„Darom“ ne tik šiandien – kasdien

Kad ir kuria kryptimi Lietuvos diplomatijos vektorius braižytų mūsų užsienio politikos kūrėjai, yra daugybė tautų, kurioms lietuviai turėtų būti dėkingi čia ir dabar.

Airiams – kad neatstūmė mūsų tautiečių, gruzinams – už balsus mūsų „Eurovizijos“ atstovui, lenkams – už mums, Lietuvos pirkėjams, patrauklias daugybės produktų kainas, estams – už tai, kad sykį užgavę mūsų ambicijas aplenkti kaimynus bent renkant šiukšles, davė mums šaunią tradiciją viešai apsikuopti.

2008-aisiais, per pirmąją visuotinę švarinimosi akciją, nusilenkę estams, jau kitąmet parodėme, kad Lietuvoje gerokai daugiau gamtos mylėtojų  / šiukšlintojų.

Grupelės entuziastų palaikoma iniciatyva šiandien gerokai lenkia rinkimus į vietos ar šalies valdžios struktūras. Jei ne skaičiumi, tai populiarumu, teigiamų emocijų grąža ir nauda šalies gamtai tikrai.

Skeptikai, kuriems „Darom“ tėra dar vienas šašas ant tautos veido, nėra neteisūs. Būtų daug geriau, jei visuotinė švarinimo akcija nebetektų prasmės, jei visam laikui išsinešdintų tas sovietinis žmogelis, tūnantis mūsų galvose ir leidžiantis mums versti į pakrūmes unitazus, padangas, maišus su savo užstalės likučiais ar plastikiniais buteliais. Tačiau anas nekviestas svečias, matyt, išsinešdins dar negreit.

Ir kodėl turėtų – juk jam niekas netrukdo ramiai vaikštinėti po tautiečių namus, iš kurių į pamiškes iškeliauja net seni baldai, užsukti pas automobilių meistrus, kenksmingais dūmeliais paverčiančius panaudotą tepalą.

Apsilanko jis ir Kauno savivaldybių įmonių kabinetuose ir sėkmingai gundo valdininkus nusikalsti gamtai. Labai jaukus ir saugus gyvenimas!

Tam sovietiniam žmogučiui visiškai nusispjauti, kad atsikratyti senų padangų nesudėtinga ir nebrangu. Jam nė motais, jog nekokį vaizdelį tose buvusiose kapinėse, teoriškai paverstose Ramybės parku, o iš tiesų virstančiose šiukšlynu, kasdien mato jaunieji kauniečiai, žengiantys čia savo pirmuosius žingsnius.

Tam homo sovieticus neskauda galvos dėl to, kuo jie, nuo vaikystės matantys tokius švaros miesto viešoje erdvėje standartus, taps užaugę: šiukšlintojais ar „Darom“ aktyvistais.

Šiukšlynus – tik biurokratijos – primena ir valdininkų paaiškinimai, kodėl tos kelios šiukšliadėžės parke virsta mažyčiais sąvartynais. Valdininkai sako, kad „statusas kaltas“: jei parkas – prižiūri vieni, kapinės – darbuojasi kiti, nors tie „kiti“ turi solidų prižiūrimų objektų sąrašą ir nelabai solidžias lėšas.

Kita vertus, tas pats „Darom“ – puikus pavyzdys, kad tvarkai įvesti tikrai nebūtina laukti, kol iš dangaus pradės kristi pinigų mana ar šluotomis ginkluoti raumeningi bedarbiai.

Paprastos ir mažai kainuojančios talkos – galimybė susigrąžinti miestiečių pagarbą Kaunui, pasėti patriotiškumo grūdą, kurio išleistos šaknys sustiprintų gyventojų ryšį su miestu.

Tai – tik visos šalies masteliu – parodė ir Pilietinės galios indekso tyrimas. Tokios pilietinės akcijos kaip „Darom“ keičia žmonių požiūrį į visuomenės suvokimą, skiepija savanorystės idėjas, skatina mūsų visų pilietiškumo jausmą. Juk to mums visiems ir stinga.


Šiame straipsnyje: Darom

NAUJAUSI KOMENTARAI

Pilietis

Pilietis portretas
Kadangi valdžia nieko nedaro dėl šunų kakučių, tai bent patys dabar juos surinktų. Aplink kiekvieną daugiabutį jų pilna. Paskui valdžia nori, kad žmonės šienautų. Galėtų seniūnijos ir seniunaičiai savo užpakalius pajudinti. Pvz. eina ryte ir perspėja šunininkus.

Supuvusi santvarka

Supuvusi santvarka portretas
Pabuvau Baltarusijoje – visur švaru, gražu – jokių besimėtančių pakelėse ar pamiškėse padangų, butelių ar kitokio šlamšto. Ten ir “subotnikas” daugumai buvo eilinė darbo diena, o uždirbti pinigai bus pervesti nukentėjusiems nuo Černobylio katastrofos bei onkologinių ligonių gydymui. Kai A. Lukašenkos preskonferencijoje paklausė, kodėl Baltarusijoje dirbama, o ne valomos šiukšlės, jis atsakė: “O kur jūs matote šiukšles? Mes stengiamės nešiukšlinti ir apsivalome nuolat, o ne kartą per metus.” Tik įvažiuoji į Lietuvą – panašu, kad atsidūrei nesibaigiančiame šiukšlyne… Valstybės žemė – tai jos veidas. Jeigu savi piliečiai taip teršia ir šiukšlina tą veidą, tai rodo žmonių neapykantą, nepagarbą, panieką supuvusiai santvarkai ir valstybei. Štai, ką mums davė “laisvė” (kai be Briuselio leidimo tuoj ir į tualetą nebenueisi…) ir KAPITALISTINIS ROJUS.

Antram

Antram portretas
Tau gaidį reikėtų gerai išspardyti kai ką ir gyvuliniame vagone išsiūsti į Batkos rojų.
VISI KOMENTARAI 9

Galerijos

  • Sukurti išimtims, o ne taisyklėms?
    Sukurti išimtims, o ne taisyklėms?

    Saviugdos specialistai, psichologai, kaučeriai ir visi pozityvaus ir gero gyvenimo mokytojai ragina problemas spręsti kūrybingai. ...

    1
  • Kodėl valstybinė žemė neturi būti perduota savivaldybėms?
    Kodėl valstybinė žemė neturi būti perduota savivaldybėms?

    Šiuo metu Aplinkos ministerija yra paskelbusi Žemės įstatymo pakeitimo projektą, pagal kurį valstybinę žemę numatoma perduoti valdyti savivaldybėms kaimo vietovėse. Valstybinė žemė miestuose ir miesteliuose savivaldybėms jau yra perduota n...

    2
  • Iš kur atsirado ta baimė?
    Iš kur atsirado ta baimė?

    Į kovą prieš Salomėjos Nėries atminimą – su neperšaunamomis liemenėmis. O prieš Petrą Cvirką – su tankais. Arba su šarvuočiais, nes dėkingumą sovietiniam kariui savo kūryboje ne kartą išreiškus...

    6
  • Gražiausi jaunystės metai
    Gražiausi jaunystės metai

    Ar Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) galėjo suorganizuoti savo artimo bičiulio ir potencialaus įpėdinio Sergejaus Mironovičiaus Kostrikovo (1886–1934), dar žinomo Kirovo slapyvardžiu, nužudymą? ...

    1
  • Taip norisi į Seimą
    Taip norisi į Seimą

    Liko 18 dienų, ir 141-am išrinktajam vėl bus ramu visus ketverius metus. Ramu dėl namų, dėl pinigų, dėl poilsio, reprezentacinių išlaidų, kelionių į užsienį už valdiškus pinigus ir, svarbiausia, negrės jokia asmeninė atsako...

    6
  • Paprastas siūlymas politikams: o gal išvis nebereikia dirbti?
    Paprastas siūlymas politikams: o gal išvis nebereikia dirbti?

    Iki rinkimų mažiau nei mėnuo, ir Seime po pateikimo pritarta siūlymui padidinti atostogų dienų skaičių nuo 20 iki 22. Žinoma, toks pasiūlymas patinka ir gyventojams, ir profsąjungoms, bet gal vis dėlto verta pagalvoti ir apie tuos, kurie kuria darb...

    2
  • Įtartini Palangos kandidatų į Seimą „čekučiai“
    Įtartini Palangos kandidatų į Seimą „čekučiai“

    Iškėliau klausimą dėl Andriaus Tapino iniciatyvos patikrinti praėjusios kadencijos tarybos narių, siekiančių tapti Seimo nariais sąžiningumą, skaidrumą, atsparumą korupcijai. Sulaukęs narių klausimų bei paraginimo, kaip Palangos miesto sa...

    7
  • Atėjo laikas keistis – J. Basanavičiaus gatvę kilstelėsime į naują kokybės lygį
    Atėjo laikas keistis – J. Basanavičiaus gatvę kilstelėsime į naują kokybės lygį

    Šią vasarą sukako šimtas metų nuo dienos, kai pagrindinei kurorto pėsčiųjų alėjai suteiktas J. Basanavičiaus gatvės vardas. Kaip žinia, anksčiau ši alėja buvo vadinama Tiškevičiaus bulvaru, tačiau 1924 m. vasarą Pala...

    3
  • Atsargiai, jauni rinkėjai
    Atsargiai, jauni rinkėjai

    Tretieji per mėnesį vietos rinkimai Vokietijoje baigėsi dar viena radikalų pergale. Nors Brandenburgo žemėje kraštutiniųjų dešiniųjų partijai „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) nepavyko surinkti daugiausiai balsų, nuo trečią ...

    1
  • Žvairas vėpsojimas į realybę
    Žvairas vėpsojimas į realybę

    Sunku net įsivaizduoti, kokį absurdo lygį esame pasiekę. Jo ekscelencija rėžtelėjo pasiūlymą – steigti Regionų ministeriją. Na, čia, matyt, toks paklydimas – dėl noro padėti regionams įveikti skurdą, kuris ima dvokti vos išvy...

    7
Daugiau straipsnių