- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jungtinės Karalystės teismas pirmadienį nurodė, kad vyriausybių paslaptis viešinančio tinklalapio „WikiLeaks“ įkūrėjas Julianas Assange'as (Džulianas Asandžas) gali teikti apeliaciją dėl ekstradicijos į JAV pagal kaltinimus šnipinėjus.
Aukštojo teismo teisėjai Victoria Sharp (Viktorija Šarp) ir Jeremy Johnsonas (Džeremis Džonsonas) teigė, kad J. Assange'as turi pagrindo ginčyti JK vyriausybės įsakymą dėl ekstradicijos.
Kovo gale JK teismas nurodė, kad J. Assange'as negali iškart būti išduotas JAV. Teisėjai tuomet pareiškė, kad leis J. Assange'ui pateikti naują apeliacinį skundą, jei JAV institucijos nepateiks papildomų garantijų, kas su juo bus daroma.
JAV prašyta pateikti „pakankamas garantijas“ dėl žodžio laisvės apsaugos ir dėl to, kad J. Assange'ui nebus skirta mirties bausmė, jei jis bus nuteistas.
Tokie pareiškimai buvo pateikti pirmadienį vykusiame teismo posėdyje, kuriame pats J. Assange'as nedalyvavo.
52 metų J. Assange'ui Jungtinėse Valstijose gresia teismas dėl kaltinimų šnipinėjimu ir galimai ilga kalėjimo bausmė dėl „WikiLeaks“ paskelbtų slaptų JAV dokumentų, susijusių su karais Afganistane ir Irake.
J. Assange'o žmona Stella (Stela) prie teismo sakė, kad šis sprendimas „žymi lūžį“ ir kad „mes, kaip šeima, jaučiame palengvėjimą, kad teismas priėmė teisingą sprendimą“.
„Visi mato, ką čia reikėtų daryti. Julianas turi būti išlaisvintas“, – pridūrė ji.
Žmogaus teisių stebėsenos organizacija „Amnesty International“ pavadino sprendimą „reta teigiama žinia Julianui Assange'ui ir visiems spaudos laisvės gynėjams“.
„Dėl nuolatinio JAV bandymo patraukti J. Assange'ą baudžiamojon atsakomybėn kyla pavojus žiniasklaidos laisvei visame pasaulyje. Tai yra pasityčiojimas iš JAV įsipareigojimų pagal tarptautinę teisę ir jų deklaruojamo įsipareigojimo užtikrinti žodžio laisvę“, – sakė „Amnesty“ patarėjas teisės klausimais Simonas Crowtheris (Saimonas Krauteris).
Šalininkų palaikymas
J. Assange'o advokatas Edwardas Fitzgeraldas (Edvardas Ficdžeraldas) rašytiniuose pareiškimuose teismui JAV vyriausybės garantijas pavadino nedviprasmiška užuomina, kad jo ginamajam nebus skirta mirties bausmė.
Tačiau jis suabejojo, ar jo klientas teisme galėtų remtis JAV Konstitucijos Pirmąja pataisa, kuri apima žodžio ir spaudos laisvę.
Ant kortos pastatyta šio žmogaus gyvybė.
JAV vyriausybei atstovaujantis Jamesas Lewisas (Džeimsas Liuisas) teismui teigė, kad Pirmoji pataisa J. Assange'o atveju negali būti taikoma.
Jis teigė, kad Pirmoji pataisa netaikoma niekam „dėl neteisėtai gautos informacijos apie nacionalinę gynybą, kurioje atskleidžiami nekaltų šaltinių vardai ir pavardės, dėl ko jiems gali grėsti didelė ir neišvengiama žala“.
JK teismo sprendimas reiškia, kad daugiau nei dešimtmetį trunkanti teisinė saga, kurią australo šalininkai laiko kova už žiniasklaidos laisvę, tęsis.
Dešimtys J. Assange'o šalininkų ankstų pirmadienį susirinko prie Karališkojo teisingumo teismo Londono centre, daugelis jų vilkėjo marškinėlius su J. Assange'o veidu.
„Ant kortos pastatyta šio žmogaus gyvybė“, – naujienų agentūrai AFP sakė 83-ejų skulptorė Jenny West (Dženi Vest).
„Jis atstovauja visiems kitiems žurnalistams, tai neatidėliotina humanitarinė situacija“, – pridūrė ji.
„Teismo procesas yra korumpuotas“
J. Assange'as nuo 2019 metų balandžio laikomas griežtai saugomame Belmaršo kalėjime.
Britų policija Londone areštavo J. Assange'ą, pastaruosius septynerius metus gyvenusį Ekvadoro ambasadoje, kad išvengtų ekstradicijos į Švediją. Šioje Skandinavijos šalyje J. Assange'as buvo kaltinamas išžaginimu ir seksualiniu priekabiavimu. Tačiau jam pateikti kaltinimai galiausiai buvo panaikinti.
Vašingtonas nori J. Assange'ą teisti dėl slaptų karinių dokumentų, susijusių su JAV karais Afganistane ir Irake, paskelbimo prieš dešimtmetį.
Jis kaltinamas nuo 2010 metų paviešinęs apie 700 tūkst. įslaptintų karinių ir diplomatinių dokumentų apie minėtus konfliktus.
Jungtinės Valstijos apkaltino J. Assange'ą pagal 1917 metų Šnipinėjimo įstatymą, kuris, kaip perspėja jo šalininkai, reiškia, kad jam gresia iki 175 metų laisvės atėmimo bausmė.
JK teismai patenkino ekstradicijos prašymą po to, kai Jungtinės Valstijos pažadėjo, kad J. Assange'as nebus laikomas paties griežčiausio režimo kalėjime ir nepatirs vadinamųjų „specialiųjų administracinių priemonių“.
J. Assange'o šalininkai kritikavo prieš jį pradėtus teisinius procesus.
„Žinoma, visiškai aišku, kad Jungtinės Karalystės teismo procesas yra korumpuotas. Byla prieš Julianą yra suklastota“, – praėjusį trečiadienį žurnalistams sakė „WikiLeaks“ atstovas Kristinnas Hrafnssonas (Kristinas Rabsonas).
J. Assange'o šalininkai sako, kad jo sveikata per kalinimo metus pašlijo, o Europos Taryba neseniai išreiškė susirūpinimą dėl jam teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų.
Vašingtonas 2018–2020 metais kelis kartus pateikė kaltinimų Australijos piliečiui J. Assange'ui, tačiau JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) susidūrė su vidaus ir tarptautiniu spaudimu nutraukti bylą, pradėtą jo pirmtako Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) laikais.
J. Bidenas neseniai nurodė, kad Jungtinės Valstijos svarsto Australijos prašymą panaikinti kaltinimus.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Trumpas žada „gana greitai“ įvesti muitus ES
JAV prezidentas Donaldas Trumpas jau neužilgo ketina įvesti importo muitus produktams iš Europos Sąjungos (ES). „Aš neturiu tvarkaraščio , bet tai bus gana greitai“, – sakė jis sekmadienį Vašingtone. ES &scar...
-
Konservatorius Bartas de Weveris prisaikdintas naujuoju Belgijos ministru pirmininku
Flamandų konservatorių lyderis Bartas de Weveris pirmadienį buvo prisaikdintas naujuoju Belgijos ministru pirmininku po to, kai po sunkių derybų buvo sudarytas koalicijos susitarimas, pagal kurį šalis pakrypo į dešinę. ...
-
Latvijos valstybės skola išaugo iki 47,7 procento BVP
Latvijos valstybės skola per praėjusius metus išaugo 1,5 mrld. eurų iki 19 mlrd. eurų, tai yra iki 47,7 proc. metų bendrojo vidaus produkto (BVP), pranešė Finansų ministerija, remdamasi išankstiniais duomenimis. ...
-
ES diplomatijos vadovė smerkia brutalius veiksmus prieš demonstrantus Sakartvele
Per naujus antivyriausybinius protestus Sakartvelo sostinėje Tbilisyje, anot pranešimų, buvo sulaikyti du opozicijos lyderiai. Policija sulaikė Gigi Ugulavą ir Niką Meliją ir susirėmė su demonstrantais, pranešė naujienų agentūra &bdquo...
-
Kanada teiks PPO ieškinį dėl Trumpo įvestų importo muitų
Kanada teiks Pasaulio prekybos organizacijai (PPO) ieškinį dėl JAV prezidento Donaldo Trumpo įvestų importo muitų ir sieks žalos atlyginimo pagal regioninį laisvosios prekybos susitarimą, sekmadienį pranešė Kanados valdžios atstovas. ...
-
Muskas ir Trumpas iškoneveikė JAV tarptautinės pagalbos agentūrą USAID
Elonas Muskas sekmadienį užsipuolė JAV tarptautinės plėtros agentūrą, pavadindamas ją „nusikalstama organizacija“, o prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad agentūrai „vadovauja radikalūs bepročiai“ ir pasakė svar...
-
Panamai įteiktas ultimatumas dėl kanalo
JAV valstybės sekretorius Marco Rubio sekmadienį pagrasino veiksmais prieš Panamą, jei ši skubiai nesiims veiksmų Kinijos įtakai kanalo atžvilgiu mažinti, tačiau šalies lyderis tvirtino, kad nebijo JAV invazijos ir pasiūlė deryba...
-
Trumpas: derybos su Ukraina ir Rusija sekasi gana gerai
Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) sekmadienį pareiškė, kad derybos su Ukraina ir Rusija sekasi neblogai, jam siekiant užbaigti didžiausią per pastaruosius dešimtmečius karą Europoje. ...
-
Trumpo pasiuntinys: tiek Ukraina, tiek Rusija turi padaryti nuolaidų
JAV prezidento Donaldo Trumpo pasiuntinys Ukrainoje sekmadienį pareiškė, kad tiek Kyjivas, tiek Maskva turėtų padaryti nuolaidų, jei norėtų sėkmingai derybų keliu išspręsti dabartinį karą. ...
-
Berlyne – dešimttūkstantinis protestas
Sekmadienį dešimtys tūkstančių žmonių susirinko Berlyne protestuoti prieš Vokietijos konservatorių bendradarbiavimą su kraštutiniais dešiniaisiais. ...