- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo socialdemokratams prieš vasarį vyksiančius pirmalaikius rinkimus susiduriant su mažėjančia parama, maištininkai partijos nariai tikisi, kad populiarusis gynybos ministras Borisas Pistorius išgelbės juos nuo pralaimėjimo.
64 metų B. Pistoriui pavyko tapti labiausiai mėgstamu šalies politiku dirbant nesutarimų apimtoje ir praėjusią savaitę subyrėjusioje trijų partijų koalicijoje.
O. Scholzo reitingai smuko, o B. Pistoriaus populiarumas ženkliai išaugo nepaisant to, kad jis vadovauja Gynybos ministerijai – turi sudėtingą atsakomybę, kurios neatlaikę kai kurie pirmtakai sugriovė savo karjerą.
Daugelis rinkėjų giria jo tiesmukiškumą ir praktinį požiūrį atkuriant nusilpusias ginkluotąsias pajėgas, taip pat jo paramą Ukrainai kovoje su Rusija. Berlynas yra antras pagal dydį Kyjivo ginklų tiekėjas po Vašingtono.
Vokietijos rinkėjai vėl eis prie balsadėžių vasario 23-iąją po to, kai po ilgus mėnesius trukusių vidinių ginčų žlugo O. Scholzo vyriausybė.
66 metų O. Scholzas, atrodo, yra pasiryžęs likti prie Socialdemokratų partijos (SPD) vairo, nepaisant to, kad šiuo metu jo reitingai apklausose siekia apie 15 procentų.
Šią savaitę žurnalas „Spiegel“ atvirai pavadino O. Scholzą „netinkamu kandidatu į kanclerius“ ir teigė, kad SPD reikia lūžio.
Partijos maištininkai mano, kad B. Pistorius galėtų būti tas žmogus, kuris galėtų tai įkūnyti.
Keli regioniniai SPD politikai atvirai paragino B. Pistorių pakeisti O. Scholzą partijos sąrašo viršūnėje.
Kancleriui nepatogu, kad tarp jų yra du įstatymų leidžiamosios valdžios nariai iš Hamburgo – šiaurinio miesto, kurio meru anksčiau buvo O. Scholzas.
Lieka lojalus kancleriui
Iš pirmo žvilgsnio O. Scholzas ir B. Pistorius atrodo gana panašūs – abu yra įžengę į septintą dešimtį metų vyrai, gimę Osnabriuko mieste, įgiję teisininko išsilavinimą ir per karjerą patekę į nacionalinę politiką, kur priklauso SPD dešiniajam sparnui.
Tačiau svarbiausia, kad B. Pistorius sugebėjo likti nuošaly nuo įnirtingų SPD, žaliųjų ir Laisvosios demokratų partijos (FDP), kurie sudarė dabar jau žlugusią koaliciją, tarpusavio kovų.
Jis lankė kareivius bazėse ir pasižymėjo humoro jausmu, kuris kontrastuoja su blankiu ir technokratišku O. Scholzo stiliumi.
Tačiau kol kas B. Pistorius lieka ištikimas kancleriui ir kartu su kitais SPD lyderiais palaiko O. Scholzą.
„Turime kanclerį, ir jis yra paskirtas kandidatu į kanclerius, – pirmadienį sakė B. Pistorius. – Nematau nė vieno partijos nario, kuris norėtų tai pakeisti.“
SPD lyderis parlamente Rolfas Muetzenichas (Rolfas Miucenichas) šią savaitę vis dėlto pripažino, kad partijoje esama tylių abejonių dėl O. Scholzo kandidatūros.
Jokio „Mesijo efekto“
Netoli Miuncheno įsikūrusios Politinio švietimo akademijos direktorė Ursula Muench naujienų agentūrai AFP teigė, kad nors SPD gali tikėtis „šiek tiek geresnių rezultatų“ su B. Pistoriumi priešaky, „itin mažai tikėtina, kad tai lems visišką tendencijų pasikeitimą ir SPD pergalę“.
Bet kokiu atveju U. Muench kol kas mato tik „mažą tikimybę“, kad SPD viršūnėje įvyks kokių nors pokyčių, nes mažai tikėtina, kad O. Scholzas pasitrauks.
Nors B. Pistorius yra populiarus tarp plačiosios visuomenės, jo griežtas karinės pagalbos Ukrainai gynimas ir kalbos apie tai, kad Vokietija turi būti „pajėgi kautis kare“, patiko ne visiems SPD nariams.
Kairiajame partijos sparne yra stipriai įsišaknijusi pacifizmo tradicija, kuri atsirado kaip reakcija į nacizmo baisumus ir Šaltojo karo metu.
U. Muench taip pat teigė, kad nėra jokių garantijų, jog dabartiniai palankūs B. Pistoriaus reitingai išliks po įtemptos rinkimų kampanijos.
„Apie Pistorių žinoma ne tiek jau daug, – teigė U. Muench. – Išskyrus gynybos politiką, ne tiek daug rinkėjų galėtų pasakyti, už ką jis pasisako.“
Ne veltui praėjusią savaitę SPD pirmininkas Larsas Klingbeilis teigė: „Aš netikiu jokiu Mesijo efektu.“
Tuo metu socialdemokratų varžovai džiūgauja dėl sunkios padėties.
FDP vadovo pavaduotojas Wolfgangas Kubicki sakė, kad džiaugiasi, jog O. Scholzas tebėra SPD lyderis, „nes nenoriu, kad socialdemokratų rezultatai apklausose gerėtų“.
Jis pridūrė, kad kampanija prieš B. Pistorių „būtų tikras iššūkis“.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Buvęs Vokietijos finansų ministras apmėtytas skutimosi putomis
Buvęs Vokietijos finansų ministras Christianas Lindneris ketvirtadienį per savo verslui palankios liberalios Laisvųjų demokratų partijos (FDP) kampaniją buvo protestuotojos apmėtytas putomis. ...
-
Paskutiniai nueinančio Vokietijos kanclerio pasispardymai: penki procentai gynybai yra per daug
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ketvirtadienį išreiškė nepritarimą JAV išrinktojo prezidento Donaldo Trumpo raginimui NATO narių išlaidas gynybai didinti iki 5 proc. jų BVP. ...
-
Latvijoje trumpinamas prekybos alkoholiu laikas1
Latvijos parlamentas ketvirtadienį priėmė Alkoholio apyvartos įstatymo pataisas, kuriomis sutrumpinamas prekybos alkoholiniais gėrimais laikas, mažinamas alkoholio prieinamumas, griežtinami ribojimai alkoholinių gėrimų reklamai ir rinkodarai. ...
-
Libano prezidentu išrinktas kariuomenės vadas Josephas Aounas
Libano įstatymų leidėjai ketvirtadienį naujuoju šalies prezidentu po ilgiau nei dvejus metus trukusios aklavietės išrinko kariuomenės vadą Josephą Aouną. ...
-
Nuo Rusijos tolstanti Armėnija prakalbo apie referendumą dėl stojimo į ES2
Armėnijos vyriausybė ketvirtadienį pateikė parlamentui įstatymo projektą, raginantį šalį pradėti stojimo į Europos Sąjungą (ES) procesą. ...
-
Nerimas Danijoje: partijų lyderiai renkasi aptarti Trumpo kalbas dėl Grenlandijos
Danijos ministrė pirmininkė Mette Frederiksen ketvirtadienį šaukia partijos lyderius į pasitarimą dėl JAV išrinktojo prezidento Donaldo Trumpo pareikšto noro perimti Grenlandijos kontrolę, sakė šaltinis vyriausybėje. ...
-
Švedija ginkluojasi: paklos įspūdingą sumą už naujus tankus ir ginkluotės modernizvimą1
Švedija perka 44 naujus vokiškus pagrindinius kovos tankus „Leopard 2 A8“ ir planuoja modernizuoti esamą 66 tankų „Leopard 2“ parką, taip pat kitas savo arsenale turimas kovos mašinas, ketvirtadienį Stokholme pa...
-
ES užsienio politikos įgaliotinė Kallas ragina gerbti Grenlandijos suverenumą
Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos įgaliotinė Kaja Kallas atmetė išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo grasinimus aneksuoti Grenlandiją. ...
-
Po Trumpo pretenzijų iš herbo dingo karūnos1
Danijos karalius Frederikas X pakeitė savo valstybės herbą dėl išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo išsakytų pretenzijų į Grenlandiją. Naujajame herbe atsisakyta trijų karūnų ir išryškinti Grenlandijos bei Farerų sal...
-
Libanas tryliktą kartą bando išrinkti naują prezidentą
Libano įstatymų leidėjai ketvirtadienį pradėjo sesiją naujam šalies prezidentui išrinkti po ilgiau nei dvejus metus trukusios aklavietės. ...