JAV mokesčiai „trinktelėtų“ ir lietuviams

Dėl JAV prezidento Donaldo Trumpo planuojamų reformų Norvegijos lašišų auginimo fermose ir žuvų apdorojimo pramonėje dirbantys lietuviai gali likti be darbo.

Laivus – į metalo laužą

Nors neseniai JAV prezidentu išrinktas D. Trumpas dar nė neprisiekė, bet jo pažadai jau „drebina“ pasaulį, o bene labiausiai su jūra susietą verslą.

Jei būtų įvestas D. Trumpo žadamas 60 proc. muitas Kinijos importui į JAV ir 10–20 proc. importo muitas prekėms iš Europos, iki trečdalio pasaulio laivų būtų galima pjaustyti į metalo laužą.

Iš įvairių šalių pasigirsta vertinimų, kad drastiškai padidinusi muitus JAV išprovokuotų panašų prekių vertės didinimą ir kitose šalyse. Tokios JAV ir kitų šalių atsakomosios priemonės peraugtų į prekybos karą, kurios ir siųstų tūkstančius laivų į metalo laužą.

Dabar pasaulyje iš dalies yra susiklosčiusi nesveika sistema, kai dėl pigios ir masinės darbo jėgos Kinija tapo pasaulio gamykla, o visos kitos šalys jų produkcijos pirkėjais.

Tai lėmė, kad pasaulinis prekybos laivynas sparčiai augo, laivai didėjo iki rekordinių dydžių ir talpų.

D. Trumpas į istoriją galėtų įeiti kaip žmogus, kuris pasaulį grąžintų į šimtmečius kurtą tvarką, kai prekės nėra pervežinėjamos iš vieno žemyno į kitą, o gaminamos vietoje čia gyvenančių žmonių reikmėms. Prekybos karas veiktų susiklosčiusią pernelyg vartotojišką ekonomiką. Toks karas iš esmės paliestų kiekvieną šalį ar regioną.

Realybė: pagal 2023 m. duomenis didžiausią Norvegijos lašišų produkcijos eksporto dalį sudarė JAV, kur išvežta per 650 tūkst. tonų. / Norvegijos jūrų gėrybių tarybos nuotr.

„Mažoji Kinija“ Europoje

Dėl D. Trumpo planų šiuo metu didžiulis nerimas yra Norvegijoje.

Su JAV rinka susieta apie 30 proc. Norvegijos lašišų auginimo pramonės veiklos. Į JAV Norvegija eksportuoja ir daug kitų jūros gėrybių, įskaitant ir žuvų taukus.

Su didžiuliu nerimu šioje šalyje laukiama galimo JAV muitų tarifų šoko.

Nerimą dėl galimų JAV muitų tarifų didinimo išreiškė ir Norvegijos pramonės ministrė Cecilie Myrseth.

Iš D. Trumpo pasakymo buvo suprasta, kad muitus didins Kinijai ir neva „Mažajai Kinijai“ (Europos Sąjungai). Norvegijos pramonės ministrė C. Myrseth turi vilties, kad su JAV naująja administracija vyktų dvišalės derybos, nes ji nesanti „Mažoji Kinija“.

Norvegai tikisi, kad gal jai, kaip ne ES rinkos šaliai, pavyks surasti palankų sprendimą su JAV. Kyla klausimas, kodėl JAV, jei jau planuoja didinti muitus Europos šalims, išskirtų Norvegiją?

JAV neturi jokio intereso ką nors išskirti. Padidinus muitų tarifus Europos šalims, norvegišką jūrų produkciją JAV rinkoje veikiausiai keistų produkcija iš Kanados ir Čilės. Nei Šiaurės, nei Lotynų Amerikos regionams JAV naujoji administracija neplanuotų keisti muitų tarifų.

Naikintų darbo vietas

Norvegijoje jau pasigirdo vertinimų, kad pagal blogiausią scenarijų lašišų pramonėje būtų sunaikinti tūkstančiai darbo vietų ne tik lašišų auginimo fermose, bet ir žuvų apdorojimo cechuose.

Dabar pasaulyje iš dalies yra susiklosčiusi nesveika sistema, kai dėl pigios ir masinės darbo jėgos Kinija tapo pasaulio gamykla, o visos kitos šalys jų produkcijos pirkėjais.

Tai tiesiogiai paliestų ir nemažą dalį lietuvių. Norvegijos žuvų auginimo fermose dirba palyginti nedaug žmonių iš Lietuvos. Žymiai didesnis kiekis jų, o ypač moterų, iš Lietuvos dirba žuvų apdorojimo pramonėje.

Lietuvoje netgi yra susiformavusi sistema, kur per įvairias pusiau norvegiškas arba asmenų iš Norvegijos įkurtas įdarbinimo bendroves renkami žmonės darbui Norvegijoje į statybų, žuvų apdorojimo pramonę, žvejybą, laivų remonto, statybos kompanijas ir kita.

Apie palyginti neblogai apmokamą darbą Norvegijoje žinios perduodamos ir per pažįstamus tų, kurie jau dirba toje šalyje.

JAV muitų didinimas D. Trumpo pavadintai „Mažajai Kinijai“ (ES šalims) turės įtakos ne tik Norvegijai, bet ir kitos Europos šalims. Danija taip pat jau paskelbė informaciją, kad galimas prekybos karas su JAV priverstų ją prarasti apie 30 tūkst. darbo vietų. Neabejojama, kad tarp atleistų darbuotojų būtų ir atvykėlių iš Lietuvos, nes Norvegija, Danija, Vokietija ir Nyderlandai, o anksčiau ir Didžioji Britanija, buvo tos šalys, kur dirbo daugiausiai žmonių iš Lietuvos.

Veikiausiai bus taip, kad saugodamos savo žmones, susiklosčius nepalankioms ekonominėms aplinkybėms ir dėl JAV muitų, Europos šalys iš darbo pirmiau atleistų atvykėlius iš kitų kraštų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Blago

Blago portretas
Yra darbo Lietuvoje, gamyklos statosi

Anonimas

Anonimas portretas
Europa irgi stipriai galetu trinktelti JAV. Uz visas savo prekes iskaitant nafta atsiskaitan Eurais o ne doleriais.Taip trinkteltu,kad visi muitai Europai butu atsaukti ta pacia minute!

Stepas

Stepas portretas
Kaip tiktai "pagaminta Kinijoje",tai mėšlas- ar tai maistas ar pramoninės prekes
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių