- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas ketvirtadienį apkaltino Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) tapus NATO ir Europos Sąjungos priedėliu.
ESBO buvo įkurta siekiant sumažinti įtampą tarp Rytų ir Vakarų Šaltojo karo metais.
Organizacija padeda savo narėms koordinuoti veiksmus žmogaus teisių ir ginklų kontrolės klausimais, tačiau, anot Maskvos, pastaruoju metu ESBO nukrypo nuo savo pagrindinių principų.
Ketvirtadienį S. Lavrovas atvyko į Skopję, kur dalyvauja ESBO rengiamuose susitikimuose.
ESBO susitikimo metu S. Lavrovas perskaitė 15 minučių kalbą, kurioje kaltino Vakarus, kaip jis pavadino, toleruojant „Kyjivą valdantį neonacių režimą“ dėl karo, kuris prasidėjo praėjusių metų vasarį Rusijai įsiveržus į Ukrainą.
Vienas iš Kremliaus pateisinimų pernai vasarį pradėtai invazijai buvo siekis „denacifikuoti“ Ukrainą. Kyjivas ir jo sąjungininkai Vakaruose šiuos argumentus vadina priedanga neišprovokuotai agresijai.
„Pats rusų egzistavimas ir jų lemiamas indėlis į Ukrainos istoriją yra neigiamas“, – sakė S. Lavrovas.
„Yra daugybė faktų. ESBO ir atitinkamos jos institucijos tyli“, – teigė jis.
Kalbėdamas Šiaurės Makedonijos sostinėje vykstančiame ESBO užsienio reikalų ministrų susitikime, jis taip pat apkaltino organizacija tapus NATO ir ES priedėliu.
„ESBO iš esmės paverčiama NATO ir ES priedėliu“, – pareiškė S. Lavrovas.
„Pripažinkime, kad organizacija yra ant bedugnės krašto. Kyla paprastas klausimas: ar verta investuoti į jos atgaivinimą?“ – nurodė ministras.
Po šių pasisakymų S. Lavrovą griežtai kritikavo susitikime dalyvaujantys Vakarų šalių ministrai.
Pats rusų egzistavimas ir jų lemiamas indėlis į Ukrainos istoriją yra neigiamas.
„Rusijos bandymai kaltinti kitus dėl savo pasirinkimų yra akivaizdūs“, – sakė Danijos užsienio reikalų ministras Larsas Lokke Rasmussenas (Larsas Liokė Rasmusenas).
NATO narė Šiaurės Makedonija laikinai atšaukė Rusijos skrydžių draudimą, kad S. Lavrovas galėtų atvykti į susitikimą.
Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS pareiškė, kad ministras į aukščiausiojo lygio susitikimą skrido ilgesniu maršrutu per Turkiją ir Graikiją, Bulgarijai uždraudus jo lėktuvui naudotis šalies oro erdve.
Graikijos pareigūnai iš karto neatsakė į prašymą pakomentuoti šią situaciją.
Nuolatinė Rusijos kritika pakurstė spėliones, kad ji gali apskritai pasitraukti iš ESBO ir taip nutraukti dar vieną trapią ryšių su Vakarais liniją.
Ukrainos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos užsienio reikalų ministrai pareiškė, kad nedalyvaus derybose, į kurias, tęsiantis Rusijos pradėtam karui Ukrainoje, pakviestas ir S. Lavrovas.
Lenkija trečiadienį taip pat pareiškė, kad dėl S. Lavrovo boikotuos ketvirtadienį ir penktadienį Skopjėje vyksiantį ESBO susitikimą.
Austrijos sostinėje įsikūrusi ESBO yra tarpvyriausybinė organizacija, kurios pagrindinis tikslas – skatinti valstybių narių saugumą, stabilumą ir bendradarbiavimą.
Ji siunčia stebėtojus į įvairias konfliktų vietas, taip pat į rinkimus visame pasaulyje. ESBO taip pat vykdo programas, kuriomis siekiama kovoti su prekyba žmonėmis ir užtikrinti žiniasklaidos laisvę.
Nuo karo Ukrainoje pradžios ESBO susiduria su sunkumais, Maskvai blokuojant visus svarbius sprendimus, dėl kurių reikia bendro narių sutarimo.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vokietija nurodė dviem Rusijos žurnalistams palikti šalį, Maskva atsakė tuo pačiu
Maskva trečiadienį pareiškė, kad Vokietija liepė dviem Rusijos valstybinio transliuotojo „Pirmasis kanalas“ žurnalistams, rengusiems reportažus iš Berlyno, išvykti iš šalies. ...
-
Naujoji Europos Komisija gavo žalią šviesą pradėti gynybos ir ekonomikos postūmį
Europos įstatymų leidėjai trečiadienį uždegė žalią šviesą naujai Ursulos von der Leyen komandai pradėti darbą, o Europos Komisijos vadovė perspėjo, kad „nėra laiko gaišti“ stiprinant bloko gynybą ir konkurencingumą. ...
-
Europos Parlamentas patvirtino 2025-ųjų ES biudžetą
Europarlamentarai trečiadienį nubalsavo už kitų metų Europos Sąjungos (ES) biudžetą, kuriame numatyta daugiau lėšų sveikatos apsaugai, humanitarinei pagalbai, sienų valdymui ir kovai su klimato kaita, sakoma Europos Parlamento (EP) prane&scar...
-
V. Putinas atvyko į Kazachstaną su dviejų dienų vizitu1
Dviejų dienų vizito metu V. Putinas turėtų surengti derybas su Kazachstano prezidentu Kasimu Žomartu Tokajevu. ...
-
Lenkija ir Ukraina pasistūmėjo spręsdamos istorinį ginčą dėl Voluinės žudynių
Lenkijos ir Ukrainos užsienio reikalų ministrai antradienį gyrė pažangą sprendžiant ginčą dėl Antrojo pasaulinio karo metais įvykusių Voluinės žudynių ir sakė, kad dirba dėl aukų palaikų ekshumavimo. ...
-
Mažėjant alaus vartojimui, Vokietijos apynių augintojų laukia sunkūs laikai1
Visame pasaulyje mažėjantis alaus vartojimas kenkia Vokietijos apynių augintojams, kuriems dėl sumažėjusios karčiųjų apynių paklausos gresia mažesnės kainos ir galimas ūkių uždarymas. ...
-
Rusijos rublio kursas JAV dolerio atžvilgiu nusirito į 32 mėnesių žemumas
Rusijos rublio kursas JAV dolerio atžvilgiu trečiadienį nukrito iki žemiausio lygio per daugiau nei dvejus su puse metų, perkopdamas 110 rublių už dolerį ribą. ...
-
Lenkija sulaikė vokietį dėl dvejopos paskirties technologijų eksporto į Rusiją
Lenkijoje dėl dvejopos paskirties technologijų eksporto į Rusiją buvo sulaikytas vokietis, trečiadienį pranešė Lenkijos saugumo tarnyba. ...
-
Lenkija dėl Rusijos grėsmės siūlo karinį patruliavimą Baltijos jūroje
Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas trečiadienį sakė norintis karinio jūrų laivyno patruliavimo programos – Baltijos jūrai nuo Rusijos keliamų grėsmių apsaugoti. ...
-
Slovakijos premjeras priėmė V. Putino kvietimą atvykti į Maskvą
Slovakijos ministras pirmininkas Robertas Ficas trečiadienį pranešė gegužės 9 d. vyksiąs į Maskvą, kur dalyvaus renginiuose, skirtuose paminėti 80-ąsias pergalės II pasauliniame kare metines. ...