- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Praėjus daugiau nei savaitei po Aleksejaus Navalno mirties Arkties pataisos kolonijoje, Rusijos opozicijos lyderio kūnas buvo perduotas jo motinai, šeštadienį pranešė jo atstovė spaudai.
47 metų A. Navalnas – garsiausias prezidento Vladimiro Putino kritikas – mirė vasario 16-ąją, praleidęs trejus metus už grotų dėl kaltinimų, kuriuos nepriklausomos teisių gynimo grupės ir Vakarų šalys pasmerkė kaip kerštą už opoziciją Kremliui.
„Aleksejaus kūnas perduotas jo motinai. Ačiū visiems, kurie to reikalavo kartu su mumis“, – socialiniame tinkle „X“ (buvusiame „Twitter“) parašė A. Navalno atstovė spaudai Kira Jarmyš.
Liudmilai Navalnajai nuvykus į Jamalo-Neneco srities Salechardo miestą, kuris yra arčiausiai pataisos kolonijos, kurioje mirė A. Navalnas, Rusijos institucijos visą pastarąją savaitę atsisakė jai perduoti sūnaus kūną.
Penktadienį A. Navalno komanda pranešė, kad pateikė ieškinį dėl palaikų gavimo, ir tvirtino, kad vietos tyrėjai pagrasino palaidoti jį kalėjimo teritorijoje, jei motina nesutiks su „slaptomis“ laidotuvėmis.
Laidotuvės dar neįvyko. Nežinome, ar valdžia įsikiš, kad jos neįvyktų taip, kaip nori šeima ir kaip nusipelnė Aleksejus.
K. Jarmyš sakė, kad laidotuvių planai vis dar neaiškūs.
„Liudmila Ivanovna tebėra Salecharde. Laidotuvės dar neįvyko. Nežinome, ar valdžia įsikiš, kad jos neįvyktų taip, kaip nori šeima ir kaip nusipelnė Aleksejus“, – sakė ji.
A. Navalno komanda anksčiau teigė, kad Kremlius bando užkirsti kelią viešoms laidotuvėms, kurios galėtų virsti paramos A. Navalno judėjimui ir jo opozicijai V. Putinui demonstravimu.
Rusijos vadovas, kuris garsėja tuo, kad niekada viešai netarė A. Navalno vardo, savo garsiausio kritiko mirties iki šiol nėra pakomentavęs.
„Satanizmas“
Rusijos institucijos teigė, kad A. Navalnas, praradęs sąmonę po pasivaikščiojimo pataisos kolonijoje, pramintoje „Poliariniu vilku“, mirė dėl esą natūralių priežasčių.
Tačiau jo komanda sakė, kad tyrėjai vis negrąžina jo kūno ir kelias dienas net neleido jo motinai jo pamatyti, o tai pakurstė kaltinimus, kad valstybė yra „žudikai“, bandantys „paslėpti pėdsakus“.
Peticiją, kurioje raginama perduoti A. Navalno palaikus, pasirašė dešimtys tūkstančių rusų, o dešimtys žinomų Rusijos kultūros veikėjų paskelbė vaizdo pranešimus, kuriuose ragino tai padaryti.
Kiek anksčiau šeštadienį Julija Navalnaja apkaltino V. Putiną „satanizmu“ už tai, kad jis neleidžia grąžinti jos vyro kūno.
„Jūs kankinote jį gyvą, dabar kankinate jį mirusį“, – šeštadienį paskelbtame vaizdo įraše sakė J. Navalnaja, kuri yra pažadėjusi tęsti savo vyro darbą.
„Tai, ką dabar daro Putinas, yra neapykanta. Ne, net ne neapykanta, tai kažkoks satanizmas“, – pridūrė ji.
A. Navalno mirtis, kuri įvyko po trejų metų kalinimo Rusijos kalėjimuose, sukėlė šalies opozicijos ir Vakarų lyderių pasipiktinimą.
Šeštadienį prie bedančiųjų pirštu į Kremlių prisidėjo Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau (Džastinas Triudo), davęs suprasti, kad už A. Navalno mirties stovi Rusijos lyderis.
„Putinas dedasi esąs galingas, bet tikrai galingi lyderiai nežudo savo oponentų“, – pareiškė jis per spaudos konferenciją Kyjive per antrąsias Rusijos invazijos metines.
Rusijos policija prie improvizuotų memorialų A. Navalnui atminti per pastarąją savaitę suėmė šimtus gedėtojų.
Putinas dedasi esąs galingas, bet tikrai galingi lyderiai nežudo savo oponentų.
Opozicijos lyderis išgarsėjo vykdydamas kovos su korupcija kampaniją ir šmaikščiuose „YouTube“ vaizdo įrašuose, kurie surinko milijonus peržiūrų, atskleisdamas V. Putino ir jo aplinkos, kaip įtariama, neteisėtai susikrautus turtus.
A. Navalnas taip pat organizuodavo didžiulius protestus prieš Kremlių, kol 2021 metais, kai grįžo į Maskvą iš Vokietijos, kur gydėsi po apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“, buvo suimtas. Dėl apnuodijimo jis kaltino Rusijos valdžią. Pastaroji neigia esanti kaip nors su tuo susijusi.
Iš kalėjimo jis tęsė kampaniją prieš korupciją Rusijoje, tačiau buvo priverstas bejėgiškai stebėti, kaip V. Putinas įsiveržė į Ukrainą, išardė jo organizaciją, įkalino jo bendražygius ir privertė kitus pasitraukti į tremtį.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Japonijos kosmoso tyrimų agentūros bandymų poligone įvyko didelis gaisras
Japonijos kosmoso agentūros aikštelėje, kurioje buvo bandoma kietojo kuro raketa „Epsilon S“, antradienį kilo didelis gaisras, rodo televizijos filmuota medžiaga. ...
-
Ligšiolinė aviakatastrofų statistika: priežastys ir pavojingiausi skrydžio etapai
Galima sakyti, kad oro transportas yra viena iš saugiausių transporto rūšių. Tačiau kai įvyksta avarijos, jų baigtis neretai būna katastrofiška. ...
-
Pareigūnas: Izraelio saugumo kabinetas antradienį priims sprendimą dėl paliaubų Libane
Izraelio saugumo kabinetas antradienio vakarą priims sprendimą dėl paliaubų Libane susitarimo. ...
-
Nuo plataus masto karo pradžios žuvo 134 Ukrainos menininkai ir 93 žiniasklaidos darbuotojai
Nuo Rusijos ir Ukrainos plataus masto karo pradžios jau žuvo 134 Ukrainos menininkai ir 93 žiniasklaidos darbuotojai. ...
-
Pastarąją parą į Baltarusijos oro erdvę įskrido rekordinis Rusijos dronų skaičius
Pastarąją parą iš Ukrainos teritorijos į Baltarusijos oro erdvę įskrido 38 Rusijos „Shahed“ tipo savižudžiai dronai, tai – absoliutus rekordas per visą stebėjimo istoriją. ...
-
Ukraina: Bendrajame dingusių asmenų registre – jau daugiau kaip 55 tūkst. žmonių
Iki šiol į Bendrąjį ypatingomis aplinkybėmis dingusių asmenų registrą įrašyti duomenys apie 55 tūkst. žmonių. ...
-
Izraelio ministras: paliaubos su „Hezbollah“ dabar būtų didelė klaida2
Izraelio kraštutinių dešiniųjų nacionalinio saugumo ministras Itamaras Ben Gviras pirmadienį pareiškė, kad šiuo metu aptariamas potencialus susitarimas dėl paliaubų kare su „Hezbollah“ Libane būtų didelė klaida...
-
JK paskelbė sankcijas dar 30-ai Rusijos šešėlinio laivyno laivų
Didžiosios Britanijos vyriausybė pirmadienį paskelbė sankcijas 30-ai laivų, jos teigimu, priklausančių Rusijos „šešėliniam laivynui“, tad iš viso Londonas taiko apribojimus 73 laivams. ...
-
Tyrimas: viena iš trijų moterų ES vis dar patiria smurtą3
Pirmadienį paskelbtoje plataus masto tyrimo, kurio metu buvo bandoma nustatyti smurto prieš moteris Europos Sąjungoje apimtis, ataskaitoje teigiama, kad per pastarąjį dešimtmetį padėtis nė kiek nepasitaisė, o smurto apimtys yra „pri...
-
prie Egipto krantų nuskendo laivas, kuriame buvo dešimtys turistų
Raudonojoje jūroje prie Egipto krantų nuskendo laivas su 45 žmonėmis, tarp kurių buvo apie 30 turistų iš įvairių šalių. „Sea Story“ įgula pirmadienio rytą pasiuntė nelaimės signalą, sakė regiono gubernatorius Amris Hana...