- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Simono Stanevičiaus progimnazija Vilniuje – viena iš nedaugelio sostinės mokyklų, kuriose lietuviai mokosi kartu su ukrainiečiais. Organizuojamos įvairios veiklos ir pastebima, kad trūksta mokytojų, pasakojama LNK reportaže.
„Buvo sunkumų dėl kalbos barjero. Daug vaikų nori bendrauti, bet negali. Kažkas nemoka angliškai, lietuviškai, rusiškai. Ukrainiečių kalbos niekas nežino“, – pasakojo matematikos mokytoja iš Ukrainos Olena.
Pasigirsta kalbos, kad mokyti naujos kalbos reikia ne tik ukrainiečius, bet ir lietuvius.
„Jie bendrauja gestais, kai pradėjome mokyti kalbos mokykloje, atsirado daugiau supratimo. Ukrainiečių vaikai pradėjo truputį suprasti lietuviškai“, – džiaugėsi pradinių klasių mokytoja iš Ukrainos Viktorija.
Ukrainiečių vaikai pradėjo truputį suprasti lietuviškai.
Mokosi visi
Sostinės mokyklos tvarkaraštyje jau atsirado alternatyva – ukrainiečių kalba kaip alternatyva rusų kalbai.
Mokytojai iš Ukrainos neslepia, kad mielai mokytų savo šalies kalbos ir kultūros.
Kol mokyklos svarsto šį klausimą, kai kurie lietuviai patys ieško ukrainiečių kalbos kursų. Vytauto Didžiojo universitete (VDU) rengiama akcija, pinami maskuojantys tinklai Ukrainos kariams. Čia dalis lietuvių ir mokosi ukrainiečių kalbos.
„Planavome turėti tik vieną grupę, tačiau poreikis pasirodė didžiulis. Iš viso į kursus užsiregistravo 150 žmonių“, – dalijosi VDU Užsienio kalbų instituto direktorė Teresė Ringailienė.
Švietimo ministerija ukrainiečių kalbos, kaip pasirenkamojo dalyko, kol kas neplanuoja įvesti.
„Tai tikrai galėtų būti tarp pasirenkamų dalykų, kaip ir bet kuri kita kalba. Kol kas ukrainiečių kalbos mokymas ukrainiečių vaikams šiuo metu yra didesnis prioritetas“, – komentavo Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Julius Lukošius.
Padėti ukrainiečių vaikams prisitaikyti labai svarbu, tą mato įvairios mokyklos. Vienoje Šiaulių mokykloje daugiau nei 70 vaikų iš Ukrainos, be visų vedamųjų dalykų, mokosi ir kalbėti lietuviškai.
Lietuviškai noriai mokosi ir suaugę ukrainiečiai.
„Niekas neprašo išversti ar pagelbėti. Visas registracijas susitvarko, banko sąskaitas atsidaro, mokesčius susimoka“, – sakė VDU Švietimo akademijos Lituanistikos ir tarptautinių programų centro vadovė Vilma Leonavičienė.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Trūksta pedagogų
Tačiau susiduriama su kita problema – mokytojų trūkumu.
„Kalbų mokymą organizuoja ir kitos institucijos, centrai. Visų poreikis toks pats ir trūksta tiesiog dėstytojų“, – pastebėjo V. Leonavičienė.
Trūksta lietuvių, kurie galėtų mokyti ukrainiečius. Nedaug ir ukrainiečių, kurie galėtų mokyti lietuvius.
„Rasti darbą Lietuvoje pagal specialybę – puiki perspektyva. Daug pažįstamų darbo dar negali rasti, o man labai pasisekė“, – džiaugėsi matematikos mokytoja iš Ukrainos Olena.
Šiauliuose dirbanti mokytoja Lilija spėlioja, kad specialistų gali trūkti dėl kalbos barjero, kuris iššūkių kelia mokiniams. Ji mokyti lietuvius norėtų, tačiau kol kalbos nemoka, nesiryžta.
„Pradėjome rašyti žodžius, mokyti vaikus lietuviškos abėcėlės ir man tenka mokytis kartu su jais. Užsirašiau į kursus, bet labai sunku, kai nemoki kalbos“, – pasakojo mokytoja iš Ukrainos Lilija Ardinova.
Šiuo metu Lietuvoje pedagoginį darbą dirba apie 300 mokytojų iš Ukrainos. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija sako, kad mokytojų poreikis gali būti kur kas didesnis.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Klaipėdoje minimos krašto prijungimo prie Lietuvos 102-osios metinės
Klaipėdoje trečiadienį minimos šio krašto prijungimo prie Lietuvos 102-osios metinės. ...
-
Seimo komitetas aptars KAM siūlymą trauktis iš priešpėstinių minų konvencijos
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) trečiadienį aptars Krašto apsaugos ministerijos (KAM) siūlymą trauktis iš priešpėstines minas draudžiančios Otavos konvencijos. ...
-
Sausio 15-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 15-oji, trečiadienis, 3 savaitė. ...
-
Nelinksmas antirekordas – pernai Lietuvoje gimė mažiausiai vaikų per nepriklausomybės laikotarpį5
Nelinksmas antirekordas – praėjusiais metais gimė mažiausiai naujagimių nuo nepriklausomybės atkūrimo, mirusiųjų skaičius gimimus viršijo dvigubai. Lietuvoje pernai pasaulį išvydo 18 979 kūdikiai. Apie tai LNK žurnalistai kalb...
-
Ministerija siūlo Lietuvai trauktis iš priešpėstines minas draudžiančios konvencijos3
Sulaukusi karinio patarimo, Krašto apsaugos ministerija (KAM) siūlo inicijuoti pasitraukimą iš priešpėstines minas draudžiančios Otavos konvencijos. ...
-
Kasmet – po sprogimą daugiabutyje: kas turi atlyginti žalą?1
Pastaraisiais metais padaugėjo nelaimių, kai sprogimai apgriauna daugiabučius ir žmonės kurį laiką net neturi kur gyventi, o butų remontai kainuoja didelius pinigus. ...
-
Buvusiems Policijos akademijos studentams ketinama suteikti laisvės gynėjų statusą7
Buvusiems Policijos akademijos dėstytojams ir studentams planuojama suteikti laisvės gynėjų statusą. ...
-
Užfiksavo: keturkojis „migrantas“ iš Baltarusijos į Lietuvą atsivedė visą gaują savų1
Čepkelių raiste pasieniečiai fiksavo iš Baltarusijos į Lietuvą atbėgusius devynis vilkus. ...
-
Nausėda: Lietuva NATO misijai Baltijos jūroje skirs laivų, sraigtasparnių1
Siekiant apsaugoti kritinę infrastruktūrą Baltijos jūroje, Lietuva sustiprintam NATO patruliavimui skirs laivų, sraigtasparnių, sako Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda. ...
-
Dešimtmetis Sausio 13-osios liudininkas tapo herojumi: ten supratau, kad jau viskas kitaip4
Prisiminimai apie Sausio 13-osios įvykius gyvi daugelio širdyse. Net ir tų, kuriems tuo metu buvo vos dešimt metų, tačiau ir jie, kartu su kiemo draugais, dienas leido prie Seimo. Vienas iš tokių – vilnietis Vainius Vaitiekūnas...