Briuselyje – svarbios Rusijos, Ukrainos ir ES derybos dėl dujų tiekimo

  • Teksto dydis:

Rusija, Ukraina ir Europos Sąjunga (ES) antradienį pradėjo itin svarbias derybas, turinčias išspręsti įnirtingą ginčą dėl kainų ir išsklaidyti nuogąstavimus, kad Maskva gali nutraukti gyvybiškai būtinų energetikos išteklių tiekimą Europai ateinančią žiemą.

Rusijos energetikos ministro Aleksandro Novako, Ukrainos energetikos ministro Jurijaus Prodano ir Europos energetikos komisaro Guentherio Oettingerio (Giunterio Etingerio) susitikimas prasidėjo kaip planuota, nurodė Europos Komisijos atstovė.

"Įvyko dvišalės derybos su abiem pusėmis, o trišalis susitikimas prasidės labai greitai", - sakė atstovė Marlene Holzner (Marlen Holcner).

"Neįmanoma pasakyti, kad šios derybos pasibaigs", - pridūrė ji.

Rusija birželio viduryje nutraukė dujų tiekimą Ukrainai, reikalaudama, kad naujoji provakarietiška Kijevo vyriausybė iš anksto apmokėtų už importuojamas dujas, taikant smarkiai padidintą kainą, kai baigėsi nustatytas terminas, iki kurio, anot Maskvos, Ukraina turėjo apmokėti 5,3 mlrd. JAV dolerių skolą.

Tas Maskvos žingsnis padidino nerimą Europoje, kuri gauna iš Rusijos trečdalį savo suvartojamų dujų, iš kurių apie pusė tiekiama tranzitu per Ukrainą, kad šis ginčas gali sukelti skausmingų padarinių ateinančią žiemą.

Tačiau viltis, kad pavyks susitarti, padidėjo, kai Ukrainos prezidentas Petro Porošenka ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas praeitą savaitę per Milane vykusį Europos ir Azijos viršūnių susitikimą sudarė preliminarų susitarimą.

Pasak P.Porošenkos, tas susitarimas turi būti galutinai suderintas Briuselyje, o Ukraina sutiks mokėti Rusijos pageidaujamą kainą - 385 dolerių (apie 1 037 litų) už tūkstantį kubinį metrų dujų, kurių tiekimas būtų garantuotas iki kovo pabaigos.

Ši kaina yra 20 proc. mažesnė negu ta, kurią Maskva nustatė Ukrainai, atšaukusi nuolaidą, siūlytą ankstesniam prorusiškam prezidentui Viktorui Janukovyčiui.

Pagal preliminarią sutartį sunkioje finansinėje padėtyje esantis Kijevas iki spalio pabaigos sumokės Maskvai 3,1 mlrd. dolerių (8,35 mlrd. litų) negrąžintų skolų, o dėl tolesnio tiekimo bus sudarytas naujas kontraktas.

Milane V.Putinas užsiminė, kad šis susitarimas greitai bus pasiektas, tačiau ragino ES šalių vyriausybes padėti užbaigti sudėtingą finansavimo paketą, kurio reikia Ukrainai, kad ji išgalėtų įvykdyti sutarties sąlygas.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel, pirmadienį kalbėdama Bratislavoje, taip pat sakė, jog visos ES šalys turi prisidėti.

"Prisidėti turi visi, įskaitant Slovakiją, - ji sakė žurnalistams. - Dabar ieškome sprendinio, tačiau dar nei vieno neturime, o žiema jau ateina."



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių