- ELTOS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Naujausio Eurobarometro tyrimo duomenimis, kovojant su rūkymu Lietuva juda priešinga kryptimi negu Europos Sąjunga (ES). Lyginant 2021 ir 2024 metais paskelbtų tyrimų duomenis, paaiškėjo, kad rūkymo mastai Lietuvoje išaugo iki 29 procentų (1 proc. punktu), o vertinant bendrą ES statistiką rūkymas mažėjo 1 procentiniu punktu iki 24 procentų.
Nuo 2020 m. dalis respondentų teigiančių, kad niekada nerūkė, padidėjo 14-oje ES šalių. Tačiau Lietuvoje, priešingai, niekada nerūkiusių asmenų dalis sumažėjo iki 49 proc., net 6 proc.
Pirmiausia išbando klasikines cigaretes
Eurobarometro duomenimis, pirmasis produktas, kurį apklaustieji pradėjo reguliariai vartoti – cigaretės: ES vidurkis – 79 proc., Lietuvoje – 87 proc.
50 proc. jaunuolių 15 – 24 m. amžiaus grupėje nikotiną vartoti pradėjo nuo cigarečių, 15 proc. – nuo elektroninių cigarečių, daugiau nei dešimtadalis – nuo suktinių, o nuo kaitinamojo tabako – 2 proc. Tuo tarpu vyresnių nei 40 m. amžiaus – daugiau nei 80 proc. – nuo cigarečių. Taigi tradicinės cigaretės, nors ir mažėjantis, bet vis dar dažniausias pasirinkimas priklausomybės pradžioje.
Tyrėjai pastebi, kad rūkyti nuo cigarečių pradėjusių asmenų dalis Lietuvoje per porą metų išliko didelė ir nepakitusi. Bendrai visos amžiaus grupės nurodė, kad vos 4 proc. nikotiną pradėjo vartoti nuo el. cigarečių ar panašių įrenginių.
Kasdieniame vartojime irgi dominuoja cigaretės
Šiuo metu kasdien cigaretes rūko 72 proc. rūkančiųjų Lietuvoje. Paklausti apie alternatyvių gaminių vartojimo įpročius, vos 5 proc. respondentų atsakė, kad šiuo metu vartoja el. cigaretes. 5 proc. nurodė, kad vartoja kaitinamojo tabako produktus.
Vertinant situaciją visoje ES, 92 proc. respondentų teigia, kad jie niekada nevartojo kaitinamo tabako gaminių, t. y. tiek pat, kiek ir 2020 metais.
Eurobarometro tyrime daroma išvada, kad bedūmiai gaminiai nėra pagrindinis produktas, kurį renkasi pradedantys rūkyti asmenys. Alternatyvas dažniausiai renkasi jau rūkantys asmenys. Pavyzdžiui, el. cigaretes yra bandę 17 proc. rūkančiųjų ir 5 proc. niekada nerūkiusių žmonių.
Latvijoje ir Estijoje – prasčiau nei Lietuvoje
Visos trys Baltijos šalys neigiamai pasirodė naujausiame tyrime. Toks pat 1 proc. punkto pokytis kaip ir Lietuvoje per porą metų įvyko Latvijoje. Čia rūkančiųjų padaugėjo iki 33 procentų. Taigi, kaimynai latviai priartėjo prie Balkanų šalių, kuriose rūkymo problema yra paplitusi labiausiai: Graikija (36 proc.), Kroatija (35 proc.), Bulgarija (37 proc.).
Mažiausiai nuolat rūkančių respondentų yra Švedijoje (8 proc.), Nyderlanduose (11 proc.), Danijoje (14 proc.). Paradoksalu, kad Skandinavijos šalių pavyzdžiu dažnai sekanti Estija dabar patenka tarp valstybių, kuriose rūkymo mastai per trejus metus išaugo labiausiai. Nustatyta, kad Estijoje rūko ketvirtadalis respondentų – net 7 proc. punktais daugiau negu per ankstesnį Eurobarometro tyrimą.
Tyrimas „Special Eurobarometer 539“ skirtas išsiaiškinti Europos gyventojų požiūrį į tabako gaminius ir alternatyvas, taip pat vartojimo įpročių pokyčius. Tyrimas atliktas 2023 m. gegužės ir birželio mėnesiais, jame dalyvavo per 26,3 tūkst. gyventojų iš 27 ES šalių. Tarp jų – 1009 respondentai iš Lietuvos.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Dėl sterilizacijos Lietuvoje – nesutarimai: tapti nevaisingiems reikėtų leisti ir jauniems žmonėms?19
Jau trisdešimt metų gydytoja-ginekologė Esmeralda Kuliešytė bando Lietuvoje įteisinti savanorišką sterilizaciją. „Tai turėjo būti kažkada įgyvendinta, dėl to, kad visose Vakarų Europos šalyse tai yra. Net Azij...
-
Kaune – mėlynas Diabeto dienos žygis6
Kasmet lapkričio 14 dieną minima Pasaulinė diabeto diena. Kauno klinikų endokrinologai pakvietė į žygį, kuriuo nori atkreipti dėmesį į šią XXI amžiaus rykštę. ...
-
Gydytoja patarė, ko nedaryti peršalus: svarbiausia – viena taisyklė6
Peršalimo simptomai gydantis namuose dažniausiai praeina per kelias dienas ar savaitę. Tačiau vaistininkai pastebi, kad pacientai, norėdami greičiau pasveikti, neretai daro klaidas, kurios ligos eigą gali ne palengvinti, o atvirkščiai &nda...
-
Ar jau pasiruošėte gripo sezonui? Vaistininkas primena esmines taisykles
Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkas Faustas Bertulis sako, kad įprastai gripo sezonas trunka nuo spalio iki pavasario vidurio, per šį laikotarpį Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 30 tūkst. infekcijos atvejų. Dalis pacientų b...
-
Ministrų kabinetas – už siūlymą įsteigti mobiliąsias vaistines1
Ministrų kabinetas palaiko Seimo konservatoriaus Antano Matulo siūlymą įsteigti mobiliąsias vaistines. ...
-
Kauno klinikose kritiškai trūksta donorinio kraujo20
Kauno klinikose šiuo metu labai trūksta visų kraujo grupių atsargų. ...
-
Baigtos naujo Vilniaus psichikos sveikatos centro korpuso statybos
Baigtos naujo Vilniaus psichikos sveikatos centro korpuso statybos Vasaros gatvėje, trečiadienį pranešė statytojai. ...
-
Vaistų leidimasis namuose: procedūra – elementari, bet rizikos yra6
Sveikatos negalavimų kamuojami žmonės neretai skausmus gali numalšinti tiesiog vaistais. Į raumenys leidžiami vaistai veikia ne tik efektyviau, bet ir jų poveikis išlieka ilgesniam laikui. Specialistai pabrėžia, jog leidžiant vaistus nam...
-
Kaip susigrąžinti gyvenimo kontrolę?
Šiuolaikinis pasaulis formuoja vis greitesnį gyvenimo tempą, todėl natūralu, kad žmonės tikisi greitų rezultatų visose gyvenimo situacijose. Socialinė darbuotoja Karolina Gykarienė akcentuoja, kad priklausomybė yra lėtinė liga, kuria serga ...
-
Šaltasis sezonas jau čia pat – ką reikia žinoti ruošiantis kelionei svetur?
Lietuvoje subjurus orams, vis dažniau akys krypsta į atostogų šiltuose kraštuose pasiūlymus. Planuoti atostogas rekomenduoja ir farmacininkai: tamsusis periodas gali sukelti nuovargį, prastą nuotaiką ir net sezoninę depresiją, nes žmon...