Po D. Trumpo pergalės – nerimas dėl laisvosios prekybos

  • Teksto dydis:

JAV vadovas Barackas Obama (Barakas Obama) sekmadienį gynė laisvąją prekybą, o jo kolegos iš Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių žadėjo kovoti su protekcionizmu, kai netikėta Donaldo Trumpo (Donaldo Trumpo) pergalė prezidento rinkimuose sustiprino nerimą dėl pasaulinės prekybos ateities.

D. Trumpo triumfas šį mėnesį vykusiuose rinkimuose pakurstė būgštavimus, kad ne vienus metus trukusios pastangos šalinti prekybos kliūtis gali nueiti veltui, populistui milijardieriui įgyvendinus savo rinkimų kampanijos pažadus atšaukti virinę svarbių prekybos susitarimų.

D. Trumpo pergalė aptemdė Peru sostinėje Limoje vykusį kasmetinį Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių ekonominio bendradarbiavimo organizacijos (APEC) viršūnių susitikimą, kuriame šalių lyderiai, tarp jų B. Obama, Kinijos prezidentas Xi Jinpingas (Si Dzsinpingas) ir Rusijos vadovas Vladimiras Putinas, sulaukė didžiulio spaudimo ginti laisvąją prekybą.

Europoje ir Amerikoje vis dažnai girdimi kaltinimai, kad dėl globalizacijos ir prekybos susitarimų darbo vietos perkeliamos į užsienį, kur pigesnė darbo jėga, ir prastėja gyvenimo lygis. Šie būgštavimai neabejotinai prisidėjo prie D. Trumpo pergalės rinkimuose ir britų sprendimo birželį vykusiame referendume nubalsuoti už pasitraukimą iš Europos Sąjungos (ES).

APEC forumo dalyviai reiškė didžiulį susirūpinimą dėl B. Obamos aktyviai palaikomos Ramiojo vandenyno partnerystės (Trans-Pacific Partnership, TPP), kurios atsisakyti žada D.Trumpas, ateities. Taip pat daug kalbėta apie Kinijos planus sudaryti savo prekybos sutartis ir tokiu būdu užpildyti vakuumą, kuris liktų iš TPP pasitraukus amerikiečiams.

Tačiau sekmadienį pasibaigus viršūnių susitikimui B. Obama pareiškė, kad 12-a valstybių vienijanti TPP sutartis, vienas iš jo „pasisukimo į Aziją“ strategijos kertinių akmenų, dar tikrai nėra pasmerkta ir šio susitarimo dalyvės nori jį įgyvendinti kartu su Jungtinėmis Valstijomis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių