- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Sutrikęs virškinimas, sunkumas skrandyje ar pilvo skausmas – vieni dažniausių šiuolaikinių žmonių nusiskundimų. Pajutę šiuos požymius ne vienas pagalvoja, kad greičiausiai kažką netinkamo tą dieną suvalgė.
Tačiau, kaip vis tik žinoti, kuomet tai tik trumpalaikis sunegalavimas, o kuomet daug rimtesnės ligos – skrandžio opos – požymiai? Ir kas vis tik iš tiesų išprovokuoja šią ligą?
„Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė – lėtinė, sezoniškai linkusi kartotis liga. Tai ribotas skrandžio gleivinės pažeidimas arba kitaip – išopėjimas. Opos gali vystytis ne tik skrandyje, bet ir dvylikapirštėje žarnoje. Dažniausias ligos simptomas yra graužiančio, deginančio pobūdžio skausmas viršutinėje pilvo dalyje, kuris skrandžio opos atveju sustiprėja pavalgius, o dvylikapirštės žarnos opos atveju atvirkščiai – nevalgius ir nakties metu. Retesni, bet galimi simptomai – pykinimas, rėmuo. Būna ir besimptomės opaligės atvejai, kai fizinių simptomų pacientai nejaučia iki to laiko, kai prasideda kraujavimas iš opos, lydimas didžiulio silpnumo ar net sąmonės netekimo“, – sako gydytoja gastroenterologė dr. Arida Buivydienė.
Laikui bėgant, negydoma liga gali siaurinti virškinamojo trakto spindį ir net sukelti jo nepraeinamumą. Na, o blogiausias ligos scenarijus, kai nesitiriama ir užsiimama savigyda – skrandžio opos supiktybėjimas. Vis tik gydytoja nėra linkusi gąsdinti pacientų ir siūlo atkreipti dėmesį į kasdieninius mūsų įpročius, kuriuos pakoregavus būtų galima sumažinti riziką išsivystyti šiai ligai.
Streso reikšmė
Dėl streso įtakos opaligės išsivystymui vis dar diskutuojama, tačiau negalima paneigti, kad jis yra vienas labiausiai darnią virškinamojo trakto sistemos veiklą trikdančių veiksnių. Stresą patiriantys žmonės dažnai skundžiasi įvairiais skrandžio veiklos sutrikimais. Gydytoja paaiškina, kad virškinamasis traktas ir galvos smegenys impulsus gauna per tuos pačius neurotransmiterius bei hormonus.
Kortikotropiną atpalaiduojantis hormonas slopina apetitą, tačiau dėl jo padidėjęs steroidų kiekis sukelia stipraus alkio protrūkius, kai, pavyzdžiui, labai užsinorima saldaus arba sūraus maisto, šokolado.
„Streso metu visas organizmas mobilizuojamas kovai – galvos smegenyse išskiriama daug kortikotropiną atpalaiduojančio hormono, skatinančio antinksčius gaminti streso hormonus – adrenaliną ir steroidus. Kortikotropiną atpalaiduojantis hormonas slopina apetitą, tačiau dėl jo padidėjęs steroidų kiekis sukelia stipraus alkio protrūkius, kai, pavyzdžiui, labai užsinorima saldaus arba sūraus maisto, šokolado. Dėl didelio nervinių ląstelių kiekio bei laimės hormonu vadinamo serotonino gamybos virškinamajame trakte, virškinimo sistema dažnai vadinama antrosiomis smegenimis“, – detalizuoja A. Buivydienė.
Anot gydytojos, itin stiprus trumpalaikis stresas gali sukelti pilvo skausmus, pykinimą ar viduriavimą, o užsitęsęs jis turi įtakos lėtinių, funkcinių ligų atsiradimui, tokių kaip dirglios žarnos sindromas ar funkcinė dispepsija, kurios savo simptomais kartais primena opaligę ar gastroezofaginio refliukso ligą.
Mityba įtakos neturi
Nors daugelis mano, kad skrandžio opų atsiradimui didžiausią įtaką turi neteisinga mityba, gydytoja gastroenterologė su tuo nesutinka. Ji teigia, kad šis veiksnys ilgainiui gali sutrikdyti funkcinę virškinamojo trakto veiklą ir sukelti funkcinę (neopinę) dispepsiją, gastroezofaginio refliukso ligą ar dirglios žarnos sindromą, bet opų išsivystymui įtakos tikrai neturi.
„Norėdami užtikrinti darnią virškinamojo trakto veiklą, kasdien turėtume surasti laiko reguliariai ramiai ir be telefono rankoje pavalgyti, o ne paskubomis užkandžiauti darbo vietoje. Mėgautis maistu turėtume neskubėdami, pajusdami ką ir kiek valgome, nepersivalgyti. Bėda ta, kad šiuolaikiniame visuotinio skubėjimo ir įtampos pasaulyje dažnai visą dieną nerandame tam laiko ir pagrindinį dienos valgymą atidedame vėlyvam vakarui. Tuomet persivalgome ir pilnu skrandžiu einame miegoti, na, o ryte keliamės burnoje jausdami prastą kvapą, nepailsėję, išvarginti blogų sapnų ar rėmens“, – sako A. Buivydienė.
Piktnaudžiauti nederėtų ir iš pirmo žvilgsnio nekaltais medikamentais. Štai paprasčiausi vaistai nuo skausmo, vadinami nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, arba ilgą laiką vartojama acetilsalicilo rūgštis, žinoma kaip aspirinas, net ir mažomis, prevencijai nuo kraujagyslinių trombozių skirtomis dozėmis, gali sukelti opaligę.
Žalingų įpročių įtaka
Tuo tarpu žalingus įpročius, tokius kaip rūkymas, galima priskirti nemažą reikšmę opaligės atsiradimui turintiems veiksniams. Rūkoriams opos atsiranda du – tris kartus dažniau ir užgyja žymiai lėčiau, lyginant su nerūkančiais žmonėmis. Kai kurios cigaretėse esančios dervos yra pripažintos kancerogeninėmis. Jos gali sukelti uždegiminius virškinamojo trakto pokyčius, sutrikdyti mikrocirkuliaciją, gleivinės regeneraciją ir tuo pačiu opų gijimą bei padidinti skrandžio vėžio išsivystymo riziką, rašoma pranešime spaudai.
Rūkoriams opos atsiranda du – tris kartus dažniau ir užgyja žymiai lėčiau, lyginant su nerūkančiais žmonėmis.
„Kalbant apie alkoholio vartojimą, jis opaligės greičiausiai nesukels, tačiau skrandžio gleivinės sudirgimui, ūminiam gastritui ar kraujuojančių gleivinės įtrūkimų atsiradimui įtakos turėti gali. Vartojant alkoholį žmonėms, sergantiems šia liga, padidėja kraujavimo iš opų rizika“, – sako medicinos ir chirurgijos centro „Northway“ gydytoja gastroenterologė.
Pasak gydytojos gastroenterologės, vis tik viena pagrindinių opaligės priežasčių – lėtinė Helicobacter pylori infekcija, kurią sukelia skrandyje randama Helicobacter pylori bakterija. Ji yra susijusi su 90 proc. dvylikapirštės žarnos opų, 70 – 90 proc. skrandžio opų ir 75 proc. skrandžio vėžio atvejų. Šios bakterijos nešiotojai yra apie 80 proc. šalies gyventojų, o įprastų tabako gaminių ir vaistų nuo skausmo bei uždegimo dažnas vartojimas gali sustiprinti agresyvią jos elgseną.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuvos mokslininkai atrado medžiagą, galinčią sukelti revoliuciją medicinoje1
Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai kartu su medikais atrado būdą, kaip susintetinti augalinę medžiagą, ant kurios sėkmingai užauginami organai, kurie vėliau gali būti transplantuoti žmogui. Ta pati medžiaga gali būti pritaikoma ir ...
-
Vilniuje vyks diabeto prevencijos akcija
Sekmadienį Vilniuje rengiama diabeto prevencijos akcija, bus dalijami daugkartiniai gliukomačių rinkiniai. ...
-
Ministerija parengė standartą ligoninėms: kaip pasiruošti galimoms grėsmėms?
Kilus ekstremaliai situacijai ar krizei šalies ligoninių skubios pagalbos, intensyviosios priežiūros, sterilizavimo, rentgeno ar kiti diagnostikos skyriai, operacinės, vaistinės bei laboratorijos turėtų būti aprūpintos elektros tiekimu mažiaus...
-
PSO palieka galioti B raupams suteiktą aukščiausio pavojaus lygį
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pranešė priėmusi sprendimą nekeisti B raupams suteikto aukščiausio pavojaus lygio, daugėjant naujų susirgimų ir paveiktų šalių. ...
-
G. Nausėda vetavo pataisais, kurios leistų siuntimus išrašyti privačių įstaigų medikams22
Prezidentas Gitanas Nausėda vetavo Seimo priimtas pataisais, siūlančias leisti siuntimus nemokamoms sveikatos paslaugoms išduoti ir įstaigų, kurios nepriklauso nacionalinei sveikatos sistemai, gydytojams. ...
-
PSO nepakeitė beždžionių raupams suteikto aukščiausio pavojaus lygio2
Pasaulio sveikatos organizacija penktadienį paskelbė priėmusi sprendimą nekeisti beždžionių raupams suteikto aukščiausio pavojaus lygio, nes naujų susirgimų atvejų vis daugėja, o apie juos praneša vis daugiau šalių. ...
-
Naujas tyrimas atskleidžia: patyrus infarktą, atsistatyti padeda gilus miegas
Amerikiečių mokslininkai nustatė, kad patyrus miokardo infarktą, širdis smegenims siunčia signalus daugiau miegoti ir tokiu būdu skatina gijimą. Niujorko The Mount Sinai ligoninės tyrėjų atliktas tyrimas yra pirmasis, atskleidžiantis, kaip &s...
-
Du mėnesius iki įvykio jaučiate tam tikrus simptomus? Gali tykoti staigi mirtis8
Jaunų žmonių širdys plaka vis sparčiau, kol galiausiai staiga sustoja. Tą pastebi tiek kardiologai, tiek į skubius iškvietimus reaguojantys medikai. Šią savaitę krepšinio aikštelėje sukniubo 38 metų vyras. Jauno spo...
-
Profilaktiškai pasitikrinti dėl krūties vėžio galės daugiau moterų1
Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) išplėtus krūties vėžio ankstyvosios diagnostikos programos amžiaus ribas, nuo kitų metų pradžios profilaktiškai pasitikrinti dėl šios ligos bus kviečiamos moterys nuo 45 iki 74 metų. ...
-
Sukurta mobilioji programėlė, padėsianti skirti ir vartoti antibiotikus1
Higienos institutas (HI) ketvirtadienį pristatė naują nemokamą mobiliąją programėlę „AntibLT“. Skelbiama, kad šis įrankis medikams padės tikslingai skirti antibiotikus, o pacientams primins apie šių vaistų vartojimą. ...