Irake po išpuolio prieš Irano konsulatą saugumo pajėgos nušovė trylika protestuotojų

Irake ketvirtadienį per saugumo pajėgų veiksmus prieš protestuotojus neramumų apimtose pietinėse provincijose žuvo mažiausiai trylika žmonių.

Represinių priemonių prieš demonstrantus buvo imtasi kelios valandos po to, kai šventajame Nadžafo mieste buvo padegtas Irano konsulatas. 

Ministras pirmininkas ir vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas Adelis Abdel Mahdi (Adelis Abdel Mahdis) nusiuntė kariuomenės vadus į kelias neramias provincijas „tvarkai atkurti“, rašoma kariškių išplatintame pranešime. 

Irako sostinę ir šalies pietus krečia rimčiausi neramumai nuo 2003 metų JAV vadovautos invazijos, per kurią buvo nuverstas Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) režimas.

Per spalį prasidėjusius didelius protestus demonstrantai iš pradžių reikalavo, kad valdžia atkreiptų dėmesį į jaunimo nedarbą ir vyraujančią korupciją, o vėliau ėmė reikalauti visiškai pertvarkyti Irako politinę sistemą. Protestų judėjimas, kurio ašį sudaro jaunimas, savo pyktį nukreipė ir į Bagdado vyriausybės rėmėjus kaimyniniame Irane.

Trečiadienį vėlai vakare protestuotojai padegė Irano konsulatą Nadžafo mieste, skanduodami šūkius „Irako pergalė“ bei „Iranai, lauk“. Teheranas pasmerkė šį „pasibjaurėtiną“ išpuolį ir pareikalavo imtis „ryžtingų, veiksmingų ir atsakingų veiksmų... prieš destruktyvius agentus ir agresorius“.

Nuo spalio pradžios per susirėmimus Irako miestų gatvėse jau žuvo daugiau kaip 360 žmonių, dar per 15 tūkst. buvo sužeisti, rodo naujienų agentūros AFP turimi duomenys. Šalies valdžia tikslaus aukų skaičiaus neskelbia. 

Protestuotojai degina padangas ir svaido į saugumo pajėgas padegamąsias bombas, o šios atsako ašarinėmis dujomis, guminėmis kulkomis ir koviniais šaudmenimis.

Naujausias susirėmimas įsiplieskė ketvirtadienį vienu iš protestų židinių tapusiame Nasirijos mieste, kai saugumo pajėgos ėmė vaikyti protestuotojus nuo dviejų pagrindinių tiltų, kuriuos jie buvo užėmę kelias dienas.  

Medikai ir saugumo šaltiniai pranešė, kad per susirėmimus buvo nušauti mažiausiai trylika protestuotojų, dar 100 buvo sužeisti. Keli sužeistieji yra kritinės būklės.

Komendanto valanda

Kiek vėliau vietos valdžia įvedė komendanto valandą, o Nasirijos prieigose dislokuoti kariai tikrino visus įvažiuojančius automobilius ir žmones, pranešė AFP korespondentas.     

Analogiškų priemonių praėjusią naktį, po protestuotojų išpuolio prieš Irano konsulatą, buvo imtasi ir Nadžafe. 

Demonstrantai kaltina rytinį Irako kaimyną Iraną palaikant Bagdado vyriausybę, kurią jie siekia nuversti.

Ketvirtadienį ryte Nadžafo gatvėse dėl įvestos komendanto valandos ir nurodymo valstybės tarnautojams likti namuose beveik nebuvo matyti žmonių. 

Iranas griežtai pasmerkė išpuolį prieš konsulatą ir pareikalavo Irano imtis ryžtingų veiksmų prieš protestuotojus.

„Iranas oficialiai išreiškė savo pasibjaurėjimą Irako ambasadoriui Teherane“, – sakė šiitiškos respublikos Užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Abbasas Mousavi (Abasas Musavis), kurį citavo valstybinė naujienų agentūra IRNA. 

„Atkurti tvarką“

Per dramatiškas trečiadienio vakaro scenas protestuotojams padegus aplink konsulatą sukrautas padangas ir kitokias šiukšles, į padangę pakilo aukšti liepsnų stulpai ir tiršti dūmų kamuoliai, pranešė AFP korespondentas.    

Protestuotojai įsiveržė į pastatą, iš kurio buvo evakuoti jame buvę darbuotojai iraniečiai.

Anksčiau šį mėnesį buvo užpultas kitame šventajame Irako mieste Karbaloje esantis Irano konsulatas, o prie atstovybės budėjusios saugumo pajėgos tuomet nušovė keturis demonstrantus.

Irano ir Irako ryšiai yra glaudūs, bet sudėtingi.

Abi šalys 1980–1988 metais dalyvavo niokojančiame kare, tačiau dabar Iranas daro reikšmingą įtaką Irako politiniams ir kariniams lyderiams.

Vienas aukščiausių Irano revoliucinės gvardijos vadovybės narių generolas majoras Qasemas Soleimani (Kasemas Soleimanis), kuriam pavesta kuruoti santykius su Iraku, surengė kelis susitikimus Bagdade ir Nadžafe, siekdamas įtikinti politines frakcijas palaikyti A. Abdel Mahdi vyriausybę. 

Po tokių susitikimų protestuotojai Bagdade ir šalies pietuose anksčiau yra sulaukę griežto saugumo pajėgų atkirčio.     

Ketvirtadienį kariuomenės vadovybė pranešė, kad prižiūrint provincijų gubernatoriams buvo įsteigtas „kritinių padėčių padalinys saugumui užtikrinti ir tvarkai atkurti“.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių