- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Izraelis pirmadienį minės pirmąsias spalio 7-ąją įvykdyto pražūtingo islamistų grupuotės „Hamas“ išpuolio, kuris sukėlė karą Gazos Ruože metines. Konfliktas dabar išsiplėtė ir į kaimyninį Libaną, sukeldamas pavojingą regioninę krizę.
Prieš išpuolio metines Izraelis savaitgalį pranešė apie padidintą parengtį: pajėgos dislokavo daugiau karių pietinėms bendruomenėms ir su Gazos Ruožu besiribojančioms teritorijoms ginti.
Anksčiau sekmadienį kariuomenė pranešė, kad jos pajėgos apsupo Džabalijos rajoną centrinėje Gazos Ruožo dalyje, kur „Hamas“ bando atkurti savo operatyvinius pajėgumus.
Prezidentas Isaacas Herzogas (Isaakas Hercogas) pirmadienį vadovaus atminimo pamaldoms Sderote, viename iš labiausiai nukentėjusių miestų per palestiniečių kovotojų puolimą.
Demonstracija, raginanti nutraukti ugnį Gazos Ruože, bus surengta Beerio kibuco bendruomenėje, kurioje spalio 7-ąją žuvo daugiau kaip 100 žmonių.
Memorialas taip pat planuojamas Reimo kibuce, kur vyko muzikos festivalis „Nova“, per kurį kovotojai nužudė šimtus žmonių.
Tel Avive renginiai pradėti jau sekmadienį, o Gazos Ruože tebelaikomų įkaitų šeimos ten planuoja surengti demonstraciją, reikalaudamos juos paleisti.
Ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus) pirmadienį per televiziją turėtų kreiptis į tautą, nors oficialių renginių, skirtų metinėms paminėti, detalės lieka neaiškios.
„Mūsų žaizdos“
„Mūsų žaizdos vis dar negali visiškai užgyti, nes jos tęstinės. Nes įkaitai vis dar kankinami, jiems vykdomos egzekucijos ir jie miršta nelaisvėje“, – sakoma šeštadienį paskelbtame I. Herzogo pareiškime, skirtame metinėms paminėti.
„Nes jie ir jų šeimos vis dar išgyvena spalio 7-osios netektis ir siaubą būtent šiomis akimirkomis (...). Daugeliu atžvilgių mes vis dar išgyvename spalio 7-osios pasekmes“, – teigė prezidentas.
Tą dieną „Hamas“ teroristai įsiveržė per sieną iš Gazos Ruožo į Izraelį ir surengė daugiausiai aukų pareikalavusį išpuolį šalies istorijoje. Pasibaigus žydų šventei Sukotui, kovotojai pradėjo puolimą sausuma, oru ir jūra.
Mūsų žaizdos vis dar negali visiškai užgyti, nes jos tęstinės.
Patvirtinta, kad per tą ataką žuvo 1 205 izraeliečiai, dauguma jų – civiliai, rodo naujienų agentūros AFP skaičiavimai, pagrįsti oficialiais Izraelio duomenimis, į kuriuos įtraukti ir nelaisvėje nužudyti įkaitai.
Kovotojai pagrobė 251 įkaitą, iš kurių 97 vis dar laikomi nelaisvėje Gazos Ruože, įskaitant 33, Izraelio kariuomenės teigimu, žuvusius.
Anot „Hamas“ valdomos palestiniečių teritorijos Sveikatos apsaugos ministerijos, per nesiliaujantį Izraelio puolimą Gazos Ruože iki šiol žuvo mažiausiai 41 870 žmonių, dauguma jų – civiliai.
„Hamas“ teroristai šturmavo kariuomenės bazes, kibucų bendruomenes ir muzikos festivalį. Vien „Nova“ festivalyje žuvo mažiausiai 370 žmonių.
Karo plėtra
Karas greitai išsiplėtė prie Izraelio sienos su Libanu, kai Irano remiama „Hezbollah“, kuri yra palestiniečių grupuotės sąjungininkė, pradėjo apšaudyti Izraelį raketomis.
Dėl beveik kasdien vykstančių susišaudymų per sieną Izraelyje buvo perkelta daugiau kaip 60 tūkst. gyventojų.
Pastarąjį mėnesį „Hezbollah“ ir Izraelio pajėgų kovos suintensyvėjo: Izraelio oro pajėgos bombardavo Libaną, o šią savaitę pradėjo antžemines operacijas.
Nors žuvo šimtai libaniečių, Izraelis taip pat per masinį smūgį Beirute nukovė pagrindinius „Hezbollah“ vadus, įskaitant „Hezbollah“ lyderį Hassaną (Hasaną Nasralą).
Dėl Izraelio bombardavimo Libane neveikia mažiausiai keturios ligoninės.
Karas Libane ir Gazos Ruože gali peraugti į platesnį konfliktą po to, kai spalio 1-ąją Iranas į Izraelį paleido apie 200 raketų. Tai buvo antras kartas, kai Iranas tiesiogiai atakavo Izraelį per mažiau nei šešis mėnesius.
Iranas teigė, kad surengė antskrydį keršydamas už H. Nasrallah ir buvusio „Hamas“ politinio lyderio Ismailo Haniyeh (Ismailo Hanijės), žuvusio liepą Teherane, nužudymą.
Iranas ir „Hamas“ dėl I. Haniyeh žūties kaltina Izraelį, tačiau Izraelis kol kas jokių komentarų nepateikė.
Pasaulyje – demonstracijos ir raginimai susitarti dėl paliaubų
Dešimtys tūkstančių protestuotojų viso pasaulio miestuose savaitgalį žygiavo ragindami nutraukti ugnį Gazos Ruože ir Libane, artėjant karo palestiniečių teritorijoje pirmosioms metinėms.
Vašingtone prie Baltųjų rūmų protestavo daugiau kaip tūkstantis žmonių, reikalaujančių, kad Jungtinės Valstijos, pagrindinė Izraelio karinė tiekėja, nutrauktų ginklų ir pagalbos teikimą Izraeliui.
Naujienų agentūros AFP žurnalistai matė, kaip vienas vyras bandė pats save padegti – jam pavyko užsidegti kairę ranką, kol praeiviai ir policija užgesino liepsnas.
Tūkstančiai palestiniečių šalininkų taip pat susirinko Europos, Afrikos, Australijos ir Amerikos miestuose reikalauti nutraukti konfliktą.
Izraeliui intensyvinant operacijas Libane ir žadant atsakyti į šią savaitę Irano paleistas raketas, baiminamasi, kad konfliktas gali peraugti į platesnio masto karą Viduriniuose Rytuose.
Visame pasaulyje planuojamos demonstracijos išreikšti paramą Izraeliui ar palestiniečiams, o kai kuriuose miestuose numatomi priešingų stovyklų renginiai vienu metu.
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas (Olafas Šolcas) sekmadienį paragino nutraukti ugnį ir perspėjo dėl didėjančio antisemitizmo visuomenėje.
„Deja, minint pirmąsias „Hamas“ teroro išpuolio prieš Izraelį metines, taika ar net susitaikymas Artimuosiuose Rytuose atrodo dar toliau nei bet kada anksčiau“, – vaizdo pranešime teigė O. Scholzas.
Vokietijos vyriausybė „ir toliau atkakliai pasisako už paliaubas, kurios dabar turi būti galutinai įgyvendintos“, pridūrė jis.
„Kad Gazos Ruožo civiliai gyventojai būtų geriau apsaugoti ir, žinoma, jais būtų geriau rūpinamasi. Ir kad pagaliau būtų galima paleisti Izraelio įkaitus“, pažymėjo kancleris.
Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) pasmerkė „Hamas“ ir šeštadienį paskelbtame pareiškime paragino nedelsiant nutraukti „šokiruojantį smurtą ir kraujo liejimą“ Gazos Ruože ir Libane.
Izraelio ministras pirmininkas B. Netanyahu šeštadienį papriekaištavo Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui (Emaniueliui Makronui) už raginimą sustabdyti ginklų tiekimą Izraeliui, kritikuojamam dėl veiksmų palestiniečių teritorijoje ir kviestam „grįžti prie politinio sprendimo“.
Transliuotojui „France Inter“ savaitės pradžioje įrašytame interviu E. Macronas pridūrė, kad Prancūzija nesiunčia jokių ginklų Izraeliui.
Savaitgalį prancūzų prezidentas taip pat kritikavo B. Netanyahu sprendimą siųsti karius į antžemines operacijas Libane.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
NATO ir jo Azijos partneriai pasmerkė Šiaurės Korėjos karių dislokavimą Rusijoje
NATO kartu su pagrindiniais Azijos partneriais penktadienį pasmerkė tūkstančių Šiaurės Korėjos karių dislokavimą Rusijos teritorijoje, remiant Rusiją kare prieš Ukrainą. ...
-
JK užsienio reikalų sekretorius sako esantis pasibaisėjęs susirėmimais Amsterdame3
Jungtinės Karalystės (JK) užsienio reikalų sekretorius Davidas Lammy (Deividas Lamis) penktadienį pareiškė, kad yra pasibaisėjęs dėl smurto prieš Tel Avivo futbolo komandos „Maccabi“ sirgalius Amsterdame. ...
-
Baltarusijoje susitiko aukšto rango rusų ir ukrainiečių pareigūnai
Aukšto rango Rusijos ir Ukrainos pareigūnai, atsakingi už žmogaus teises, penktadienį pranešė, kad susitiko Baltarusijoje. ...
-
R. T. Erdoganas pareiškė tikintis, jog D. Trumpas užbaigs karus Ukrainoje ir Gazoje
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas penktadienį pareiškė, kad tiki naujosios Donaldo Trumpo administracijos sugebėjimu diplomatinėmis pastangomis padėti užbaigti karus Ukrainoje ir Artimuosiuose Rytuose. ...
-
V. Orbanas spėja, kad D. Trumpo administracija nutrauks JAV paramą Ukrainai
Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas penktadienį pareiškė, kad Ukraina jau pralaimėjo karą su įsiveržusiomis Rusijos pajėgomis, ir pridūrė tikintis, kad į Baltuosius rūmus grįžtantis Donaldas Trumpas nutrauks JAV paramą Kyjivui...
-
Ispanijoje tebeieškoma 78 per šalį nuniokojusius potvynius pradingusių žmonių
Ispanijos valdžia pranešė, kad po didžiausių per pastarąjį šimtmetį šalį užklupusių potvynių praėjus 10 dienų, be žinios tebėra dingę 78 asmenys. ...
-
J. Borrellis: Ukraina turėtų būti prie geopolitinio žaidimo stalo, o ne jo meniu
Dabartinė padėtis pasaulyje reikalauja Europos vienybės, kad būtų išsaugotas jos suverenitetas ir nepriklausomybė, ir tai liečia tiek ES, tiek ir Ukrainą, kuri turėtų būti prie pasaulinio geopolitinio žaidimo stalo, o ne jo meniu. ...
-
Ukrainai 50 eurų paaukojusiam rusui skirta 13 metų laisvės atėmimo bausmė
Rusijos teismas už „valstybės išdavystę“ skyrė 13 metų kalėjimo bausmę vyrui, neva paaukojusiam 50 eurų Ukrainos kariuomenei. ...
-
Izraelio prezidentas: susirėmimai Amsterdame primena spalio 7-osios ataką6
Izraelio prezidentas Isaacas Herzogas penktadienį pasmerkė susirėmimus Amsterdame, kilusius po Europos lygos futbolo rungtynių, ir sakė, kad šokiruojantys smurto vaizdai priminė palestiniečių islamistų organizacijos „Hamas“ pernai s...
-
Sidnėjaus oro uoste po avarinio nusileidimo kilo gaisras šalia tūpimo tako1
Iš Sidnėjaus oro uosto penktadienį pakilęs keleivinis lėktuvas dėl variklio gedimo turėjo sukti ratus ir tūpti avariniu būdu, pranešė oro bendrovė „Qantas“. ...