- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Sakartvele trečią savaitę tęsiasi proeuropietiški protestai ir baiminamasi, kad po rinkimų kilusi krizė gali dar labiau paaštrėti, mat valdančioji partija naujuoju šalies prezidentu ketina paskirti savo lojalistą.
Juodosios jūros šalyje sumaištis tvyro nuo tada, kai valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ paskelbė pergalę spalį vykusiuose parlamento rinkimuose, o praėjusį mėnesį priimtas vyriausybės sprendimas atidėti stojimo į Europos Sąjungą (ES) derybas sukėlė naują masinių mitingų bangą.
Daugiau neramumų tikimasi šeštadienį, kai „Sakartvelo svajonė“ turėtų sustiprinti savo valdžią ir paskirti kraštutinių dešiniųjų pažiūrų buvusį futbolininką Micheilą Kavelašvilį provakarietiškos prezidentės Salomės Zurabišvili, kuri atsisako trauktis, kol neįvyks nauji rinkimai, įpėdiniu.
Nepaisant vėjuotų orų, ketvirtadienio vakarą keli tūkstančiai žmonių vėl susirinko prie Sakartvelo parlamento. Kasdieniai protestai prasidėjo lapkričio 28 dieną.
Daugelis mojavo ES ir Sakartvelo vėliavomis, o demonstrantai blokavo eismą pagrindiniu Tbilisio prospektu.
„Mūsų protestas truks tiek, kiek reikės, kad „Sakartvelo svajonė“ būtų nušalinta nuo valdžios“, – naujienų agentūrai AFP sakė 42 metų protestuotoja Rusiko Dolidzė.
„Neleisime, kad saujelė Rusijos pakalikų pavogtų mūsų europinę ateitį“, – kalbėjo ji.
Antivyriausybiniai mitingai taip pat vyko keliuose kituose Sakartvelo miestuose, įskaitant vakarinius Batumį, Kutaisį ir Zugdidį, pranešė vietos žiniasklaida.
„Stosime jos ginti“
Šeštadienio rytą planuojama surengti protestą prie parlamento, kur „Sakartvelo svajonės“ kontroliuojama rinkikų kolegija netiesioginiu balsavimu, kurį boikotuoja opozicija, turėtų išrinkti M. Kavelašvilį naujuoju šalies prezidentu.
Jo teisėtumas jau kelia abejonių, nes konstitucinės teisės ekspertai, įskaitant Sakartvelo konstitucijos autorių Vachtangą Chmaladzę, teigia, kad toks balsavimas bus neteisėtas.
Naujasis parlamentas patvirtino savo įgaliojimus, pažeisdamas reikalavimą sulaukti teismo sprendimo dėl S. Zurabišvili prašymo panaikinti rinkimų rezultatus.
S. Zurabišvili parėmė opozicijos kaltinimus dėl rinkimų klastojimo, paskelbė naujai išrinktą parlamentą ir vyriausybę neteisėtais ir pažadėjo likti poste, kol „Sakartvelo svajonė“ surengs naujus parlamento rinkimus.
Kol kas neaišku, kaip vyriausybė reaguos į S. Zurabišvili atsisakymą atsistatydinti po to, kai gruodžio 29 dieną bus inauguruotas jos įpėdinis.
S. Zurabišvili yra labai populiari tarp protestuotojų, kurie ją laiko Sakartvelo europinių siekių švyturiu. Daugelis pareiškė esantys pasirengę ginti ją nuo bet kokio bandymo iškeldinti iš prezidentūros.
„Jei jie pabandys išvaryti Salomę iš prezidentūros, mes visi stosime jos ginti“, – sakė 23 metų protestuotojas Otaras Turnava.
„Ji yra vienintelė teisėta lyderė, kurią turime nuo tada, kai „Sakartvelo svajonė“ pavogė rinkimus, ir ji ves mus į ES“, – pabrėžė jis.
Kaltinimai kankinimu
Kilus pasipiktinimui šalyje ir didėjant tarptautiniam pasmerkimui, policija ankstesniems mitingams išvaikyti panaudojo ašarines dujas ir vandens patrankas. Sulaikyta daugiau kaip 400 demonstrantų.
Šalies teisių ombudsmenas apkaltino saugumo pajėgas kankinant sulaikytuosius.
Policija įsiveržė į opozicinių partijų biurus ir sulaikė jų lyderius, o kaukėti vyrai brutaliai užpuolė opozicijos atstovus ir žurnalistus netoli protesto vietos.
Trečiadienį Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pasmerkė pilietinės visuomenės bauginimą, taip pat policijos smurtą prieš taikius demonstrantus ir žurnalistus, pranešė Eliziejaus rūmai po derybų su „Sakartvelo svajonės“ garbės pirmininku Bidzina Ivanišviliu.
E. Macronas išreiškė apgailestavimą, kad Sakartvelas „nukrypo nuo savo europinio kelio“, ir sakė, kad „tai neišvengiamai turės įtakos Europos Sąjungos ir Sakartvelo santykiams“.
Manoma, kad turtingiausias Sakartvelo žmogus B. Ivanišvilis, nors ir neužimantis jokių oficialių pareigų, traukioja valdžios virveles.
E. Macrono sprendimas paskambinti neoficialiam lyderiui B. Ivanišviliui, o ne ministrui pirmininkui Irakliui Kobachidzei, rodo Vakarų neryžtingumą pripažįstant „Sakartvelo svajonės“ naujosios vyriausybės teisėtumą.
Briuselis pareiškė, kad esama pagrįstų įtarimų dėl demonstrantų kankinimo.
Vašingtonas pagrasino naujomis sankcijomis „Sakartvelo svajonės“ pareigūnams, o Europos Parlamentas pateikė panašų raginimą Europos Komisijai.
Sakartvelo partija atmeta kaltinimus sukčiavimu ir tvirtino esanti įsipareigojusi remti Tbilisio siekį tapti ES nariu.
Daugiau nei dešimtmetį valdžioje esanti partija pastaraisiais metais priėmė prieštaringai vertinamų teisės aktų, nukreiptų prieš pilietinę visuomenę ir nepriklausomą žiniasklaidą bei ribojančių LGBTIQ teises.
Briuselis įspėjo, kad tokia politika nesuderinama su naryste ES, o šalies kritikai kaltina vyriausybę kopijuojant Rusiją.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
sukilėliai teigia užėmę didžiausią Kongo Demokratinės Respublikos miestą
Ruandos remiami M23 sukilėliai pirmadienį nurodė užėmę pagrindinį rytinį Gomos miestą – didžiausią Kongo Demokratinėje Respublikoje (KDR). ...
-
Po Turkijos viešbutyje įvykusio gaisro sulaikyta devyniolika žmonių
Turkijos pareigūnai sulaikė 19 žmonių, gaisrui viename viešutyje slidinėjimo kurorte pareikalavus 78 gyvybių, pirmadienį pranešė valstybinė naujienų agentūra „Anadolu“. ...
-
Nuo karo pradžios Ukrainoje jau žuvo 95 žurnalistai
Nuo Rusijos sukelto plataus masto karo pradžios Ukrainoje jau žuvo 147 menininkai ir 95 žiniasklaidos darbuotojai. ...
-
Šokas: paauglys mirtinai subadytas dėl telefono
Prancūzijos policija tiria bylą dėl mirtinai subadyto 14-mečio, atsisakiusio atiduoti savo telefoną dviem paaugliams Paryžiuje, pirmadienį pranešė policija ir prokurorai. ...
-
Švedų pakrančių apsauga dėl Baltijoje pažeisto kabelio perėmė bulgarų laivą
Po optinio kabelio, nutiesto Baltijos jūros dugnu ir jungiančio Švediją bei Latviją, pažeidimo švedų pakrančių apsaugos tarnyba vijosi ir perėmė vieną bulgarų laivą, pirmadienį pranešė laivo savininkė. ...
-
Norvegijoje sulaikyti penki lenkai, skraidinę dronus prie slapto objekto
Norvegijos policija sulaikė penkis Lenkijos piliečius, kurie skraidino bepiločius orlaivius netoli šalies kontržvalgybos būstinės neskraidymo zonos. ...
-
Ataskaita: „Jeju Air“ lėktuvo varikliuose rasta paukščių plunksnų ir kraujo pėdsakų
Abiejuose gruodžio mėnesį sudužusio „Jeju Air“ lėktuvo varikliuose buvo rasta paukščių plunksnų ir kraujo pėdsakų, tvirtinama pirmadienį paskelbtoje preliminaraus tyrimo ataskaitoje. ...
-
Dėl lytinės prievartos skandalo traukiasi japonų televizijos vadovybė
Japonijos televizijos „Fuji Television“ pirmininkas ir prezidentas atsistatydins, pirmadienį pranešė privatus transliuotojas, praėjus kelioms savaitėms po to, kai garsus laidų vedėjas buvo apkaltintas lytine prievarta. ...
-
Izraelis ir „Hamas“ susitarė dėl dar šešių įkaitų išlaisvinimo
Izraelis ir islamistų grupuotė „Hamas“ pranešė, kad pasiekė susitarimą dėl dar šešių įkaitų paleidimo, o palestiniečiai pirmadienį pradėjo grįžti į karo nuniokoto Gazos Ruožo šiaurę. ...
-
Rubio: iš Baltarusijos kalėjimo paleista JAV pilietė
JAV valstybės sekretorius Marco Rubio (Markas Rubijas) sekmadienį pranešė, kad iš Baltarusijos kalėjimo buvo paleista JAV pilietė Anastasia Nuhfer (Anastasija Nufer) Socialiniame tinkle „X“ jis sakė, kad A. Nuhfer buvo sulaikyt...