- Parengė Romas Poderys
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Tikimybė, kad Lietuvos ir kitų šalių sportininkai kitąmet Paryžiaus vasaros olimpinėse žaidynėse susitiks su Rusijos atletais, jau tik minimali: Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) užtrenkė duris šios šalies nacionaliniam olimpiniam komitetui. Kol kas – laikinai.
Tvirta pozicija
Mumbajuje (Indija) įvykusiame TOK vykdomojo komiteto (VK) posėdyje nuspręsta suspenduoti Olimpinę chartiją pažeidusį Rusijos olimpinį komitetą (ROK).
„2023 m. spalio 5 d. vienašališkas Rusijos olimpinio komiteto sprendimas į savo sudėtį įtraukti regionines sporto organizacijas, kurios yra pavaldžios Ukrainos nacionaliniam olimpiniam komitetui (Donecko, Chersono, Luhansko ir Zaporižios), yra Olimpinės chartijos pažeidimas, nes juo pažeidžiamas Ukrainos nacionalinio olimpinio komiteto teritorinis vientisumas, kurį pagal Olimpinę chartiją pripažįsta Tarptautinis olimpinis komitetas“, – rašoma TOK pranešime.
TOK atstovas Markas Adamsas sakė: „Rusijos olimpinis komitetas nebeturi teisės veikti kaip nacionalinis olimpinis komitetas, kaip apibrėžta Olimpinėje chartijoje, ir negali gauti jokio finansavimo iš olimpinio judėjimo.“
Tačiau TOK pasiliko teisę spręsti dėl atskirų neutralių sportininkų iš Rusijos dalyvavimo tarptautiniuose sporto renginiuose, įskaitant 2024 m. vasaros olimpiadą ir 2026 m. žiemos žaidynes.
Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) pasveikino TOK, priėmusį principinę poziciją.
„LTOK kartu su Baltijos šalių nacionaliniais olimpiniais komitetais ne kartą išsakė tvirtą poziciją: kol tęsiasi žiaurus Rusijos ir jos sąjungininkės Baltarusijos karas prieš nepriklausomą Ukrainos valstybę ir jos žmones, Rusijos ir Baltarusijos sportininkams, oficialiems asmenims ir organizacijoms tarptautinėje sporto arenoje ne vieta“, – teigiama LTOK pranešime.
Markas Adamsas / insidethegames.biz nuotr.
Sankcijos – ne pirmą kartą
Rusijos politikos ir sporto veikėjai, pradedant Užsienio reikalų ministerijos funkcioniere Marija Zacharova ir baigiant mužikiškai besikeikiančiais buvusiu ledo ritulininku Viačeslavu Fetisovu ir buvusia slidininke Jelena Vialbe, vienu balsu aimanuoja: TOK sprendimas – politiškai motyvuotas.
Vis dėlto blaiviau mąstantys šios šalies sporto pareigūnai ir kai kurie atletai, kad ir grieždami dantimis, pripažįsta: akivaizdu, kad Rusija tikrai liks už Paryžiaus olimpiados slenksčio.
„2024-ųjų vasaros žaidynėse nematau nė vieno mūsų olimpiečio. Mūsų net nepakvietė į jas“, – pareiškė ROK vadovas Stanislavas Pozdniakovas.
Be to, šalyje iš anksto kuriama totali nepakantumo ir izoliavimo atmosfera tiems sportininkams, kurie sutiktų su TOK reikalavimais ir vyktų į Paryžiaus olimpiadą kaip neutralūs atletai.
Rusijos olimpinis komitetas nebeturi teisės veikti kaip nacionalinis olimpinis komitetas.
Jau dabar tokį statusą galbūt pasirinksiantys galimi olimpiečiai vadinami atplaišomis, minkštakūniais, šliužais, kabinamos ir gerokai stipresnės etiketės.
TOK ne pirmą kartą suspendavo ROK – tai buvo įvykę ir 2017-aisiais (už tarptautinio Antidopingo kodekso pažeidimus).
Atletai bėga iš šalies
Naujas TOK sprendimas – iškalbingas skambutis toms tarptautinėms sporto šakų federacijoms, kurios atsisakė sankcijų Rusijos ir Baltarusijos atstovams.
Rusijos sporto strategus siutina ir tai, kad kelialapius į 2024-ųjų olimpiadą jau turi vadinamosios Nepriklausomų Valstybių Sandraugos (NVS) šalys, bet ne savi atletai.
Preliminariais duomenimis, teisę vykti į Paryžių šiuo metu yra iškovoję po 9 Kazachstano ir Uzbekistano sportininkus, 8 – Azerbaidžano, 7 – Armėnijos, 6 – Moldovos, 4 – Kirgizijos, 2 – Tadžikistano.
Rusijos sporto ministerijos atstovas Aleksejus Morozovas patvirtino, kad jau daugiau nei 100 šalies atletų pakeitė pilietybę ir atstovaus kitoms valstybėms.
Nepriklausomų šaltinių duomenimis, tokių atletų – per 200.
Tarp atsisakiusiųjų Rusijos vėliavos yra šachmatininkų, gimnastų, tenisininkų, futbolininkų, dviratininkų, plaukikų, lengvaatlečių, buriuotojų, irkluotojų, boksininkų, dziudo kovotojų, slidininkų, dailiojo čiuožimo, žirgų ir motociklų sporto, biatlono, greitojo čiuožimo atstovų.
Daugiausia Rusijos sporto išeivių prisiglaudė ir naujus pasus gavo Izraelyje, Serbijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Lenkijoje, Kazachstane, Didžiojoje Britanijoje, Armėnijoje, JAV, Ispanijoje, netgi Palestinoje.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Kauno sporto apdovanojimai 2024“: nusilenkta miestą garsinusiems sportininkams ir treneriams1
Septintą kartą Kaune nuaidėjo iškilminga sporto bendruomenės apdovanojimų ceremonija. Trečiadienio vakarą „Žalgirio“ arenos amfiteatre pagerbti geriausi miesto atletai, komandos, treneriai ir renginiai. Už viso gyvenimo nuopelnus pa...
-
Olimpinė vicečempionė Banevič pretenduoja laimėti prestižinį apdovanojimą
Europos olimpinių komitetų asociacija (EOC) tradiciškai renka geriausią jaunąjį Europos sportininką arba sportininkę. Tarp penkių pretendentų šįkart pateko ir breiko šokėja Dominika Banevič B-Girl Nicka, kuri Paryžiaus olimpin...
-
Iki paskutinės šaudyklos neklydęs Strolia: gaila, kad nutrūko Rūpoldingo tradicija
Iki dar vienos Rūpoldingo pasakos trūko dviejų taiklių šūvių. Šiame Vokietijos mieste trečiadienį prasidėjo penktasis 2024-2025 metų sezono pasaulio biatlono taurės etapas, kurio 20 km asmeninėse lenktynėse ilgą laiką tarp lyderi...
-
Liko vos trečdalis maršruto: per vandenyną irkluojantis Mockus metė rimtą iššūkį Gineso rekordui2
Nuo to laiko, kai pasiekė kelionės pusiaukelę, per Ramųjį vandenyną link Australijos krantų valtimi plaukiantis Aurimas Mockus savo kosminio greičio nestabdė. Ir šiuo metu jis ne tik yra kirtęs pusiaują – iki finišo Brisbano mies...
-
Geležinis sugrįžimas: Gelažninkas finišavo greičiausiųjų dešimtuke
Dešimtasis Dakaro greičio ruožas žymi du dalykus. Pirmasis – lieka vos trys Dakaro dienos, tačiau per jas atsipalaiduoti neteks. Antrasis – Dakaras keliauja į Tuščiąją ketvirtį. Čia sportininkų laukia vien kopos ir smėlis....
-
Baciuška: kažkaip nesivažiavo per tas kopas
Dešimtajame Dakaro ralio greičio ruože Rokas Baciuška finišavo 22-as. ...
-
JAV Atstovų Rūmai priėmė įstatymo projektą dėl translyčių sporte: moterų varžybose jiems ne vieta3
Respublikonų vadovaujami JAV Atstovų Rūmai antradienį priėmė įstatymo projektą, kuriuo griežtai apribojamos translyčių sportininkų galimybės dalyvauti mergaičių ir moterų sporto varžybose. ...
-
Pergalę įvertino savikritiškai1
„Savijauta – dvejopa: esu laiminga, kad laimėjau, kita vertus, padariau daug klaidų, tad pykstu ant savęs“, – sakė pirmą pergalę kovos menų elito organizacijoje UFC (Ultimate Fighting Championship) iškovojusi Ernesta Karec...
-
Sporto meistrų patarimai - ne tik apie savigyną
Virš 30 karatė kiokušin juodųjų diržų, gausų būrį Europos čempionatų nugalėtojų ir prizininkų išugdęs Kauno „Stoiko“ klubas medžioja naujas pergales ant tatamio. Tačiau ne mažiau nei profesionalių sportinink...
-
Dėl gedimo sulėtėjęs Gelažninkas: rezultatą – gali, bet medalio taip lengvai iš manęs neatims
Devintoji diena Dakare lietuvių sportininkams neapsiėjo be problemų. Šiandien technika pavedė greičiausiai tarp Lietuvos motociklininkų važiavusį Arūną Gelažninką – spaudimo neatlaikė priekinė šakė. ...