- Raimondas Čiuplys, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
AV Atstovų Rūmai antradienį oficialiai pasmerkė Donaldą Trumpą (Donaldą Trampą) dėl ksenofobiškų žodinių atakų prieš keturias etninėms mažumoms priklausančias Kongreso nares demokrates ir priešišką retoriką imigrantų atžvilgiu, nors prezidentas neigė kaltinimus rasizmu.
Respublikonų lyderiai parėmė D. Trumpą, bet keturi prezidento partijos nariai per balsavimą drauge su 235 demokratais pasmerkė jį už „rasistinius komentarus, legitimizavusius ir padidinusius baimę ir neapykantą naujųjų amerikiečių bei spalvotųjų“ atžvilgiu.
Vienas nepriklausomas Atstovų Rūmų narys taip pat parėmė šią priemonę, nukreiptą prieš D. Trumpo savaitgalio žinutes socialiniame tinkle „Twitter“, kuriose jis ragino kelias progresyvias Atstovų Rūmų nares demokrates grįžti į šalis, iš kurių jos atvyko.
Priimtoje rezoliucijoje prezidentui taip pat priekaištaujama dėl „imigrantų ir prieglobsčio prašytojų vadinimo įsiveržėliais“.
D. Trumpas seniai kursto baltųjų įtarumą dėl kitų etninių grupių. Rezoliucijoje jis kritikuojamas už „pasakymą, kad Kongreso nariai, kurie yra imigrantai (arba tie iš mūsų kolegų, kurie neteisingai laikomi imigrantais), nepriklauso Kongresui ar Jungtinėms Amerikos Valstijoms“.
Demokratai turi daugumą 435 vietų Atstovų Rūmuose, bet respublikonai dominuoja Senate, kur ši priemonė tikriausiai nebus svarstoma.
Minimos keturios Atstovų Rūmų narės, kurios visos, išskyrus vieną, yra gimusios JAV, yra ispanakalbių, arabų, somaliečių ir afroamerikiečių kilmės.
D. Trumpas laikėsi savo provokuojančių komentarų.
„Mūsų šalis yra laisva, graži ir lydima didelės sėkmės. Jei nekenčiate mūsų šalies arba jei čia esat nelaimingos, galit išvažiuoti!“ – antradienį tviteryje parašė prezidentas.
Demokratų lyderiai pasmerkė D. Trumpo komentarus ir reiškė paramą Atstovų Rūmų narėms Alexandriai Ocasio-Cortez (Aleksandrijai Okasio-Kortes), Rashidai Tlaib (Rašidai Tlaib), Ilhan Omar ir Ayannai Pressley (Ajanai Presli).
Vienintelė I. Omar yra gimusi ne Jungtinėse Valstijose.
Smerkdamas „vadinamąjį balsavimą“ ir pavadinęs jį „apgavikišku demokratų žaidimu“, D. Trumpas paragino respublikonus „neparodyti silpnumo ir nepakliūti į jų spąstus“.
„Šios tviterio žinutės NEBUVO rasistinės. Mano kūne nėra nė vieno rasistinio kaulo!“ – tviteryje parašė D. Trumpas, JAV įstatymų leidėjams rengiantis balsuoti dėl rezoliucijos.
„Tai turėtų būti balsavimas dėl nešvankios kalbos, pareiškimų ir melo, kuriuos sakė šios Kongreso narės demokratės, kurios, tikrai tikiu remdamasis jų veiksmais, nekenčia mūsų šalies, – rašė prezidentas. – Gaukit sąrašą SIAUBINGŲ dalykų, kuriuos jos pasakė.“
„(Atstovų Rūmų pirmininkė) Nancy Pelosi (Nensi Pelouzi) bandė jas nustumti, bet dabar jos amžiams susijusios su Demokratų partija“, – pareiškė D. Trumpas, įgeldamas demokratų kontroliuojamų Atstovų Rūmų lyderei, kurios santykiai su minėtomis keturiomis kairiosios pakraipos atstovėmis, dirbančiomis pirmą kadenciją, buvo ne patys geriausi.
Prieš balsavimą N. Pelosi Atstovų Rūmams pasakė: „Visi iki vieno šios institucijos nariai, demokratai ir respublikonai, turėtų prisidėti prie mūsų ir pasmerkti prezidento rasistines tviterio žinutes.“
„Padaryti mažiau reikštų šokiruojamai atmesti mūsų vertybes ir gėdingai atsižadėti savo priesaikos ginti Amerikos žmones“, – sakė ji.
„Atpažįstu rasizmą, kai jį pamatau. Atpažįstu rasizmą, kai jį pajuntu. Ir aukščiausiame vyriausybės sluoksnyje vietos rasizmui nėra“, – Atstovų Rūmams sakė jų narys Johnas Lewisas (Džonas Liuisas), iškilus kovotojas už pilietines teises.
„Viskas dėl politikos“
Kartotinės D. Trumpo žodinės atakos atrodo skirtos jo rinkėjams, kurių dauguma yra baltieji, prieš 2020 metų prezidento rinkimus.
„Pasimatysime 2020 metais!“ – sakė D. Trumpas, kuris prieš tapdamas prezidentu stūmė rasistinę sąmokslo teoriją, kad ankstesnis prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) gimė ne Jungtinėse Valstijose.
A. Ocasio-Cortez atmetė D. Trumpo paneigimą, kad jis yra rasistas.
„Jūs teisus, pone Prezidente – savo kūne neturite rasistinio kaulo, – tviteryje parašė ji. – Jūs turit rasistinį protą savo galvoje ir rasistinę širdį krūtinėje.“
Ji taip pat nusitaikė į įstatymų leidėjus respublikonus, balsavusius prieš rezoliuciją, ir televizijai „CBS News“ sakė, kad „jie neprisivertė turėti elementaraus žmogiškojo padorumo balsuoti prieš prezidento padarytą pareiškimą“.
Tuo tarpu D. Trumpas antradienį vakare tviteryje sveikino tai, „kokia vieninga buvo Respublikonų partija per šiandienos balsavimą“.
Nors kai kurie Kongreso nariai respublikonai smerkė D. Trumpo pastabas, Atstovų Rūmų respublikonų lyderiai parėmė prezidentą.
„Viskas dėl politikos“, – sakė Atstovų Rūmų mažumos lyderis, Kalifornijai atstovaujantis Kevinas McCarthy (Kevinas Makartis).
Senatorius Mitchas McConnellas (Mičas Makonelas), Senato respublikonų daugumos lyderis, sakė, kad „prezidentas nėra rasistas“.
Iškart po Atstovų Rūmų balsavimo Teksasui atstovaujantis jų narys demokratas Alas Greenas (Elas Grinas) pateikė kaltinimų, dėl kurių esą turėtų būti surengta apkalta D. Trumpui, sąrašą.
Dešimtys kitų Atstovų Rūmų demokratų, kaip pranešama, ragino pradėti tyrimą dėl apkaltos prezidentui, bet N. Pelosi yra sakiusi, kad šiuo metu nepritaria tokiam žingsniui.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kremlius: A. Merkel komentarai apie V. Putino šunį byloja apie antirusišką tendenciją
Kremlius atmetė buvusios Vokietijos kanclerės Angelos Merkel komentarus apie 2007 m. susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu kaip dar vieną A. Merkel antirusiško nusistatymo įrodymą. ...
-
Rumunijos parlamento rinkimai: pirmauja socialdemokratai, bet kraštutiniai dešinieji skina pergales
Rumunijoje sekmadienį vyksta parlamento rinkimai. Balsavimo punktai duris užvėrė 20 val. Vidurio Europos laiku. ...
-
V. Putinas pasirašė kariuomenės finansavimo didinimą
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė biudžeto planus, rekordiškai padidindamas kariuomenės finansavimą 2025 metams. ...
-
V. Zelenskis: prieš bet kokias derybas su Rusija reikia ginklų ir saugumo garantijų
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį pareiškė, kad prieš bet kokias derybas su Rusija jo šaliai reikia NATO saugumo garantijų ir daugiau ginklų, kad ji galėtų apsiginti. ...
-
Baltieji rūmai: derybose dėl paliaubų Gazos Ruože dar nėra padaryta pažanga
Baltieji rūmai vis dar siekia susitarti dėl ugnies nutraukimo ir įkaitų išlaisvinimo Gazos Ruože, bet pažangos derybose dar nėra, sekmadienį televizijai NBC pareiškė JAV prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) nacionalinio saugumo pat...
-
Islandijos parlamento rinkimus laimėjo socialdemokratai (atnaujinta)1
Pirmalaikius parlemento rinkimus Islandijoje laimėjo iki šiol opozicijoje buvęs Socialdemokratų aljansas, surinkęs 20,8 proc. balsų. Tai yra dvigubai geresnis rezultatas, lyginant su 2021 m. rinkimais, rodo preliminarūs duomenys, kuriuos, suskai...
-
Naujieji ES vadovai pirmą savo mandato dieną lankosi Kyjive
Naujoji Europos Sąjungos (ES) vyriausioji diplomatė Kaja Kallas (Kaja Kalas) ir naujasis Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Antonio Costa (Antoniju Košta) sekmadienį atvyko į Kyjivą pirmąją savo darbo dieną pademonstruoti paramos Ukrainai...
-
D. Trumpas ambasadoriumi Prancūzijoje paskyrė savo žento tėvą Ch. Kushnerį
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas šalies ambasadoriumi Prancūzijoje paskyrė savo žento Jaredo Kushnerio tėvą Charlesą Kushnerį. Įraše savo socialiniame tinkle „Truth Social“ D. Trumpas gyrė Ch. Kushnerį kai...
-
Tęsiantis neramumams Sakartvele, iš pareigų traukiasi šalies ambasadoriai Lietuvoje ir JAV3
Sakartvelui ketveriems metams stabdant derybas dėl narystės Europos Sąjungoje (ES), protestuodami prieš šį sprendimą iš pareigų atsistatydino šalies ambasadoriai Lietuvoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV). ...
-
Rumunijoje vyksta sąmyšio temdomi parlamento rinkimai (atnaujintas)
Dar neatsigavę po šoką sukėlusių šios savaitės įvykių, rumunai sekmadienį balsuoja parlamento rinkimuose, kuriuose pergalė prognozuojama kraštutiniams dešiniesiems. ...