Izraeliui vėl mesti kaltinimai genocidu

  • Teksto dydis:

Žmogaus teisių stebėjimo organizacija „Human Rights Watch“ ketvirtadienį apkaltino Izraelį Gazos Ruože vykdant genocidui prilygstančius veiksmus dėl sugadintos vandens infrastruktūros ir nutraukto tiekimo civiliams gyventojams ir paragino tarptautinę bendruomenę taikyti tikslines sankcijas.

Naujoje ataskaitoje, kurioje daugiausia dėmesio skiriama būtent vandeniui, Niujorke įsikūrusi teisių gynimo grupė teigė, kad „Izraelio institucijos tyčia sudarė Gazos palestiniečių gyventojams ‚tokias gyvenimo sąlygas, kuriomis jie būtų visiškai ar iš dalies fiziškai sunaikinti‘, ir kad tai prilygsta genocido veiksmams.

„Nuo 2023-iųjų spalio Izraelio pareigūnai piktybiškai trukdo palestiniečiams Gazos Ruože gauti išgyvenimui būtiną vandens kiekį“, – sakoma ataskaitoje.

Izraelis nuolat atmeta panašius kaltinimus iš žmogaus teisių grupių ir teigia, jog veiksmai Gazos Ruože yra teisėtos karinės operacijos.

„Sensacingas šmeižtas“

Ketvirtadienį Izraelis teigė, jog HRW ataskaita, kurioje žydų valstybė kaltinama genocidui prilygstančiais veiksmais Gazos Ruože varžant vandens tiekimą civiliams, yra melas.

„Human Rights Watch“ eilinį kartą skleidžia sensacingą šmeižtą tam, kad platintų savo antiizraelietišką propagandą (...). Ši ataskaita yra kupina melų, kurie yra pasibaisėtini net palyginti su ir taip žemais HRW standartais“, – pareiškime teigė Užsienio reikalų ministerija.

HRW ataskaitoje detaliai kalbama apie tai, ką organizacija vadina tyčiniu vandens ir kanalizacijos infrastruktūros gadinimu. Minimos, pavyzdžiui, saulės jėgainės, teikiančios energiją vandens valymui, vandens rezervuaras ir atsarginių detalių sandėlis. Teigiama, kad Izraelis taip pat blokuoja kuro tiekimą generatoriams.

Taip pat rašoma, jog Izraelis nutraukė elektros tiekimą, puolė remontininkus ir stabdė remontui reikalingų medžiagų importą.

Vis dėlto HRW nesakė, kad Izraelis vykdo tiesiogiai genocidą.

Pagal tarptautinę teisę, siekiant įrodyti genocidą reikia rasti konkrečiai genocido motyvacijos įrodymų, o ekspertai sako, jog tai padaryti itin sunku.

HRW teigia tik tai, kad „šiame pranešime išdėstytas elgesio modelis ir pareiškimai, rodantys, kad kai kurie Izraelio pareigūnai norėjo sunaikinti palestiniečius Gazos (ruože), galėtų rodyti tokį ketinimą“.

Organizacija paminėjo tuometinio gynybos ministro Yoavo Gallanto pareiškimą 2023-iųjų spalį, kai jis paskelbė visišką Gazos Ruožo apgultį ir pasakė: „Jokios elektros, jokio maisto, jokio vandens, jokio degalų – viskas uždaryta.“

Pietų Afrika pernai gruodį iškėlė Izraeliui bylą Tarptautiniame Teisingumo Teisme (TTT), tvirtindama, jog karu Gazos Ruože pažeidžiama 1948 metų Jungtinių Tautų (JT) genocido konvencija. Izraelis kaltinimą kategoriškai atmeta.

Gruodžio 5 dieną teisių gynimo grupė „Amnesty International“ apkaltino Izraelį Gazos Ruože vykdant genocidą, išprovokuodama piktą izraeliečių vyriausybės reakciją.

Žydų valstybė neigia siekianti sunaikinti populiaciją Gazos Ruože ir sako, jog apgultai teritorijai tiekiama parama.

„Prasta mityba, dehidratacija“

HRW ataskaita, rengta beveik metus, yra paremta pokalbiais su dešimtimis Gazos Ruožo gyventojų, vandentiekio darbuotojų, medikų, taip pat palydovinėmis nuotraukomis, vaizdo medžiaga ir duomenų analize.

Nurodoma, kad Izraelio pareigūnai į prašymus teikti informaciją neatsakė.

Dėl tekančio vandens trūkumo Gazos Ruožo gyventojams labai padidėja tikimybė užsikrėsti vandeniu plintančiomis ligomis, patirti komplikacijų, pavyzdžiui žaizdų užsikrėtimą, negalėjimą gyti dėl dehidratacijos, teigė HRW.

Medicinos įstaigoms taip pat buvo sunku palaikyti elementarią higieną.

Pranešime rašoma, jog daug tokių mirties atvejų tikriausiai neįregistruojama.

Gydytojai bei slaugytojai HRW pranešė, jog daug jų pacientų mirė nuo pagydomų ligų, infekcijų ir nemirtinų sužeidimų, nes negalėjo pasveikti dėl prastos mitybos, dehidratacijos ir vandens trūkumo.

Vienas skubios pagalbos skyriaus slaugytojas, cituojamas pranešime, sakė, jog jie buvo priversti nuspręsti „negaivinti vaikų, kurie buvo smarkiai nualinti bado ir dehidratacijos“.

Žmogaus teisių organizacija ragino Izraelį imtis rimtų veiksmų – nedelsiant užtikrinti Gazos Ruože pakankamą vandens, kuro ir elektros tiekimą.

Taip pat sakoma, jog tarptautinė bendruomenė privalo „imtis visų galimų veiksmų tam, kad užkirstų kelią genocidui Gazos“ Ruože.

Į tai įeina ir „karinės paramos, ginklų pardavimų ar perdavimų nutraukimas, tikslinių sankcijų įvedimas bei abipusių sutarimų ir diplomatinių santykių peržiūra“.

Karą Gazos Ruože įžiebė palestiniečių islamistų grupuotės „Hamas“ įvykdyta beprecedentė ataka prieš Izraelį 2023-iųjų spalio 7 dieną. Oficialiais Izraelio duomenimis, per šią ataką žuvo apie 1,2 tūkst. žmonių, daugiausia civilių.

Izraelio atsakomasis puolimas Gazos Ruože nusinešė daugiau kaip 45 tūkst. gyvybių. Dauguma žuvusiųjų – civiliai, rodo „Hamas“ valdomos Sveikatos apsaugos ministerijos duomenys, kuriuos JT laiko patikimais.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Zydpalaikei

Zydpalaikei portretas
Daro hulokauako stovyklas palestinos zmonem...... Teroristas natanjako........
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių