- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Sporto arbitražo teismas (CAS) pirmadienį paauglei Rusijos čiuožėjai Kamilai Valijevai skyrė ketverių metų diskvalifikaciją dėl teigiamo dopingo testo prieš 2022 metų žiemos olimpines žaidynes.
K. Valijeva buvo pripažinta „padariusi antidopingo taisyklių pažeidimą (ADRV) pagal 2021 metų birželio 24 dienos Rusijos nacionalinių antidopingo taisyklių 4.1 punktą“, nurodė trijų narių kolegija aukščiausios instancijos sporto teisme.
„K. Valijevai skiriamas ketverių metų diskvalifikacijos laikotarpis, prasidedantis nuo 2021-ųjų gruodžio 25 dienos. Visi K. Valjevos varžybų rezultatai nuo 2021-ųjų gruodžio 25 dienos yra diskvalifikuojami su visomis to pasekmėmis (įskaitant bet kokių titulų, apdovanojimų, medalių, pelno, prizų ir pinigų už pasirodymą atėmimą)", – pridūrė CAS.
Kai jos dopingo testas buvo teigiamas, K. Valijevai buvo vos 15 metų, todėl kilo klausimų ne tik dėl jos kaltės ir Rusijos olimpinės sistemos po 2014 metų Sočio žiemos žaidynių, bet ir dėl to, kaip su ja buvo elgiamasi kaip su nepilnamete, dėl to, kaip buvo atliktas testas, ir dėl su juo susijusios rastos medžiagos vertės siekiant pagerinti rezultatus.
Byla į CAS pateko po to, kai Rusijos antidopingo agentūros (RUSADA) drausmės komitetas faktiškai išteisino K. Valijevą.
Pasaulinė antidopingo agentūra (WADA) ir Tarptautinė čiuožimo sąjunga (ISU) kreipėsi į CAS dėl RUSADA sprendimo, analogišką žingsnį žengė ir pati RUSADA.
Rugsėjį trys CAS teisėjai susitiko Lozanoje, kad išnagrinėtų bylą, o K. Valijeva ir kai kurie ekspertai bei liudytojai procese dalyvavo vaizdo ryšiu.
WADA palankiai įvertino ketverių metų diskvalifikaciją, kurį CAS skyrė Rusijos čiuožėjai.
„Vaikų dopingo vartojimas yra neatleistinas“, – sakoma WADA pareiškime, kuriame taip pat raginama pagal jos kodeksą imtis veiksmų prieš gydytojus, trenerius ir kitus pagalbinius darbuotojus, kurie, kaip nustatyta, nepilnamečiams teikė rezultatus gerinančių medžiagų.
Tuo tarpu Kremlius pasmerkė, jo nuomone, politizuotą CAS sprendimą uždrausti K. Valijevai ketverius metus dalyvauti varžybose.
„Žinoma, mes su tuo nesutinkame (...). Mano požiūriu, žinoma, tai politizuota“, – Rusijos naujienų agentūroms sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.
2022 metų vasarį Pekine K. Valijeva tapo pirmąja čiuožėja, olimpinėse varžybose atlikusia keturgubą šuolį, ir padėjo Rusijai iškovoti auksą komandinėje rungtyje.
Kitą dieną jai buvo pranešta, kad prieš žaidynes jos testas buvo teigiamas dėl trimetazidino – vaisto, naudojamo anginai gydyti, bet draudžiamo sportininkams.
Spaudžiama įtarimų ir dėmesio, K. Valijeva Pekine individualiose varžybose palūžo, keturis kartus suklupo laisvojoje programoje ir finišavo ašarodama, kai iš pirmos vietos nukrito į ketvirtą.
RUSADA komitetas nusprendė, kad K. Valijeva „nėra kalta ar aplaidi“ dėl teigiamo testo.
Nuo pat pradžių ši byla kėlė dilemą. Pagal WADA taisykles, taikomas jaunesniems nei 16 metų „saugomiems asmenims“, K. Valijevos amžius – tuo metu jai buvo 15 metų – turėjo garantuoti konfidencialumą.
Tačiau K. Valijevos pasirodymas komandinėje rungtyje olimpinėje arenoje jau buvo atkreipęs viso pasaulio dėmesį.
ISU nuo šių metų didina apatinę amžiaus ribą vyresniųjų kategorijoje nuo 15 iki 17 metų, motyvuodama „fizine, psichine ir emocine (dalyvių) sveikata“.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Viltinga rankininkių paraiška: dvi rinktinės – elito gretose
„Manau, kad pasiteisino mūsų federacijos sprendimas daugiau dėmesio skirti šalies jaunimo komandoms“, – pabrėžė Lietuvos jaunių (iki 17 metų) merginų rankinio rinktinės trenerė Ernesta Žilienė. ...
-
Plaukikų komandoje – olimpiečiai ir jaunimas
Pasaulio plaukimo (25 m baseine) čempionate Budapešte mūsų šaliai atstovaus šeši olimpiečiai. ...
-
Švietimo ministerija imasi sportininkų atstovo paieškų
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) skelbia konkursą užimti nuo kitų metų atsirasiančias naujas sportininkų atstovo pareigas. ...
-
Pasaulio plaukimo čempionate – būrys rusų: R. Meilutytei gali tekti susidurti su J. Jefimova8
Rusijos plaukimo federacija šią savaitę patvirtino, kad apie 30 Rusijos plaukikų prašo neutralaus statuso, kad galėtų dalyvauti artėjančiame plaukimo čempionate trumpame (25 metrų) baseine. ...
-
Fantastiškas tinklininkių žygis tęsiasi: trečia pergalė iš eilės ir kelialapis į finalą
Lenkijoje vykstančiame pirmajame Europos jaunių (iki 16 metų) merginų tinklinio čempionato atrankos etape – EEVZA čempionate – puikų pasirodymą tęsia Lietuvos rinktinė. ...
-
Seserys A. ir A. Butkutės: medalių mes neskaičiuojame4
Iš pasaulio šotokan karatė čempionato su medaliais grįžusios seserys Andrėja ir Austėja Butkutės žino, kad nuo prasto maisto jos tampa lėtesnės, o praleista treniruotė atitolina nuo tikslo. ...
-
2025-ųjų sausį pradės įkaitusiose dykvietėse1
Dakaro raliui ruošiasi rekordinis Lietuvos lenktynininkų desantas: kitąmet Saudo Arabijoje ketina startuoti keturiolika mūsų šalies atstovų, tarp jų yra šių bekelės varžybų debiutantų. ...
-
A. Baronas lieka vadovauti Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacijai
Ketvirtadienį vykusiuose Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacijos (LŠPF) prezidento rinkimuose, surengtuose Kaune, antrai kadencijai buvo perrinktas Aistis Baronas. ...
-
„Kauno sporto apdovanojimai 2024“: laukiama sporto favoritų nominacijų
Septintą kartą skelbiami geriausių Kauno miesto atletų, komandų, trenerių, sporto renginių ar naujai sužibėjusių talentų rinkimai. ...
-
LTOK prezidentė apie A. Reed suteiktą pilietybę: tai svarbi pergalė už ledo arenos ribų2
Šalies prezidentui Gitanui Nausėdai suteikus Lietuvos pilietybę ledo čiuožėjai Allison Reed, viena pirmųjų į šį sprendimą sureagavo Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė Daina Gudzinevičiūtė. Pasak jos, tai svarbi L...