- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Europos Vadovų Tarybos pirmininko Donaldo Tusko perrinkimas į šias pareigas būtų „stabilumo ženklas“ Bendrijai, ketvirtadienį pareiškė Vokietijos kanclerė Angela Merkel.
D. Tusko perrinkimui kategoriškai priešinasi Varšuva.
„Šiandien mes nuspręsime dėl Donaldo Tusko perrinkimo Europos Vadovų Tarybos pirmininku dar vienai pustrečių metų kadencijai“, – sakė A. Merkel parlamente prieš išvykdama į Briuselį dalyvauti Europos Sąjungos viršūnių susitikime.
„Jo perrinkimą laikyčiau stabilumo ženklu visai Europai ir būčiau laiminga galėdama toliau su juo dirbti“, – pridūrė ji.
Tvirtą paramą D. Tuskui Vokietijos kanclerė pareiškė po to, kai Lenkijos dešiniojo sparno vyriausybė pagrasino sužlugdyti viršūnių susitikimą, jei lyderiai perrinks lenką D. Tuską Europos Vadovų Tarybos pirmininku.
Lenkijos užsienio reikalų ministras Witoldas Waszczykowskis (Vitoldas Vaščykovskis) naujienų televizijai TVN24 sakė, jog „padarysime viską, ką galime, kad balsavimas šiandien neįvyktų“.
„Informavome vokiečius, jog nėra būtina šiandien išrinkti ES prezidentą“, – pridūrė jis.
Lenkijos euroskeptiška vyriausybė šeštadienį oficialiai pasiūlė vietoje D. Tusko Europos Vadovų Tarybos pirmininku skirti europarlamentarą Jaceką Saryuszą-Wolskį (Jaceką Sarjušą-Volskį). Tačiau kitos ES narės, regis, nepalaiko Varšuvos pozicijos.
D. Tuskas jau daug metų nesutaria su valdančiąja populistine partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS), ypač šios partijos vadovu Jaroslawu Kaczynskiu (Jaroslavu Kačynskiu). Pastarasis buvusį centristinės vyriausybės premjerą laiko „morališkai atsakingu“ už jo brolio dvynio, tuomečio Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio (Lecho Kačynskio) žūtį per 2010-aisiais Rusijoje įvykusią lėktuvo katastrofą.
Pats D. Tuskas trečiadienį sakė, kad yra „yra pasiruošęs šiam nuosprendžiui“, kurį priims 28 šalių lyderiai, tačiau atmetė Lenkijos premjerės Beatos Szydlo (Beatos Šydlo) kritiką, esą jis „brutaliai pažeidė“ politinio neutralumo principą, kurio turėjo laikytis savo darbe.
„Esu ir ateityje ketinu būti objektyvus ir politiškai neutralus“, – sakė jis.
Ginčai dėl D. Tusko pabrėžia didėjantį atotrūkį tarp seniau Bendrijai priklausančių vakarinių bloko šalių ir naujųjų neturtingesnių narių rytuose.
„Skirtingų greičių“ skilimas
Nesutarimai taip pat iškyla dėl Bendrijos artimiausio dešimtmečio planų, apie kuriuos turėtų būti paskelbta Romos viršūnių susitarime. Kai kurios šalys nepritaria, kad Romos deklaracijoje turėtų būti išreikštas pritarimas vadinamajai skirtingų greičių Europai.
Didžiausios žemyninės Europos ekonomikos – Vokietija, Prancūzija, Italija ir Ispanija – pirmadienį Versalyje vykusiame viršūnių susitikime pareiškė palaikančios idėją, kad šalims turi būti sudaryta galimybė integruotis skirtingu greičiu
Tačiau rytinės narės būgštauja, kad tokiu būdu jos bus paliktos vilktis iš paskos vykstant integracijai vieningos valiutos, ekonomikos ir gynybos srityse, o didžiosios valstybės toliau užtikrintai judės į priekį.
Bendrijos narys taip pat nesutaria dėl imigracijos. Dauguma rytinių valstybių yra labiau linkusios mokėti tam tikrą mokestį nei dalintis Europą užgriuvusia migrantų krizės našta, tačiau baiminasi, kad taip gali netekti dosnių Briuselio mokamų išmokų.
Lyderiai nerimauja, kad dėl tokių nuomonių skirtumų gali žlugti jų viltys Romoje išvysti užgimstant naują Europos viziją po „Brexit“, tvyrant neaiškumui dėl JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) politikos ir Rusijos agresijos.
Pabėgėlių klausimas
Ketvirtadienį parlamente kalbėdama apie pabėgėlių politiką, dėl kurios smarkiai nesutaria Bendrijos narės, A. Merkel sakė, jog ES „neabejotinai padarė pažangą, tačiau reikia dar didesnės pažangos“.
Kanclerė dar kartą paprašė Bendrijos narių laikytis solidarumo principo dėl pabėgėlių priėmimo ir paragino reformuoti prieglobsčio sistemą, kad būtų tolygiau paskirstyta pabėgėlių našta.
„Turime ją reformuoti, kad būtų užtikrintas didesnis solidarumas ir, svarbiausia, kad ji ji taptų atsparesnė krizėms“, – sakė A. Merkel.
Kai kurios šalys, tarp jų Vengrija ir Slovakija, pasisiūlė mokėti „solidarumo“ mokestį, užuot priėmusios migrantus.
Tačiau kitos valstybės, pirmiausia Vokietija bei Prancūzija, teigia, kad nė viena šalis neturėtų išsisukinėti nuo pareigos priimti minimalų skaičių migrantų pagal pabėgėlių paskirstymo planą, kuris buvo patvirtintas 2015 metų rugsėjį.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Žiemos audra JAV pietuose sutrikdė tūkstančius skrydžių
Dėl žiemos audros pietinėje JAV dalyje buvo atšaukta daugiau kaip 3 tūkst. skrydžių, o dar tūkstančiai vėlavo, pranešė oro linijų bendrovė ir skrydžių stebėjimo svetainė „FlightAware“. ...
-
Bidenas: po naujų sankcijų Putinas atsidūrė sudėtingoje padėtyje15
Kadenciją baigiantis JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) penktadienį pareiškė, kad Vašingtonui įvedus plataus masto sankcijas Rusijos energetikos sektoriui, Kremliaus šeimininkas Vladimiras Putinas atsidūrė sudėtingoje pad...
-
Sausio 11-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 11-oji, šeštadienis, 2 savaitė. Dangaus kūnai: saulė teka 8.38 val., leidžiasi 16.15 val. Dienos ilgumas 7.37 val. Mėnulis (priešpilnis) leidžiasi 7.10 val., teka 12.58 val. Vardadieniai: Marcijonas, Stefanija, Audrius, Vi...
-
ES: Venesuelos prezidentas Maduro neturi jokio demokratinio teisėtumo8
Europos Sąjunga (ES) pareiškė, kad Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro (Nikolas Maduras), penktadienį prisaikdintas trečiajai kadencijai po ginčijamų rinkimų, kurių rezultatų blokas nepripažįsta, nėra teisėtas prezidentas. ...
-
Rusija ES perspėjimus dėl skrydžių pavadino absurdiškais
Rusijos aviacijos agentūra „Rosaviacija“ penktadienį pavadino absurdiškais Europos Sąjungos (ES) perspėjimą, kad skrydžiai virš Rusijos kelia didelį pavojų civiliams orlaiviams. ...
-
Zelenskis: JAV turi jėgų spausti Rusiją, kad Putinas ar jo įpėdiniai negrįžtų į Ukrainą su karu
JAV galybė gali padėti suteikti saugumo garantijas Ukrainai ir visai Europai nuo naujo Rusijos puolimo. ...
-
JK paskelbė sankcijas dviem Rusijos naftos milžinėms, įskaitant „Gazprom Neft“
Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė penktadienį paskelbė sankcijas Rusijos naftos milžinėms „Gazprom Neft“ ir „Surgutneftegaz“, pareiškusi, kad jų pelnas „pildo [Vladimiro] Putino karo skrynią ir padeda tęsti kar...
-
Venesuelos prezidentas Maduro per inauguraciją paskelbė „demokratijos pergalę“
Trečiajai šešerių metų kadencijai penktadienį prisaikdintas Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro (Nikolas Maduras), sulaukęs tarptautinio pasmerkimo dėl numanomo rinkimų klastojimo ir represijų, pareiškė iškovojęs „...
-
Zelenskis: naujos JAV sankcijos yra didelis smūgis Rusijai
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį pagyrė Jungtines Valstijas už įvestas plataus masto sankcijas Rusijos energetikos sektoriui, pareiškęs, kad tai yra didelis smūgis Maskvos karo mašinai. ...
-
JAV paskelbė plataus masto sankcijas Rusijos energetikos sektoriui7
Likus kelioms dienoms iki prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) kadencijos pabaigos, Jungtinės Valstijos penktadienį paskelbė plataus masto sankcijas Rusijos energetikos sektoriui ir įtraukė į „juodąjį“ sąrašą daugiau kaip 180 laiv...