- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Šių metų Jungtinių Valstijų prezidento rinkimuose demokratai aktyvina bendravimą su lenkų kilmės amerikiečiais – bendruomene, kuri gali suvaidinti lemiamą vaidmenį kovoje dėl prezidento posto svarbiausiose valstijose.
Kamala Harris (Kamala Haris) tikisi pasinaudoti istoriniu lenkų priešiškumu Rusijai ir Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) neryžtingumu palaikyti Ukrainą per debatus. Demokratės viceprezidentės komanda trečiadienį surengė pokalbį su lenkų kilmės amerikiečių rėmėjais, kad paskatintų vietos tinklus organizuoti savo pačių renginius ir skleisti demokratų kampanijos žinią.
Nors lenkų kilmės amerikiečiai nėra itin didelė demografinė grupė, daugelis jų gyvena vadinamosiose „svyruojančiose valstijose“, kurios yra labai svarbios bet kurio kandidato pergalei. Skaičiuojama, kad Mičigane jų yra 784 tūkst., Pensilvanijoje – 758 tūkst., o Viskonsine – 481 tūkstančio. Šiose trijose vietose šią savaitę lankosi K. Harris.
„Kalbame apie rinkimus, kuriuose kelių tūkstančių rinkėjų persvara bet kurioje iš šių valstijų gali lemti viską“, – sakė lenkų kilmės Tomas Malinowskis (Tomas Malinovskis), buvęs demokratų Kongreso narys iš Naujojo Džersio.
Filipas Jotevski (Filipas Jotevskis), atsakingas už ryšių palaikymą su diaspora ir etninėmis bendruomenėmis, trečiadienį vykusiame K. Harris pokalbyje teigė, kad jei D. Trumpas grįš į valdžią, „jis parduos Ukrainą“, nes daugelį metų „glaudėsi prie Vladimiro Putino“.
Savo ruožtu D. Trumpas sekmadienį turėtų apsilankyti Pensilvanijoje esančioje lenkų kilmės amerikiečių šventovėje ir atidengti paminklą antikomunistiniam judėjimui „Solidarumas“. Respublikonų kandidatas ten atvyks tuo pačiu metu kaip ir Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda (Andžejus Duda).
K. Harris „žinojo, ką kalba“
Lenkų bendruomenė dėmesio centre atsidūrė rugsėjo 10 dieną Filadelfijoje vykusių debatų metu, kai D. Trumpas du kartus atsisakė pasakyti, ar nori, kad Ukraina laimėtų karą prieš Rusiją.
„Derėtis dėl susitarimo, – sakė D. Trumpas. – Nes turime sustabdyti visų šių žmonių gyvybių naikinimą.“
K. Harris atšovė, kad jei invazijos metu D. Trumpas būtų buvęs prezidentas, Vladimiras Putinas „sėdėtų Kyjive ir žvelgtų į likusią Europos dalį, pradedant Lenkija“.
Kai kurie nustebo, tačiau džiaugėsi išgirdę, kad jų bendruomenė paminėta debatų scenoje.
„Ji žinojo, ką kalba“, – teigė 67 metų Tony Polas (Tonis Polas), į pensiją išėjęs gaisrininkų vadas iš Erio, Pensilvanijos, kuris ketvirtį amžiaus padėjo vadovauti vienai lenkų kilmės amerikiečių brolijai.
„Manau, kad tai visiems kelia susirūpinimą – jei Ukraina kris, tada Lenkija bus kita, ir tai kelia didelį nerimą“, – sakė jis.
61 metų Gosia Dodi, kilusi iš Lenkijos, o dabar JAV pilietė, gyvenanti Mičigane, sakė, kad D. Trumpo palankumas V. Putinui yra pavojingas Lenkijai.
„Noriu, kad karas baigtųsi, bet ne taip, kaip jis sako, – teigė G. Dodi. – Jis galvoja, kad gali viską sutvarkyti per vieną dieną ar panašiai, o tai yra juokinga.“
Naujienų agentūros AP kalbinti lenkų kilmės amerikiečiai teigė norintys, kad kandidatai siektų išlaikyti paramą Ukrainai, Lenkijai ir NATO, be kita ko, siekdami ir saugumo Rytų Europoje bei kitur žemyne.
D. Trumpas anksčiau yra siūlęs išvesti JAV iš NATO ir reikalavęs, kad sąjungininkės padidintų savo išlaidas gynybai ir taip sumažintų Vašingtonui tenkančią naštą. Jei jos to nepadarys, perspėjo D. Trumpas, JAV nesilaikys savo sutartinių įsipareigojimų ir paskatins rusus „daryti, ką nori“.
Svyruojantys tarp demokratų ir respublikonų
53 metų Pete'as Alibali (Pitas Alibalis), būdamas 16 metų, emigravo iš Lenkijos, tuomet priklausiusios SSRS įtakos sferai, nes jo motina, chemikė, norėjo siekti karjeros netapdama komunistų partijos nare.
Visą gyvenimą buvęs demokratu, dabar gyvenantis Madisone, Viskonsino valstijoje, P. Alibali mano, kad V. Putinas yra „grobuonis ir sovietų tęsinys“. Be rūpesčio dėl gimtosios Lenkijos, jis nerimauja, kad pralaimėjus Ukrainai gali kilti grėsmė ir Baltijos šalims.
P. Alibali pripažino, kad daugelis lenkų kilmės amerikiečių yra konservatyvūs, nes užaugo skaitydami lenkiškus laikraščius, dirbdami lenkiškose įmonėse, klausydamiesi lenkiško radijo ir lankydami savo rajono katalikų bažnyčią. Savo dėdę, gyvenantį Čikagoje, jis apibūdino kaip „labai aršų Trumpo šalininką“.
„Trumpas suskaldė mano šeimą“, – sakė P. Alibali.
Lenkų kilmės amerikiečių rinkėjai prezidento rinkimuose daugelį metų svyruoja tarp demokratų ir respublikonų. 2016-aisiais jie palaikė D. Trumpą, bet 2020-aisiais parėmė prezidentą Joe Bideną (Džo Baideną).
T. Malinowski teigė, kad D. Trumpo planuojamas apsilankymas šventovėje „rodo, kad jis nervinasi, jog galimai praranda rinkėjus, kuriuos jis laikė savaime suprantamu dalyku“. Jis taip pat sumenkino bet kokias užuominas apie D. Trumpo ir A. Dudos, dešiniojo sparno politiko, kartą pasiūliusio savo šalyje esančią karinę bazę pervadinti D. Trumpo fortu, draugystę.
Kalbintų lenkų kilmės amerikiečių teigimu, A. Dudos ir Lenkijos žodis amerikiečiams kvestionuojant paramą Ukrainai bus itin svarbus.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
V. Zelenskis sveikina padidėjusį ginklų tiekimą iš Vakarų
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį per susitikimą su svarbiais kariuomenės atstovais akcentavo padidėjusį Vakarų sąjungininkų ginklų tiekimą. ...
-
Nuo abortų iki medžioklės: amerikiečiai rinks ne tik prezidentą
Antradienį JAV laukia ne tik Kamalos Harris (Kamalos Haris) ir Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) akistata: rinkėjai taip pat rinks dalį Kongreso narių, dešimtis tūkstančių valstijų ir vietos valdžios pareigūnų, taip pat balsuos daugybėje refer...
-
M. Rutte: NATO bus vieningas nepriklausomai nuo rinkimų JAV baigties
NATO bus vieningas, nepriklausomai nuo to, kas laimės rinkimus JAV, pirmadienį lankydamasis Berlyne pasakė aljanso generalinis sekretorius Markas Rutte, Vašingtono sąjungininkams neramiai laukiant rinkimų baigties. ...
-
Ukrainoje moteris nuteista 15-ai metų kalėjimo už pagalbą Rusijai
Kijevas pirmadienį pranešė, kad viena moteris iš rytų Ukrainos Sloviansko miesto buvo nuteista 15-ai metų kalėjimo dėl kaltinimų valstybės išdavyste ir pagalba įsiveržusioms Rusijos pajėgoms. ...
-
Vokietijos ministrė pristatė 200 mln. eurų vertės pagalbos paketą, kuris Ukrainai bus skirtas žiemai
Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock lankydamasi Kyjive paskelbė apie naują 200 mln. eurų vertės pagalbos paketą Ukrainai, kurios infrastruktūra kenčia nuo nesibaigiančių rusų atakų. ...
-
V. Putinas Maskvoje susitiko su Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministre
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį Kremliuje susitiko su Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministre Choe Son Hui, pranešė Maskva, Vakarų šalims tvirtinant, kad Rusija planuoja pasiųsti tūkstančius Pchenjano karių ...
-
Gamybos apimtys euro zonoje toliau mažėja
Pirmadienį bendrovės „S&P Global“ paskelbtais duomenimis, spalį gamybos apimtys euro zonoje mažėjo toliau, nors ir lėčiausiai per penkis mėnesius. ...
-
V. Putinas priėmė Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministrę
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį Kremliuje susitiko su Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministre Choe Son Hui, pranešė Maskva. ...
-
A. Jermakas neigia žiniasklaidoje sklindančius gandus: jokios derybos su Rusija nevyksta
Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovas Andrijus Jermakas, per televiziją komentuodamas keleto žiniasklaidos kanalų pranešimus apie tai, kad Ukraina ir Rusija neva derasi dėl to, kad būtų nutraukti išpuoliai prieš energetikos infra...
-
Rusija padės Iranui į Žemės orbitą paleisti du privačių bendrovių palydovus2
Rusijos raketa antradienį ryte į Žemės orbitą pakels du privačių Irano bendrovių sukonstruotus palydovus, pranešė Irano ambasada Maskvoje, pasveikindama glaudų Maskvos ir Teherano bendradarbiavimą kosmoso srityje. ...