Vietoj nemokamų atostogų pareigūnams trumpins darbo dieną?

Ketinama išstatutinti vidaus reikalų sistemos pareigūnus ir vietoj nemokamų atostogų trumpinti jiems darbo dieną. Taip pat siūloma retinti privalomus pareigūnų sveikatos patikrinimus.

Pasiūlė profesinės sąjungos

Tokius vidaus reikalų sistemos profesinių sąjungų pasiūlytus taupymo būdus Vidaus reikalų ministerijoje (VRM) penktadienį aptarė profsąjungų atstovai, VR ministras Raimundas Palaitis bei ministerijai pavaldžių įstaigų - Policijos departamento, Valstybės sienos apsaugos tarnybos ir kitų - vadovai.

Tiesa, po susitikimo ministras pripažino, kad šios priemonės vis dėlto leistų sutaupyti nedaug.

„Seimas pasako, kad kitais metais pinigų sistema turės tiek turėti, ir jau sistemos klausimas, kaip ji sugebės išgyventi. Ji privalės sugebėti išgyventi, ir visos tos taupymo priemonės kiekviena atskirai neduoda didelių sutaupymų, bet kiekvienas centas prie cento ir duoda, matyt, tą išgyvenimo garantą", - žurnalistams sakė R.Palaitis.

Problemiška statutinės pensijos sulauksiančių atžvilgiu

Nors ministras užsiminė, kad dalį iš profsąjungų pasiūlymų įgyvendinti būtų sudėtinga, bet pažadėjo, jog ir viena iš, anot jo, sunkiau įgyvendinamų priemonių - pareigūnų išstatutinimas - netrukus prasidės.

„Tikiuosi, kad po dviejų savaičių man bus paskelbtas skaičius, kiek kiekvienoje centrinėje įstaigoje turi būti statutinių ir nestatutinių pareigūnų. Tada mes apsispręsime dėl labai apriboto laike, matyt, išstatutinimo proceso", - kalbėjo R.Palaitis.

Anot jo, išstatutinimas būtų problematiškas greitai statutinės pensijos sulauksiančių pareigūnų atžvilgiu. „Kyla klausimas, o kaip su tais, kuriems lieka iki statutinės pensijos metai arba du - jie staiga pasirodo yra civilinė pareigybė.(...) matyt, be nuostolių kabutėse šitas procesas nepraeis", - teigė VRM vadovas.

Sutiko dėl trumpesnės darbo dienos

Tuo metu susitikime dalyvavusi Lietuvos vidaus reikalų sistemos respublikinės profesinės sąjungos pirmininkė Loreta Soščekienė sakė besitikinti, kad išstatutinimas bus organizuojamas taip, jog jokie pareigūnai nenukentėtų.

"Vienas iš mūsų pasiūlymų buvo išstatutinti pareigūnus, kurie neatlieka tam tikrų funkcijų, numatytų policijos veiklos įstatyme. Manau, kad bus priimti tokie teisės aktai, kad šie pareigūnai nenukentėtų - kai žmogus išeis į pensiją, jo pareigybė tuomet būtų išstatutinta, kad nebūtų pažeistas teisėtų lūkesčių principas", - tikino L.Soščekienė.

R.Palaitis taip pat žadėjo, kad pareigūnams jų atstovų prašymu bus taikomos ne nemokamos atostogos, o trumpesnė darbo diena - anot ministro, ketinama pašalinti šį prašymą įgyvendinti trukdančias teisines kliūtis.

"Jei bus sutarimas tarpo darbdavio ir darbuotojo ir tinkama teisinė bazė - mes ją pakoreguosime - tai bus daroma", - teigė R.Palaitis.

Darbo dieną trumpins ne visiems

Tačiau VRM vadovas atkreipė dėmesį, jog darbo diena negalės būti sutrumpinta tiems pareigūnams, kurių pareigos turi būti atliekamos nuolat - septynias dienas per savaitę visą parą.

"Ne visose statutinėse pareigybėse gali būti tokiu būdu taupomi pinigai, nes tos pareigybės, kurios turi užtikrinti budėjimą 7 dienas visą parą, aišku, jokios sutrumpintos darbo dienos neišeis pritaikyti, tačiau kai kur, kur dirbamas kabinetinis darbas - ar migracijos tarnybos, ar buhalterijos, personalo departamentai, ten sutrumpintas darbo laikas vietoj nemokamų atostogų yra palankesnis", - kalbėjo ministras.

L.Sošekienės teigimu, trumpesnė darbo diena pareigūnams būtų mažiau problematiškas taupymo būdas nei neapmokamos atostogos.

"Neapmokamos atostogos yra nedraudiminis laikotarpis, ir susiduriama su begale problemų, kai reikia eiti nemokamų atostogų. Mes kaip profsąjungos išvis esame prieš tokius dalykus kaip nemokamos atostogos, sutrumpinta darbo diena, tačiau esant tokiai finansinei situacijai, vistik turime kažkiek tos solidarumo naštos prisiimti ir sau, nepaisant to, kad mums mažinami atlyginimai ir nemokami priedai. Sutrumpinimas dviem ar kelioms valandom būtų tiesiog darbo laiko trukmės trumpinimas - žmogus gautų darbo užmokestį, būtų draudiminis laikotarpis, o darbo užmokestis būtų už tas valandas, kurias jis realiai dirbo", - sakė profsąjungos vadovė.

Retins privalomus pareigūnų sveikatos patikrinimus

R.Palaitis tikino, kad taip pat ketinama retinti privalomus pareigūnų sveikatos patikrinimus, kurie šiuo metu atliekami kasmet ir jų nauda esą "abejotina".

"Imsimės priemonių, kad tie patikrinimai būtų daromi rečiau. Kol kas diskusinis klausimas ar kas 2, ar kas 3 metus, bet jie tikrai bus rečiau ir tai sutaupys lėšų šiek tiek. Bet sugriežtinsime taip, kad patikrinimų rezultatai eis ne tik į pareigūnus nukreipiančias institucijas - policijos komisariatus ar kitas, bet ateis ir pas mus į centrą, kad būtų galima kontroliuoti rezultatus. Bus rečiau, bet bus stipriau kontroliuojami", - žadėjo ministras.

Lietuvos VRS respublikinės profesinės sąjungos pirmininkė L.Soščekienė taip pat užsiminė, kad su ministru artimiausiu metu planuojama aptarti ir labiau pareigūnus neraminančius klausimus, susijusius su socialinėmis garantijomis - nedarbingumo apmokėjimu ir kitomis.

"Kalbėjome apie mažas problemėles, ateityje tikimės pasikalbėti su gerbiamu ministru ir apie socialines garantijas pareigūnų, kurioms iškilo grėsmė: mokėjimams už nedarbingumą - dabar pareigūnai gauna 100 proc. arba vidutinį darbo užmokestį, tuo tarpu dirbantiems pagal darbo sutartį sumažintos darbo išmokos. Tačiau manome, kad vistik pareigūnams turi išlikti ši socialinė garantija ir negalima lyginti jokiu būdu darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartį, ir statutinių pareigūnų. Eina kalba apie taip vadinamus butpinigius, kelionės išlaidas", - sakė L.Soščekienė.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių