Vestuvių šventė virto skerdynėmis

Dar viena kruvina ataka Turkijoje. Šeštadienio naktį pietiniame šalies Gaziantepo mieste per išpuolį prieš vestuvių šventę, kurį įvykdė sprogdintojas mirtininkas, žuvo mažiausiai 50 žmonių.

Pusšimtis aukų

Gaziantepo miestas yra netoli Turkijos sienos su Sirija. Tai dar vienas teroristų smūgis šaliai, kurią šiais metais sukrėtė daugybė kurdų sukilėlių ir džihadistų surengtų sprogimų, taip pat – kruvinas mėginimas liepos 15 d. įvykdyti perversmą.

Gaziantepo gubernatoriaus Ali Yerlikayos biuras pranešė, kad per "išpuolį su bomba prieš vestuves" 50 žmonių žuvo, o dar beveik šimtas buvo sužeisti.

"Smerkiame išdavikus, kurie organizavo ir įvykdė šią ataką", – buvo teigiama pranešime.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoğanas pažymėjo, kad "tikėtinas kaltininkas" veikiausiai yra džihadistų judėjimas "Islamo valstybė" (IS).

Išplatintame pranešime jis taip pat sakė, kad "nėra skirtumo" tarp Jungtinėse Valstijose įsikūrusio pamokslininko Fethullah Güleno judėjimo, kurį Ankara kaltina dėl nepavykusio liepos 15 d. perversmo, uždraustos Kurdistano darbininkų partijos (PKK) ir Daesh (IS), "tikėtinos atakos Gaziantepe kaltininkės".

"Mūsų šalis ir mūsų tauta ir vėl turi vieną žinią tiems, kurie rengia prieš mus atakas, – jums nepasiseks!" – teigė R.T.Erdoğanas.

Kursto neapykantą?

Sprogimas įvyko Gaziantepo Šachinbėjaus rajone, kuriame gyvena nemažai kurdų. Būtent tas faktas ir pakurstė spėliones dėl IS vaidmens.

Pranešimuose sakoma, kad minimose vestuvėse dalyvavo daug kurdų.

Prokurdiška Liaudies demokratų partija (HDP) paskelbė, kad vestuvėse buvo daug jos narių, taip pat – moterų ir vaikų.

R.T.Erdoğanas tvirtino, kad atakų, tokių kaip įvykdytoji Gaziantepe, tikslas yra pademonstruoti skilimus tarp įvairių Turkijoje gyvenančių grupių, tokių kaip arabai, kurdai, turkmėnai, bei "skleisti kurstymus etniniu ir religiniu" pagrindu.

Daugelis džihadistų kurdus laiko mirtinais priešais, nes kurdų ginkluotos grupės atlieka reikšmingą vaidmenį kovoje su IS Sirijoje.

Turkijos premjeras Binalis Yildirimas po atakos išreiškė viltį, kad Gaziantepo miestas pademonstruos tokią pačią tvirtybę, kaip ir 1921 m., kai per Turkijos nepriklausomybės karą nugalėjo prancūzų pajėgas ir prie originalaus savo pavadinimo Antepas gavo priedėlį "Gazi", kuris reiškia "karo didvyrį".

"Mūsų sielvartas yra didelis, bet neabejokite tuo, kad mūsų vienybė ir ėjimas išvien nugalės visas šias šėtoniškas atakas", – kalbėjo Turkijos vyriausybės vadovas.

Mehmetas Erdoganas, valdančiosios Teisingumo ir plėtros partijos (AKP) įstatymų leidėjas iš Gaziantepo, nesiėmė įvardyti kaltininko, nors taip pat pažymėjo, jog esama didelės tikimybės, jog tai buvusi mirtininko ataka, o tokio pobūdžio atakas paprastai rengia arba IS, arba PKK.

Teroristų lizdas

Gaziantepas yra didelis miestas vos 60 km į šiaurę nuo Sirijos sienos. Jis tapo centru nuo pilietinio karo bėgantiems sirams.

Tačiau jau seniai nuogąstaujama, kad jame, be pabėgėlių ir opozicijos aktyvistų, yra daug IS džihadistų.

Nuotraukose iš įvykio vietos matyti baltomis paklodėmis uždengti lavonai ir gatvėje guodžiami aukų giminaičiai. Kurdų kovotojai šiemet jau du kartus kruvinomis atakomis smogė sostinei Ankarai, o IS sprogdintojai mirtininkai du kartus žudė turistus didžiausio Turkijos miesto Stambulo centre.

Turkija dar nėra atsigavusi po nesėkmingo liepos 15 d. bandymo įvykdyti perversmą, dėl kurio kaltinamas F.Gülenas ir po kurio vykdomas negailestingas valymas visose valstybinėse institucijose.

Ketvirtadienį dvylika žmonių žuvo per virtinę bombų sprogimų, kurių taikinys buvo turkų saugumo pajėgos ir dėl kurių yra kaltinama PKK, po nesėkmingo pučo, regis, suintensyvinusi savo atakų kampaniją.

R.T.Erdoğano pareiškime sakoma, kad PKK atakos prieš saugumo pajėgas vien per praėjusį mėnesį pareikalavo 70 žmonių gyvybės.

Keičiasi tonas

Sprogimas Gaziantepe nugriaudėjo tą pačią dieną, kai premjeras B.Yildirimas pažadėjo, kad Ankara ateinantį pusmetį atliks "aktyvesnį" vaidmenį sprendžiant jau daugiau kaip penkerius metus trunkančio Sirijos pilietinio karo problemą.

Parodydamas ženklą, kad Turkijos pozicija palaipsniui tampa artimesnė Rusijos ir Irano pozicijai, B.Yildirimas pareiškė, kad Sirijos prezidentas Basharas al Assadas pereinamuoju laikotarpiu galėtų likti savo poste.

Iranas ir Rusija yra pagrindiniai B.al Assado sąjungininkai, o Turkija visuomet tvirtino, kad jo pasitraukimas – tai išankstinė sąlyga konfliktui užbaigti.

Turkija ilgai buvo kaltinama žiūrėjimu pro pirštus į IS galios augimą Sirijoje ar net jo skatinimu, bet pati šiuos kaltinimus kategoriškai neigia.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių