- Marius Ringaudas
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prieš penkiolika metų, baigiantis liepai, Lance'as Armstrongas septintą kartą iš eilės laimėjo prestižiškiausias daugiadienes dviračių lenktynes "Tour de France", tačiau jo fenomenalų rekordą ir titulus niekais pavertė dopingas. Su amerikiečiu buvo susikirtę ir lietuvių keliai.
Nugalėjo vėžį
L.Armstrongas, įveikęs onkologinę ligą, 1998-aisiais pasirašė sutartį su dviratininkų profesionalų komanda "US Postal", o jau 1999-aisiais pirmą kartą laimėjo "Tour de France".
JAV sportininkas triumfavo ir 2000, 2001, 2002, 2003, 2004 bei 2005 m. Be to, 2009-aisiais jis buvo trečias, o 2010-aisiais finišavo 23-ioje pozicijoje.
2002 m. "Tour de France" prizininku tapo Raimondas Rumšas (užėmė trečią vietą).
2004 m. tarp L.Armstrongo varžovų buvo Marius Sabaliauskas (42-oji vieta), o 2010 m. – Ignatas Konovalovas (127-oji vieta).
Prisipažino nusižengęs
2011-aisiais L.Armstrongui buvo pareikšti įtarimai vartojus dopingą, o 2012 m. jis diskvalifikuotas iki gyvos galvos.
2013 m. pats sportininkas pripažino, kad garbingos sportinės kovos kodeksą pažeidinėjo nuo 1992-ųjų.
Remiantis surinktais įrodymais, buvo anuliuoti visi L.Armstrongo rezultatai, pasiekti nuo 1998 m., atimtas Sidnėjaus olimpiados bronzos medalis, kiti apdovanojimai, tarp jų – Garbės legiono ordinas, kuris jam 2005 m. buvo įteiktas Prancūzijoje.
Bylinėjimasis teismuose ir varžybų organizatorių ieškiniai išsiurbė iš amerikiečio sąskaitos daugiau nei 100 mln. JAV dolerių.
Juk net tobulai treniruotam žmogui septynis kartus iš eilės laimėti "Tour de France" – neįmanoma misija.
Žinojo, ką darė
Net ir demaskuotas bei nukryžiuotas L.Armstrongas tvirtino: jeigu tektų iš naujo pradėti karjerą, dopingo neatsisakytų.
"Tik elgčiausi kitaip – niekam neprasitarčiau, neprisipažinčiau, nesiaiškinčiau, – interviu BBC kalbėjo dviratininkas. – Aš ir komandos vadovai žinojome, kad pažeidinėjame įstatymus, tačiau darėme tai, ką privalėjome, kad būtų pergalių. Juk net tobulai treniruotam žmogui septynis kartus iš eilės laimėti "Tour de France" – neįmanoma misija."
Amerikietis pabrėžė, kad iki šiol jaučiasi "Tour de France" didvyriu, nors jo pavardė išbraukta iš šių lenktynių nugalėtojų sąrašų.
"Nesvarbu, kad pasidarbuota raudonu rašalu – istorijos archyvuose išliks viskas", – teigė L.Armstrongas.
Kviečia į Maljorką
48-erių metų amerikietis, kurio istorija įamžinta net keliuose dokumentiniuose filmuose, atskleidė, kad po dopingo skandalo neliko visiškai tuščiomis kišenėmis.
2010-aisiais L.Armstrongas investavo 100 tūkst. JAV dolerių į "Uber" akcijas ir, anot jo paties, neprašovė pro šalį.
"Tai padėjo išgelbėti šeimą nuo bankroto", – sakė jis, užsiminęs, esą pavyko uždirbti kelias dešimtis milijonų JAV dolerių.
Dviračių mėgėjai, turintys atliekamus 30 tūkst. JAV dolerių, gali pasivažinėti kartu su L.Armstrongu – buvusi "Tour de France" žvaigždė šiemet rugsėjį Maljorkos saloje rengia savaitės trukmės pramogų turą, tačiau dalyvių skaičius – ribotas: tik dvylika išrinktųjų.
Užkrato neišvengė
Dopingas, it COVID-19 užkratas, neaplenkė su L.Armstrongu lenktyniavusio R.Rumšo.
2002-aisiais, baigiantis "Tour de France", buvo sulaikyta R.Rumšo žmona Edita Rumšienė – Prancūzijos pareigūnai jos automobilyje rado didelį kiekį medikamentų, tarp jų – priskiriamų dopingo preparatams.
E.Rumšienė kelis mėnesius kalėjo Prancūzijoje, tačiau R.Rumšo dopingo testai buvo neigiami.
"Turėtumėte žinoti, kad mes į jus žiūrėsime kaip į galimai vartojantį dopingą, todėl stebėsime ir reguliariai tikrinsime", – tada Tarptautinės dviračių sporto sąjungos (UCI) medicinos tarnybos specialistai raštu įspėjo R.Rumšą.
Lietuvis įkliuvo 2003-iaisiais: per "Giro d'Italia" lenktynes jo organizme rasta eritropoetino (EPO), dviratininkas diskvalifikuotas vieniems metams.
2006-aisiais R.Rumšui ir jo žmonai Prancūzijos teismas skyrė lygtines laisvės atėmimo bausmes už 2002 m. medicininių preparatų gabenimą kontrabanda.
Kirčiai šeimai
Užpernai R.Rumšo sūnaus dviratininko, taip pat Raimondo, organizme buvo rasta draudžiamo preparato GHRP-6.
"Palazzago-Fenice" komandai atstovavęs jaunas sportininkas buvo diskvalifikuotas ketveriems metams.
Praeitą savaitę Italijos nacionalinė antidopingo agentūra paviešino kai kurias mįslingos kito R.Rumšo sūnaus Lino mirties bylos detales ir sankcijas jo buvusios komandos "Altopack-Eppela" vadovams bei personalo darbuotojams.
21-ų L.Rumšas, staiga sustojus širdžiai, mirė 2017-aisiais savo namuose.
Tyrimas neįvardijo tragedijos priežasties. Italijos žiniasklaidoje pasirodė versijų, esą sportininko organizmas neatlaikė draudžiamų medicininių preparatų perdozavimo, tačiau "Altopack-Eppela" vadovas Luca Franceschi tai pavadino nesąmone.
Policija, iškrėtusi "Altopack-Eppela" būstinę, rado pakankamai įkalčių, tad, dienraščio "Il Tirreno" duomenimis, L.Franceschi skirta net 30-ies metų diskvalifikacija, solidi bausmė laukia ir sporto direktoriaus Elso Frediani. Ketveriems metams diskvalifikuotas šiuos veikėjus dangstęs Italijos dviračių sporto federacijos pareigūnas Matteo Albanas.
Startas – rugpjūtį
107-osios "Tour de France" lenktynės dėl COVID-19 pandemijos šiemet turėtų vykti vėliau nei įprastai.
Startas numatytas rugpjūčio 29-ąją Nicoje, pabaigtuvės – rugsėjo 20-ąją Paryžiuje.
Dviratininkams teks nuvažiuoti 3 470 km.
Preliminariose komandų paraiškose Lietuvos atstovų kol kas nėra. Su "Trek-Segafredo" ekipa lenktynėms ruošiasi latvis Tomas Skujinis, su "Total Direct Energie" – estas Reinas Taaramae.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Švietimo ministerija imasi sportininkų atstovo paieškų
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) skelbia konkursą užimti nuo kitų metų atsirasiančias naujas sportininkų atstovo pareigas. ...
-
Pasaulio plaukimo čempionate – būrys rusų: R. Meilutytei gali tekti susidurti su J. Jefimova8
Rusijos plaukimo federacija šią savaitę patvirtino, kad apie 30 Rusijos plaukikų prašo neutralaus statuso, kad galėtų dalyvauti artėjančiame plaukimo čempionate trumpame (25 metrų) baseine. ...
-
Fantastiškas tinklininkių žygis tęsiasi: trečia pergalė iš eilės ir kelialapis į finalą
Lenkijoje vykstančiame pirmajame Europos jaunių (iki 16 metų) merginų tinklinio čempionato atrankos etape – EEVZA čempionate – puikų pasirodymą tęsia Lietuvos rinktinė. ...
-
Seserys A. ir A. Butkutės: medalių mes neskaičiuojame4
Iš pasaulio šotokan karatė čempionato su medaliais grįžusios seserys Andrėja ir Austėja Butkutės žino, kad nuo prasto maisto jos tampa lėtesnės, o praleista treniruotė atitolina nuo tikslo. ...
-
2025-ųjų sausį pradės įkaitusiose dykvietėse1
Dakaro raliui ruošiasi rekordinis Lietuvos lenktynininkų desantas: kitąmet Saudo Arabijoje ketina startuoti keturiolika mūsų šalies atstovų, tarp jų yra šių bekelės varžybų debiutantų. ...
-
A. Baronas lieka vadovauti Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacijai
Ketvirtadienį vykusiuose Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacijos (LŠPF) prezidento rinkimuose, surengtuose Kaune, antrai kadencijai buvo perrinktas Aistis Baronas. ...
-
„Kauno sporto apdovanojimai 2024“: laukiama sporto favoritų nominacijų
Septintą kartą skelbiami geriausių Kauno miesto atletų, komandų, trenerių, sporto renginių ar naujai sužibėjusių talentų rinkimai. ...
-
LTOK prezidentė apie A. Reed suteiktą pilietybę: tai svarbi pergalė už ledo arenos ribų2
Šalies prezidentui Gitanui Nausėdai suteikus Lietuvos pilietybę ledo čiuožėjai Allison Reed, viena pirmųjų į šį sprendimą sureagavo Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė Daina Gudzinevičiūtė. Pasak jos, tai svarbi L...
-
G. Nausėda suteikė pilietybę ledo šokėjai A. Reed15
Prezidentas Gitanas Nausėda suteikė Lietuvos pilietybę šokėjai ant ledo Allison Reed (Elison Ryd) – šalies vadovas ketvirtadienį pasirašė tą numatantį dekretą. ...
-
E. Čechas Italijoje pagerino Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku rekordą
Italijos Bormio mieste surengtame antrajame ISU Pasaulio jaunimo greitojo čiuožimo trumpuoju taku taurės etape naują Lietuvos suaugusių rekordą užfiksavo Ernestas Čechas. ...