują pastatą Šilainiuose, o ligoninės vietoje gali atsirasti daugiabučiai arba viešbutis. ...
-
Sparčiai daugėja sergančiųjų gripu: kviečia nemokamai skiepytis vaikus2
Po Naujųjų metų gydymo įstaigas užplūdo pacientai. Gyventojai skundžiasi sloga, galvos skausmais ir aukšta temperatūra. Iš vaistinių šluojami testai, o dažniausiai jie parodo būtent gripą. Sergamumas šia liga per savait...
-
Nuo COVID-19 mirė du žmonės, sergamumas peršalimo ligomis – panašus kaip pernai2
Praėjusią savaitę Lietuvoje nuo COVID-19 ligos mirė du asmenys, gripo mirties atvejų nefiksuota, o sergamumo rodiklis peršalimo ligomis – panašus kaip pernai tuo pačiu laikotarpiu, pirmadienį pranešė Nacionalinis visuomenės ...
-
Gyventojai gaus naujas kalio jodido tabletes4
Baigiantis anksčiau išdalytų kalio jodido tablečių galiojimo laikui, gyventojams ir savivaldybėms bus dalijamos naujos tabletės, pirmadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). ...
-
Dosnūs gydytojai jus ne gydo, o žaloja: skaičiai atima žadą45
Racionalaus vaistų vartojimo komitetas išanalizavo per pusmetį gydytojų išrašytus receptus ir nustatė, kad daugiau nei 40 tūkst. receptų – netikslingi. Tad, panašu, kad daugiau nei trečdalį pacientų buvo galima i&scar...
-
Medicinos darbuotojų laukia pokyčiai: tai palies ir pacientus18
Nuo Naujųjų medikai jau gali kūno vaizdo kameromis filmuoti agresyvius pacientus ir nesuteikti pagalbos. Tokias Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pataisas priėmė praėjusios kadencijos Seimas. Bet ligonių filmavimo tvarkos Sveika...
-
Jau aišku, kada pradės veikti Traumatologijos punktas naujame Kauno ligoninės korpuse55
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno ligoninės Ortopedijos ir traumatologijos punktas penktadienį pradės veikti naujame korpuse Josvainių gatvėje, Šilainių mikrorajone. ...