- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Australijos premjerė Julia Gillard išliks valdžioje, nes antradienį ją parėmė du nepriklausomi įstatymų leidėjai.
Pirmoji šiai šaliai vadovaujanti moteris į valdžią atėjo vos prieš dešimt savaičių, kai įvyko perversmas jos partijoje. Tačiau po rinkimų, per kuriuos neatsirado aiškaus nugalėtojo, J.Gillard buvo priversta 17 dienų įnirtingai derėtis, kad galėtų formuoti vyriausybę, užsitikrinusi įtakingų nepriklausomų deputatų palaikymą.
"Leiboristai pasiruošę vadovauti, - iš pažiūros pavargusi J.Gillard sakė žurnalistams Kanberoje. - Tikiu, kad Australijos žmonės - žinant, kad balsų skirtumas buvo labai mažas - norės, jog rastume daugiau bendrumų, ginant nacionalinius interesus."
Nedaug trūko, kad Velse gimusi 48 metų J.Gillard būtų tapusi viena iš trumpiausiai poste išsilaikiusių Australijos vadovų, kai antradienį nepriklausomi deputatai pradėjo skelbti savo apsisprendimą po rugpjūčio 21 dieną įvykusių rinkimų.
Šių trijų įstatymų leidėjų pozicijos išskyrė paskutinę akimirką, kai kaubojaus skrybėlę dėvintis deputatas Bobas Katteris paskelbė nusprendęs paremti konservatyviosios opozicijos lyderį Tony Abbottą. Pastarajam labai nedaug trūko iki netikėtos pergalės per šiuos rinkimus.
J.Gillard centro kairiosios vyriausybės išlikimą galiausiai nulėmė ilgas paskutinio nepriklausomo parlamento nario Robo Oakeshotto pasisakymas, kurio premjerė įtemptai klausėsi su iždo sekretoriumi Wayne'u Swanu.
"Pareikšiu pasitikėjimą ir paramą vyriausybei, tai yra, pasitikėjimą ir paramą Juliai Gillard", - pareiškė R.Oakeshottas.
J.Gillard sakė jaučianti "rimtą atsakomybę", nes daugelis rinkėjų praėjusį mėnesį nusigręžė nuo abiejų pagrindinių partijų. Po šių rinkimų "pakibęs parlamentas" Australijoje susiformavo pirmąkart nuo 1940 metų, kai politinę padėtį lėmė Didžioji depresija ir Antrasis pasaulinis karas.
"Nebus nusigręžta, nebus mėginama kaip nors nesuprasti žinios, kuria tapo šių rinkimų rezultatas, - pareiškė premjerė. - Australijos žmonės pasiuntė man, Leiboristų partijai ir šiam parlamentui žinią... Šia žinią girdžiu garsiai ir aiškiai".
J.Gillard užsitikrino 76 balsus 150 vietų parlamente, o T.Abbotto Liberalų ir Nacionalinės partijos koalicija turės 74 balsus. Šis mažiausias įmanomas balsų skirtumas vainikavo Australijos politinio gyvenimo, kuris paprastai būna gana ramus, itin permainingą laikotarpį.
J.Gillard birželį netikėtai sukėlė maištą savo partijoje prieš ankstesnį premjerą Keviną Ruddą ir po trijų savaičių paskelbė visuotinius rinkimus, tikėdama išplaukti ant populiarumo bangos.
Tačiau naujosios vyriausybės vadovės svajonės apie "medaus mėnesį" taip ir neišsipildė, nes daugelis rinkėjų atsigręžė į Žaliųjų partiją, kuri per rinkimus džiaugėsi rekordiniu populiarumu išteklių turtingoje šalyje, menkai paveiktoje pasaulinės finansų krizės.
Dėl rinkimų kampanijos, pačių rinkimų ir jų rezultatų padėtis Australijos vyriausybėje beveik du mėnesius buvo labai įtempta. Ši politinė krizės buvo didžiausia nuo 1975 metų, kai Didžiosios Britanijos karalienės atstovas nušalino rinkimus laimėjusį premjerą.
Nepriklausomi deputatai B.Oakeshottas ir Tony Windsoras sakė, kad nusprendė paremti J.Gillard, nes labiau tikėtina, kad ji sugebės užtikrinti stabilumą vyriausybėje per savo trejų metų kadenciją. Be to, jie tvirtai palaiko leiboristų planus išvystyti visoje šalyje plačiajuosčio interneto ryšio tinklą.
Mažiausią įmanomą persvarą įgijusi J.Gillard beveik neturės manevro laisvės, sakė Australijos nacionalinio universiteto politologas Johnas Warhurstas. Tačiau jis pridūrė, jog mažai tikėtina, kad artimiausiu laiku vyriausybė žlugs ir teks rengti naujus rinkimus.
"Manau, kad jie bus stabilūs - šiaip ar taip, bent jau gerą laiko tarpą... Manau, kad jie (nepriklausomi deputatai) nori užsitikrinti savo teisę suteikti naujajai vyriausybei laiko, kad ji įsivažiuotų, - aiškino ekspertas. - Nemanau, kad sulauksime nestabilumo artimiausiu laikotarpiu".
Nepriklausomi deputatai nerodė beveik jokių išankstinių ženklų, kurią pusę jie ketina palaikyti, todėl Australijos politikos ir žiniasklaidos elitas pastaruoju metu gyveno kaip ant adatų.
Derybos paspartėjo per pastarąją parą: R.Oakeshottas pirmadienį šešis kartus susitiko su T.Abbottu, o antradienį vienas iš lyderių perdavė deputatui paketą, kai jis buvo tualete.
Iki šiol buvę menkai žinomi nepriklausomi įstatymų leidėjai netikėtai tapo pagrindinėmis šios politinės dramos žvaigždėmis. Pirmadienį jie paskelbė, kad abi stovyklos sutiko įvykdyti reformų parlamente - pavyzdžiui, skirti jo pirmininku nepriklausomą politiką, o ne valdančiosios partijos narį.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
M. Zuckerbergas vakarieniavo su D. Trumpu jo valdose Floridoje1
„Meta“ įkūrėjas ir generalinis direktorius Markas Zuckerbergas trečiadienį vakarieniavo su išrinktuoju prezidentu Donaldu Trumpu jo „Mar-a-Lago“ rezidencijoje, Floridoje. ...
-
Po grasinimų muitais D. Trumpas ir C. Sheinbaum aptarė migraciją per Meksiką
Išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad Meksikos prezidentė Claudia Sheinbaum trečiadienį sutiko „stabdyti“ į JAV atvykstančius migrantus – šį teiginį ji netrukus viešai patikslino. ...
-
„Hezbollah“ skelbia pergalę prieš Izraelį2
Libano kovotojų grupuotė „Hezbollah“ trečiadienį pareiškė, kad pasiekė pergalę prieš Izraelį ir pridūrė, kad jos kovotojai visada bus pasirengę atremti priešo atakas. ...
-
Lapkričio 28-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Lapkričio 28-oji, ketvirtadienis, 48 savaitė. Dangaus kūnai: saulė teka 8.12 val., leidžiasi 16 val. Dienos ilgumas 7.48 val. Mėnulis (delčia) teka 5.12 val., leidžiasi 14.26 val. Vardadieniai: Egmonas, Gintenis, Jokūbas, Rimgaudas, Rufas, Stepona...
-
D. Trumpo komanda pranešė apie grasinimus susprogdinti kelis jo ministrų kabineto narius
Keli naujosios Donaldo Trumpo administracijos nariai sulaukė grasinimų, įskaitant perspėjimus apie bombas, trečiadienį sakė išrinktojo prezidento atstovė. ...
-
Rumunijos prezidentas šaukia Aukščiausiąją nacionalinės gynybos tarybą1
Rumunijos prezidentas Klausas Iohannis šaukia Aukščiausiosios nacionalinės gynybos tarybos (CSAT) posėdį, kuriame numatoma analizuoti galimą kišimąsi į rinkimų procesą. ...
-
Ko tikėtis iš gruodžio 1 dieną darbą pradedančios naujos sudėties EK?1
Strasbūre trečiadienį Europos Parlamentui (EP) patvirtinus Ursulos von der Leyen (Urzulos fon der Lajen) vadovaujamą naująją Europos Komisiją (EK), ši savo darbą oficialiai pradės gruodžio 1 dieną. ...
-
Izraelis ketina apskųsti TBT sprendimą dėl B. Netanyahu ir Y. Gallanto arešto orderių
Izraelis trečiadienį informavo Tarptautinį baudžiamąjį teismą (TBT), kad ketina apskųsti jo išduotus premjero Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahu) ir buvusio gynybos ministro Yoavo Gallanto (Joavo Galanto) arešto orderius. ...
-
Kremlius palankiai vertina Izraelio ir „Hezbollah“ susitarimą dėl paliaubų Libane2
Kremlius trečiadienį pareiškė, kad palankiai vertina Izraelio ir Irano remiamos grupuotės „Hezbollah“ susitarimą dėl ugnies nutraukimo Libane. ...
-
D. Trumpas paskyrė atsargos generolą K. Kelloggą specialiuoju pasiuntiniu dėl Ukrainos
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) trečiadienį paskelbė, kad į atsargą išėjusį generolą leitenantą Keithą Kelloggą (Kitą Kelogą) skiria specialiuoju Vašingtono pasiuntiniu derybose dėl karo Ukrain...