- „Kauno diena“, LNK.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Paryžiaus olimpinėse žaidynėse vykstančiame bokso turnyre Alžyro boksininkė Imane Khelif įveikė vengrę Anną Hamori ir užsitikrino vietą pusfinalyje.
66 kg svorio kategorijoje kovojanti 25-erių alžyrietė dvikovą laimėjo vienbalsiu teisėjų sprendimu. Pusfinalyje I. Khelif susitiks su Tailando atstove Janjaem Suwannapheng, skelbia lrt.lt.
Alžyro boksininkė dėmesio centre atsidūrė prieš kelias dienas, kai Italijos boksininkė Angela Carini, aštuntfinalio etape sugėrusi vieną skaudų smūgį, atsisakė tęsti kovą su I. Khelif.
Kaip jau rašėme, Tarptautinis olimpinis komitetas skelbia, kad olimpinėse žaidynėse dalyvaujančios dvi interlytės moterys iš Alžyro ir Taivano turi teisę bokso ringe kautis su ne interlytėmis moterimis. Kalbos, kad abi boksininkės praėjusiame pasaulio čempionate buvo nušalintos, nes neatitiko moterų varžybų kriterijų, dabar paneigtos.
Paryžiaus žaidynių bokso skyriaus nuomone, sportininkės tapo savavališko sprendimo aukomis. Lietuvos bokso federacija mano, kad tai gali būti net iš Rusijos paskleista dezinformacija.
Olimpinėse varžybose bokso ringe su interlyte priešininke kovojusios italės A. Carini ašaros sujaudino ir užvirė diskusijas. Italės priešininkę alžyrietę I. Khelif visuomenėje imta vadinti translyte. Sąvoka interlytis – ne daug kam žinoma.
Anksčiau tokie žmonės buvo vadinami hermafroditais. Interlytė iš Alžyro priešininkę italę nukovė greičiau nei per minutę, todėl diskutuota, ar interlytė moteris nėra stipresnė. Anot genetikos profesoriaus, interlytės moterys neturi daugiau jėgos nei kitos moterys, nors gimsta su abiejų lyčių požymiais.
„Susiformavusi visiškai kaip normali moteris. Žinoma, šiek tiek yra aukštesnė, lyginant su bendra moterų populiacija. Galėtume sakyt, galbūt manekene galėtų būti, bet tokiu atveju, kadangi tai buvo genetinis defektas, ji kažkokios papildomos jėgos kaip vyras neturi“, – šnekėjo gydytojas genetikas prof. Algirdas Utkus.
Tarptautinis olimpinis komitetas patvirtino, kad interlytės moterys turi teisę kautis moterų tarpe. „The Washington Post“ teigia, kad niekada nebuvo jokių įrodymų, jog I. Khelif yra turėjusi vyriškų chromosomų ar padidėjusį testosterono kiekį. Interlytę dabar palaiko ir Lietuvos bokso federacija.
Angela Carini (kairėje) ir Imane Khelif (dešinėje)/Scanpix nuotr.
„Tai yra šimtaprocentinės natūralios moterys, kaip mes tą suprantame plačiąja prasme. Tame yra ir priemaišų, taip pasakysiu, galbūt kažkokių vyriškų genų, kas toli gražu netrukdo toms vadinamoms moterims sporto varžybose“, – aiškino Bokso federacijos generalinis sekretorius Donatas Mačianskas.
Anksčiau prieš alžyrietę I. Khelif laimėjusi airių boksininkė Amy Broadhurst sureagavusi į situaciją pabrėžė, kad I. Khelif nėra neįveikiama kovotoja, ją yra nugalėjusios net devynios moterys boksininkės.
Tiek alžyrietei, tiek kitai interlytei iš Taivano pernai nebuvo leista varžytis su moterimis pasaulio čempionate. Anot Tarptautinio olimpinio komiteto, abi sportininkės daug metų turnyruose dalyvavo moterų kategorijose.
„The Washington Post“ šaltiniai teigė, kad tyrimas pradėtas praėjus trims dienoms po to, kai alžyrietė aštuntfinalyje įveikė rusę Azaliją Aminevą.
„Yra paskleista be galo daug dezinformacijos tiek iš Rusijos, tiek iš Tarptautinės bokso federacijos pusės, kuri dabar yra pašalinta iš Tarptautinio olimpinio komiteto, todėl tokiu būdu siekia diskredituoti Tarptautinį olimpinį komitetą ir olimpinį boksą“, – pabrėžė Bokso federacijos generalinis sekretorius.
Dėl interlyčių tinkamumo varžytis diskutuota dar 2009 metais, kai Pietų Afrikos bėgikei Caster Semenya, turinčiai natūraliai didesnį testosterono lygį nei įprasta moterims, neleista dalyvauti pasaulio čempionatuose. Atletė dėl to kreipėsi į teismą.
Pernai Žmogaus Teisių Teismas pripažino, kad neleidžiant bėgikei varžytis su moterimis, ji buvo diskriminuojama.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuvos lengvosios atletikos federacijos prezidento rinkimuose dalyvaus vienas kandidatas
Lapkričio 15 dieną Palangoje vyks Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) ataskaitinė–rinkiminė konferencija. ...
-
Trečią rudenį iš eilės – be viltingų proveržių1
Kasmet Europos rankinio turnyruose startuoja keli Lietuvos klubai. Deja, trečią sezoną iš eilės visos mūsų šalies komandos – vyrų ir moterų – buvo priverstos savo žygius baigti jau po pirmų dvikovų. ...
-
J. Kaučikas: skambūs dainos žodžiai išsipildė2
„Rankinis buvo mano gyvenimo būdas. Dabar esu jau tik žiūrovas ir sirgalius“, – šyptelėjo Jonas Kaučikas. 70-metį švenčiantis legendinio Kauno „Granito“, Lietuvos rinktinės žaidėjas pabrėžė: būtinai pak...
-
Baltojo tilto aikštyne piešiama breiko šokėjai D. Banevič dedikuota freska
Baltojo tilto aikštyne pradėta piešti olimpinei čempionei breiko šokėjai Dominikai Banevič skirta freska, pranešė Vilniaus savivaldybė. ...
-
Auksinis Europos čempionatas
Lenkijoje, Vroclavo mieste, vykusiame Europos jaunučių ir jaunimo kiokušin karatė čempionate susirinko per 450 sportininkų iš 25 Europos šalių. Klaipėdos sporto klubui „Okinava“ atstovavo 5 auklėtiniai ir jų trenerė D...
-
Didelį ažiotažą kelianti dvikova: J. Leščiukaitis prieš E. Limontą-Proflame
Lapkričio 16 d. Vilniaus „TwinsBet“ arenoje kovosiantis Justinas Leščiukaitis, žinomas verslininkas ir visuomenės veikėjas, boksą treniruojasi nuo jaunystės. Turėdamas solidų patirties bagažą, artėjančiai kovai ruošiasi i...
-
B. Šorochovas nokautais išplėšė pergales „KOK Grand Prix“ ketvertuko turnyre Slovakijoje!
Praeitą šeštadienį, Slovakijoje vykusiame tarptautiniame „KOK World Series“ turnyre Benas Šorochovas užtikrintai dominavo „KOK Grand Prix“ ketvertuko kovose, įspūdingai įveikdamas labiau patyrusius varžovus, ...
-
S. Maslobojevas grįžta į „Glory“ ringą
Lietuvos kikboksininkas Sergejus Maslobojevas, pravarde Kuvalda, pasirašė naują kontraktą su organizacija „Glory“. ...
-
D. Rapšys pasaulio plaukimo taurės etape iškovojo antrą vietą1
Danas Rapšys pasaulio plaukimo taurės etape Pietų Korėjoje vyrų 200 m laisvu stiliumi finale iškovojo antrą vietą. ...
-
Prieš apsispręsdamas dėl pilietybės suteikimo, G. Nausėda ketina susitikti su A. Reed19
Prieš apsispręsdamas dėl Lietuvos pilietybės suteikimo šokėjai ant ledo Allison Reed (Elison Ryd), prezidentas Gitanas Nausėda ketina susitikti su ja ir įvertinti sportininkės integraciją. ...