Politologas: ISIS atakų gali daugėti

Pakeitę taktiką „Islamo valstybės“ kovotojai siekia išlaikyti savo įtaką bei jėgą ir apie tai paskelbti ne tik pasauliui, bet ir savo grupuotės kovotojams, tad tai svarbu kaip ir įrodymas, kad jie vis dar gali smogti pačiuose svarbiausiuose taškuose. Taip LRT RADIJUI sako Carnegie fondo už tarptautinę taiką politologas Renadas Mansouras. 

„Dabartinis politinis nestabilumas po atakos Irake gali dar labiau įsisiūbuoti, ko iš esmės ir siekia „Islamo valstybės“ kovotojai. Jiems tai sekasi, todėl artimiausiu metu galime tikėtis dar daugiau atakų“, – pastebi politikos mokslų daktaras.

– Ar paskutiniai „Islamo valstybės“ išpuoliai Bagdade, Saudo Arabijos miestuose, Stambule ar net Bangladeše susiję? Ar tai dalis kokio nors didelio plano?

– Šias atakas galima vertinti kaip pasikeitusią „Islamo Valstybės“, arba DAESH, kovotojų taktiką. Nuo tada, kai iš kitų buvusių jėgų likučių susikūrė grupuotė, jos lyderiai nuolatos matė ją kaip realią valstybę, užkariaujančią teritorijas – pirmiausia Irake, Sirijoje, taip pat Libijoje ir kitose šalyse. Per paskutinius metus DAESH prarado labai daug teritorijų ir miestų, kuriuos kontroliavo. Paskutinis pavyzdys –Faludžos miestas. Irako pajėgos sugebėjo jį atsiimti po daugiau nei dvejų metų ekstremistų kontrolės.

Dėl šių priežasčių „Islamo valstybė“ keičia taktiką. Jų pagrindinis kovos metodas – mirtini išpuoliai prieš civilius tankiai apgyvendintuose miestų, tokiuose kaip Bagdadas, Stabulas ir kt., centruose. Pakeitę taktiką jie nori priminti ir išlaikyti savo įtaką bei jėgą. Apie tai „Islamo valstybė“ siekia paskelbti ne tik pasauliui, bet ir savo grupuotės kovotojams, kuriems indoktrinuota, kad DAESH niekada nepralaimi ir visada pasiekia pergalę. Šis aspektas svarbus taip pat, kaip ir įrodymas, kad jie vis dar gali smogti pačiuose svarbiausiuose taškuose.

– Šokiruoja ir tai, kad visos atakos įvykdytos šalyse, kur dominuoja musulmonai, išpuoliai surengti šventose tikintiesiems vietose ir dar per ramadaną. Ar DAESH kovotojams nėra nieko švento?

– Salafistinio džihado ideologija daugelį musulmonų grupių, šiitus ir netgi sunitus, laiko kaip neatitinkančius jų tiesų. DAESH daugelį dominuojančių musulmonų šalių laiko korumpuotomis ir siekia atkurti laikus, panašius į Mahometo gyvenimo laikotarpį. Daugiausia atakos organizuojamos prieš šiitus – svarbiausią priešą.

– O patys „Islamo valstybės“ kovotojai nesilaiko ramadano pasninko, susilaikymo taisyklių?

– Žinoma, jie laikosi ir švenčia. Tačiau ramadano mėnesį jie interpretuoja visai kitaip. Kadangi svarbiausi mūšiai, kurie vedė pranašą į priekį, vyko per ramadaną, jie teigia, kad šis mėnuo yra pats švenčiausias laikas kovoti dėl dievo, o visi, kurie neatitinka jų ideologijos, yra jų priešai. Ramadaną jie taip pat laiku palankiu metu žmonių apvalymui.


Šiame straipsnyje: ISISislamaspolitologas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių