- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Dėl karų ir selektyvaus vyriausybių sprendimo kalbėti apie vienus pažeidimus, o kitus nutylėti žmogaus teisėms gresia pavojus visame pasaulyje, ketvirtadienį pareiškė įtakinga žmogaus teisių grupė.
„Užtenka pažvelgti į 2023-iųjų žmogaus teisių iššūkius, kad sužinotume, ką turime daryti kitaip 2024-aisiais“, – teigiama žmogaus teisių organizacijos „Human Rights Watch“ (HRW) metinėje pasaulio apžvalgos ataskaitoje.
Ginkluotų konfliktų, pradedant Izraelio ir „Hamas“ karu, padaugėjo, todėl svarbiausia, kaip vyriausybės į juos reaguoja, spaudos konferencijoje sakė Niujorke įsikūrusios organizacijos vykdomoji direktorė Tirana Hassan (Tirana Hasan) ir pridūrė, kad „reikia baigti taikyti dvigubus standartus.“
Kaip pavyzdį ji nurodė, kad daugelis vyriausybių greitai ir pagrįstai pasmerkė palestiniečių kovotojų grupuotės „Hamas“ žudynes ir žiaurumus, kai ši grupuotė spalio 7 dieną surengė masinę ataką prieš pietų Izraelį, nužudė mažiausiai 1,1 tūkst. žmonių ir paėmė dešimtis įkaitų.
Naujausiais „Hamas“ valdomo Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, per daugiau nei tris mėnesius trunkantį „Hamas“ ir Izraelio karą žuvo daugiau nei 23 350 žmonių, daugiausia civilių, o ištisi rajonai virto griuvėsiais.
„Tačiau daugelis vyriausybių, pasmerkusių „Hamas“ karo nusikaltimus, į Izraelio vyriausybės įvykdytus karo nusikaltimus reagavo santūriai“, – sakė T. Hassan.
„Siunčia pavojingą žinią“
Pasak jos, toks selektyvus pasipiktinimas siunčia pavojingą žinią, kad kai kurių žmonių gyvybės yra svarbesnės už kitų, ir pakerta tarptautinių taisyklių, ginančių kiekvieno žmogaus teises, teisėtumą.
HRW pagyrė Pietų Afriką už tai, kad ji siekia, jog Tarptautinis Teisingumo Teismas (TTT) priimtų sprendimą dėl to, ar Izraelis Gazos Ruože vykdo genocidą.
Byla TTT pradėta nagrinėti ketvirtadienį. Pasak T. Hassan, kitos šalys, įskaitant Jungtines Valstijas, turėtų paremti Pietų Afrikos veiksmus „ir užtikrinti, kad Izraelis vykdytų teismo sprendimą“.
HRW ataskaitoje teigiama, kad kompromisai žmogaus teisių srityje dėl politikos taip pat akivaizdūs. Joje minimas daugelio vyriausybių nesugebėjimas garsiai kalbėti apie Kinijos valdžios vykdomas represijas ir pilietinės visuomenės, interneto ir žiniasklaidos kontrolę.
„Kinų pareigūnų vykdomas milijono uigūrų ir kitų tiurkų musulmonų persekiojimas ir savavališkas sulaikymas prilygsta nusikaltimams žmoniškumui, – sakoma pranešime. – Vis dėlto daugelis vyriausybių, kaip ir dauguma musulmoniškų šalių, tyli.“
JAV ir ES ignoruoja savo įsipareigojimus žmogaus teisių srityje
Ataskaitoje teigiama, kad Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga ignoruoja savo įsipareigojimus žmogaus teisių srityje ir ieško politiškai naudingų sprendimų.
„JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) nerodė didelio noro patraukti atsakomybėn žmogaus teisių pažeidėjus, kurie yra svarbūs jo vidaus darbotvarkei arba laikomi atsvara Kinijai“, – sakoma pranešime.
„Tokios JAV sąjungininkės kaip Saudo Arabija, Indija ir Egiptas masiškai pažeidinėja savo žmonių teises, tačiau jos nesusidūrė su kliūtimis, norėdamos sustiprinti savo ryšius su JAV“, – teigiama ataskaitoje.
„Vietnamas, Filipinai, Indija ir kitos šalys, kurias JAV nori matyti kaip atsvaras Kinijai, buvo pagerbtos Baltuosiuose rūmuose, neatsižvelgiant į jų žmogaus teisių pažeidimus namuose“, – priduriama joje.
Be to, HRW teigė, kad ES apeina savo žmogaus teisių įsipareigojimus prieglobsčio prašytojams ir migrantams, „ypač iš Afrikos ir Artimųjų Rytų, sudarydama susitarimus su piktnaudžiaujančiomis vyriausybėmis, pavyzdžiui, Libija, Turkija ir Tunisu, kad migrantai liktų už Europos bloko ribų“.
„Žmonės, kurių teisės pažeidžiamos, vis dar pasiryžę kovoti“
HRW ypač sunerimusi dėl kelių nacionalinių lyderių. Ataskaitoje teigiama, kad Indijos premjero Narendros Modi (Narendros Modžio) valdymo laikotarpiu demokratija pakrypo autokratijos link, Tuniso prezidentas Kaisas Saiedas (Kaisas Sajedas) susilpnino teismų sistemą, o Salvadoro prezidentas Nayibas Bukele (Najibas Bukelė) naudojo masinį sulaikymą kaip tariamą kovos su nusikalstamumu sprendimą.
Kaip gerą metų įvykį HRW paminėjo Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) išduotus arešto orderius Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir jo vaiko teisių apsaugos kontrolierei dėl karo nusikaltimų, susijusių su neteisėtu ukrainiečių vaikų perkėlimu į Rusijos okupuotas teritorijas ir jų deportavimu į Rusiją.
Pernai Pakistano pareigūnai „grasinimais, piktnaudžiavimu ir sulaikymu privertė teisinio statuso neturinčius afganistaniečius grįžti“ į Afganistaną, kurį dabar valdo Talibanas, net pabėgėliams bei prieglobsčio prašytojams nepadarydami išimčių, teigiama metinėje ataskaitoje.
Nuo tada, kai Islamabadas pradėjo represijas, teigdamas, kad jos nukreiptos prieš nelegaliai Pakistane gyvenančius užsieniečius, beveik pusė milijono afganų grįžo atgal arba buvo išsiųsti iš šalies.
T. Hassan taip pat atkreipė dėmesį į judėjimą už santuokų lygybę tokiose šalyse kaip Nepalas, ir ypač į Afganistano mergaičių ir moterų ryžtingą sprendimą išeiti į gatves, kad pasipriešintų Talibano draudimams dirbti ir mokytis. Ji pasidžiaugė, kad afganistanietės rado alternatyvių būdų mokytis.
„Jei žmonės, kurių žmogaus teisės pažeidžiamos, vis dar pasiryžę kovoti, tuomet žmogaus teisės yra svarbios“, – sakė ji.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Popiežius namuose parkrito ir susitrenkė ranką2
Popiežius Pranciškus ketvirtadienį parkrito Šv. Mortos svečių namuose, kur gyvena, ir susitrenkė dešinę ranką. Tai pranešė Vatikano spaudos tarnyba. ...
-
NATO vadas: neįmanoma apsaugoti visos povandeninės infrastruktūros4
NATO narių laukia „neįmanomas uždavinys“ – apsaugoti nuo sabotažo savo didžiulį ypatingos svarbos povandeninių kabelių ir vamzdynų tinklą, ketvirtadienį pareiškė Aljanso infrastruktūros apsaugos centro vadovas. ...
-
Blinkenas įsitikinęs, kad paliaubos Gazos Ruože bus pradėtos įgyvendinti sekmadienį
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) pareiškė esąs įsitikinęs, kad paliaubos Gazos Ruože bus pradėtos įgyvendinti sekmadienį. ...
-
Jermakas: vyksta derybos dėl taikdarių iš Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos dislokavimo Ukrainoje
Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovas Andrijus Jermakas duodamas interviu vienam televizijos kanalui patvirtino, kad šiuo metu vyksta derybos dėl galimybės į Ukrainą atsiųsti taikdarių iš Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos. ...
-
Prancūzija ir Norvegija: naikintuvų pristatymas Ukrainai vyksta pagal grafiką
Prancūzija ir Norvegija, dvi iš nedaugelio šalių, pažadėjusių Ukrainai tiekti naikintuvus, savo įsipareigojimus įvykdys laiku, ketvirtadienį Osle pareiškė abiejų šalių gynybos ministrai. ...
-
„TikTok“ apskųsta Europoje1
Už privatumą internete kovojantys aktyvistai ketvirtadienį pranešė skirtingose Europos šalyse pareiškę nusiskundimų šešioms kinų bendrovėms, įskaitant „TikTok“, kaltindami jas „neteisėtai“ si...
-
Žmogaus teisių gynėjai nesidžiaugia Trumpo grįžimu2
Žmogaus teisių stebėjimo organizacija „Human Rights Watch“ (HRW) ketvirtadienį pareiškė, kad Donaldui Trumpui grįžus į Baltuosius rūmus gali kartotis jo pirmosios prezidentavimo kadencijos metu padaryti teisių pažeidimai ir padid...
-
Jungtinė Karalystė ir Ukraina pasirašė ilgalaikį partnerystės susitarimą1
Jungtinės Karalystės (JK) ministras pirmininkas Keiras Starmeris ketvirtadienį vizito Kyjive metu su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu pasirašė reikšmingą sutartį, kuria abi šalys įsipareigoja stiprinti gynybos ryšius....
-
Nutraukus dujų tiekimą, Rusija pasiūlė separatistiniam Moldovos regionui „pagalbą“1
Kremlius ketvirtadienį pareiškė esąs pasirengęs suteikti dujų separatistiniam Moldovos Uždniestrės regionui, kuriame praėjusį mėnesį nutraukus rusiškų dujų tiekimą prasidėjo energetinė krizė. ...
-
Naftos milžinė BP atleidžia tūkstančius darbuotojų
Ketvirtadienį Didžiosios Britanijos energetikos milžinė BP pranešė, kad, siekdama sumažinti išlaidas, panaikins 4 700 darbo vietų, atleisdama maždaug penkis procentus savo darbuotojų, bei atsisakys tūkstančių rangovų. ...