- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Italai, garsėjantys karštu temperamentu, pirmieji išėjo į gatves dėl finansinės krizės. Gatvėse užkūrę laužus Neapolio bedarbiai pavargo nuo pažadų. Vietoj darbo gavę trigubai išaugusias komunalines sąskaitas, jas tiesiog sudegino.
„Sudeginome šimtus sąskaitų, nebegalime jų apmokėti. Šokiravo degalų ir maisto, visų kainų augimas“, – komentavo Neapolio gyventojas.
Tuo tarpu britai sąskaitų nedegina, o tiesiog jas ignoruoja. Atsirado judėjimas „Don’t pay“, kuris ragina žmones nemokėti už dujas ir elektrą energetikos bendrovėms.
Vokietijoje išeiti į gatves kursto opozicija ir radikalai. Kairiųjų pažiūrų atstovai skelbia „karštą rudenį prieš socialinį šaltį“. Dešinieji reklamuojasi šūkiu: „Karštas ruduo, o ne šaltis“.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Namuose, o ne į gatves išėję pensininkai, irgi laikosi griežtai. Pensininkė mokytoja Barbara dėl aukštų kainų kaltina Vakarus.
„Mes esame Vakarų įvestų sankcijų aukos. Jos kenkia tik mums patiems. Ką mes galime padaryti? Tik nutraukti sankcijas ir atidaryti dujotiekį „Nord Stream 2““, – teigė berlynietė Barbara.
Sudeginome šimtus sąskaitų, nebegalime jų apmokėti. Šokiravo degalų ir maisto, visų kainų augimas.
Dalis Čekijos gyventojų pritaria tokiai nuomonei ir ragina nusilenkti V. Putinui. Prahoje, dešimttūkstantinėje minioje plevėsuoja plakatai, smerkiantys narystę Europos Sąjungoje.
„Esu pensininkas, kaip ir mano antroji pusė. Nerimauju dėl artėjančios žiemos“, – dalijosi vyras iš minios.
„Nepritariu tam, kas vyksta dabar. Kylančios elektros, dujų kainos“, – antrino kita praeivė.
Kinija šaiposi
Europiečiams sunku atsisakyti gero gyvenimo. Vietoj makaronų itališkame restorane, kai kurie yra priversti taupyti sąskaitoms.
Protestuose besilankantys gyventojai daro paslaugą autokratiniams režimams.
Kinijos komunistinis leidinys „Global Times“ karikatūrose piešia Europą kaip sukaustytą ledo. Neabejojama, tokia situacija džiaugiasi ir Rusija.
„Kuomet Europos Sąjungos šalių vyriausybės jaučia savo gyventojų spaudimą, toms vyriausybėm yra vis sunkiau kalbėti apie naujas sankcijas“, – situaciją komentavo komunikacijos ekspertas Arūnas Armalis.
Lietuvoje apklausos visada parodydavo, kad lietuviai nėra linkę protestuoti.
„Pilietinės galios indekso apklausa paskutiniu metu rodė, kad demonstracijos, mitingai ir piketai sulaukia iki 8 proc. palaikymo. Tai nėra dideli skaičiai“, – tvirtino Pilietinės visuomenės instituto direktorė Ieva Petronytė-Urbonavičienė.
Vėl daužys langus?
Istoriškai žvelgiant, būtent ekonominė padėtis lietuvius išgindavo į gatves. 2009 m. sausį įsisiūbavus ekonominei krizei, profsąjungos sukvietė žmones prie Seimo. Mitinguotojai piktinosi, kad prieš Kalėdas nurėžtos pensijos ir atlyginimų išmokos.
„10 proc. tik gerai gyvena, o visi kiti – tik kruopom“, – archyvinėje vaizdo medžiagoje atskleidė mitingo dalyvė.
Tuometinis mitingas virto riaušėmis, politikai apmėtyti kiaušiniais, daužyti parlamento langai. Pareigūnams teko naudoti ašarines dujas. Tačiau skelbta, kad tokius neramumus kažkas išprovokavo.
Politologės teigimu, protestui kilti daug nereikia, jau kelis metus jaučiamas nuovargis ir įtampa.
„Įtampa ateina kartu su karo Ukrainoje situacija. Tai papildomi dirgikliai, kurie visai šalia kainų kilimo. Kartu tai galingas užtaisas, kuris gali virsti protestais“, – darė išvadas I. Petronytė-Urbonavičienė.
„Norėčiau padaužyti langus vieną kartą ir viskas. Emocijas reikia išleist“, – tvirtino senyvas lietuvis.
Kartu tai galingas užtaisas, kuris gali virsti protestais.
Ekonomistai teigia, kad šiuo sunkmečiu išeitis – taupymas. Bene pusę šalies gyventojų ir pradėjo tą daryti.
„Renkasi pigesnius prekių ženklus, atsisako nebūtinų pirkinių. Apklausoje žmonės rašė, kad kam seniau samdydavo kitus, dirba patys“, – reziumavo „Swedbank“ finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė.
Vyriausybei atrodo, kad padėtis nėra tokia bloga. Pasak energetikos ministro, net 87 proc. vartotojų už elektrą vis dar moka mažiau nei 24 centus už kilovatvalandę.
„Kiekvienas mūsų turėtų suprasti, kad tai – laikina“, – sakė A. Armalis.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ministerija parengė standartą ligoninėms: kaip pasiruošti galimoms grėsmėms?
Kilus ekstremaliai situacijai ar krizei šalies ligoninių skubios pagalbos, intensyviosios priežiūros, sterilizavimo, rentgeno ar kiti diagnostikos skyriai, operacinės, vaistinės bei laboratorijos turėtų būti aprūpintos elektros tiekimu mažiaus...
-
Lapkričio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Lapkričio 24-oji, sekmadienis, 47 savaitė. ...
-
Nuo kitų metų startuos nauja Lituanistikos prioriteto įgyvendinimo programa
Nuo sausio mėnesio startuos penkmetį truksianti naujoji Lituanistikos prioriteto įgyvendinimo programa, praneša Lietuvos mokslo taryba (LMT). Programos, kuria siekiama vystyti lituanistinius tyrimus, finansavimui numatyta maždaug 22 mln. eurų. ...
-
Švedija prisijungė prie danų, po kabelių pažeidimo stebinčių kinų laivą Baltijos jūroje4
Švedijos pakrančių apsauga šeštadienį pranešė prisijungusi prie Danijos, stebinčios sąsiauryje tarp Danijos ir pietvakarinių Švedijos krantų sustojusį Kinijos krovininį laivą, kelioms šalims pradėjus tyrimu...
-
Kuri Kauno eglutė gražesnė: šių ar praėjusių metų?15
Nauja puošimo komanda Kaune šiandien paskleidė meduolių kvapą – Vienybės aikštėje įžiebta miesto eglė. Praeitais metais Kalėdos Kaune susitelkė ties lengvumo tema. Tada eglę puošė menininkė Jolanta Šmi...
-
Lietuvoje įžiebta pirmoji Kalėdų eglė: Kaunas pakvipo meduoliais, Kalėdų Senelis leidosi stogu69
Kauno Vienybės aikštėje įžiebta eglė – smaližių širdis tirpdančiomis dekoracijomis papuoštas kalėdinis medis ėmė skaičiuoti iki didžiųjų metų švenčių likusį laiką. ...
-
Restauruoti Prienų ir Kauno rajono miškuose rasti partizanų dokumentai16
Po metus trukusių darbų restauruota dalis Lietuvos partizanų Tauro apygardos Geležinio Vilko ir Žalgirio rinktinių dokumentų. Dalies dokumentų, daugiau kaip 70 metų išbuvusių po žeme, nepavyko atkurti. ...
-
Naktį – žemiausia šaltojo sezono temperatūra: kur taip šalo?
Šią naktį išmatuota kol kas pati žemiausia 2024–2025 m. šaltojo sezono oro temperatūra, pranešė Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. ...
-
Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus
Klaipėdoje vyrui patekus į progimnaziją ir pavogus moksleivių telefonus, švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas teigia, kad stiprinant ugdymo įstaigų saugumą, svarbiausia užtikrinti aplinkos stebėjimą ir patekimo į pastat...
-
Siūloma griežčiau bausti narkotikų lindynių savininkus3
Būstų, kuriose platinami ir vartojami narkotikai ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, savininkus nuo kitų metų siūloma bausti griežčiau. ...