- ELTOS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui (LGGRTC) negaunant prašomo finansavimo, stringa žuvusių partizanų palaikų paieškų ir perlaidojimo procesas. Vien šiuo metu identifikavimo laukia mažiausiai 15 kovotojų palaikų, kurie buvo rasti 2021–2023 metais.
LGGRTC teigimu, nepaisant politikų kalbų, reikiamų resursų Lietuvos gynėjų palaikų paieškoms nėra skiriama. Savo ruožtu parlamento atstovai tvirtina, kad pirmiausiai reikėtų susidėlioti paieškų planą, nes kol jo nėra, neaišku, kam konkrečiai trūksta finansavimo.
„Man atrodo, kad visų pirma mums reikia matyti aiškų paieškų planą. Tada ir matysime realų lėšų poreikį“, – Eltai teigė Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkė, konservatorė Paulė Kuzmickienė.
Todėl, siekiant paspartinti laisvės kovotojų palaikų paieškas, konservatoriams priklausanti politikė siūlo kartu su LGGRTC šiam tikslui sudaryti darbo grupę. Dėl to ketinama apsispręsti artimiausiame komisijos posėdyje.
„Laisvės kovotojų palaikų paieškos yra per lėtos. (...) Matome, kad trūksta tarpinstitucinio bendradarbiavimo, tikslių gairių ir prioritetų nusistatymo. Kyla klausimas, pagal kokius prioritetus dirbama, taip pat trūksta aiškios strategijos ir paieškos modelio. Akivaizdu, kad reiktų sutelkti pastangas ir turėti laisvės kovotojų paieškų planą“, – sakė P. Kuzmickienė.
„Tikiuosi, kad darbo grupė į šį procesą pažvelgs sistemiškiau“, – akcentavo Seimo Tėvynės sąjungos- Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narė.
Politikė pažymi, kad iki šios dienos iš 20 tūkst. žuvusių Lietuvos partizanų atrasti, identifikuoti ir garbingai palaidoti yra tik keletas tūkstančių.
„Pirmosios laisvės kovotojų paieškos pradėtos Sąjūdžio laikais. (...) Vis dėlto mūsų laukia dar dideli darbai, jeigu norime ištirti visą laisvės kovų istoriją ir deramai pagerbti tuos, kurie kovojo už Lietuvos nepriklausomybę sovietų okupacijos metais“, – teigė komisijos pirmininkė P. Kuzmickienė.
LGGRTC: paieškų vykdymui trūksta lėšų
Savo ruožtu LGGRTC teigia, kad intensyvesnių paieškų vykdyti neįmanoma, negaunant didesnio finansavimo. Pasak centro generalinio direktoriaus vyriausiojo patarėjo Aivydo Keršulio, nepaisant to, jog partizanų palaikų paieška politikų prioritetizuojama jau ne vienerius metus, prašomų lėšų kiekio Paieškų ir identifikavimo skyrius taip ir nesulaukia.
Dabar iš mūsų reikalauja daryti už 50 eurų, o kišenėje mes turime 20 eurų ir mums sako „pasiimkite pinigų iš santaupų“. Tų santaupų nėra.
„Partizanų palaikų paieškoms 2022 m. prašėme 300 tūkst. eurų, o gavome 108 tūkst. eurų. Tai kiek turime, su tiek ir darome. Aišku, dalį dar nuimame nuo knygų leidybos, nuo istorinių tyrimų, dar kažko ir taip 2024 metais partizanų palaikų paieškoms galėsime skirti apie 130 tūkst. eurų. Bet jei gautume 300 tūkst. eurų, tai aišku, kad trigubai daugiau padarytume“, – Eltai teigė A. Keršulis.
„Dabar iš mūsų reikalauja daryti už 50 eurų, o kišenėje mes turime 20 eurų ir mums sako „pasiimkite pinigų iš santaupų“. Tų santaupų nėra. Nes eilę metų centrui neskiriama tiek, kiek prašome“, – pabrėžia centro atstovas.
Jis pažymi, jog finansinis trūkumas yra bene vienintelis aspektas, trukdantis paspartinti laisvės kovotojų palaikų perlaidojimą.
„Yra pajėgumų, yra žmonių, archeologų, istorikų, bet nėra resursų“, – sako A. Keršulis.
Identifikavimo laukia dar mažiausiai 15 kovotojų palaikų
P. Kuzmickienė primena, jog nuoseklesnės partizanų palaikų paieškos buvo pradėtos 2021 metais, LGGRTC įsteigus Paieškų ir identifikavimo skyrių. Tokių paieškų metu, remiantis istoriniais tyrimais, buvo atrasti partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago, rezistento Antano Kraujelio-Siaubūno bei Pietų Lietuvos partizanų vado Juozo Vitkaus-Kazimieraičio palaikai.
Kaip pažymi P. Kuzmickienė, šiuo metu LGGRTC pagrindinis tikslas yra atrasti Juozo Lukšos-Daumanto palaikus.
Nurodoma, jog palaikų paieškos vykdomos sulaukiant laisvės kovotojų artimųjų, gyventojų prašymų arba paties LGGRTC iniciatyva. Šiuo metu centre identifikavimo laukia dar mažiausiai 15 kovotojų palaikų, rastų 2021–2023 metais.
ELTA primena, kad pernai spalio 10 d. Seimas patvirtino XX amžiaus Lietuvos laisvės kovų tyrimų ir jų sklaidos, šių kovų įamžinimo programą, kurioje ypatingas dėmesys skiriamas Lietuvos laisvės kovoms ir Lietuvos partizaninio karo tyrimams. Programoje numatyta, kad vienas pagrindinių valstybės prioritetų – organizuoti partizanų palaikų paieškas ir tyrimus visoje Lietuvoje.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nausėda: laisvės kovų istorija ir dabar yra mūsų stiprybės šaltinis4
Artėjant Sausio 13-osios įvykių sukakčiai, prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį dalyvavo diskusijoje apie laisvę su 2024 metų Laisvės premijos laureatu kunigu Juliumi Sasnausku ir vyresniųjų klasių mokiniais iš visos Lietuvos. ...
-
Šaligatvių barstymas druska: sostinės valdžia atsakė į dažniausius klausimus
Įsivyraujant žiemiškesniems orams, vilniečiams kyla klausimų, kaip ir kiek beriama druskos ant šaligatvių. Savivaldybė atsakė į dažniausiai kylančius klausimus apie takų priežiūrą žiemą. ...
-
Meteorologai – apie išskirtinius metus Lietuvoje
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba pranešė, kad 2024 metai buvo šilčiausi stebėjimų istorijoje, o kritulių kiekis – dešimtadaliu mažesnis nei vidutiniškai. ...
-
Apie migrantų ydas prabilęs Ilchomdžonas sukėlė pyktį: dabar jie mane keikia, bet rytoj padėkos14
Drąsus ir atviras tadžiko politinio pabėgėlio Ilchomdžono Jakubzodos pokalbis su kauno.diena.lt apie masinės imigracijos keliamus iššūkius susilaukė daugybės reakcijų. Tarp jų ir plataus išeivių iš Vidurio Azijos pasipik...
-
Sprogimų daugiabučiuose pamokos: ką turėtų žinoti kiekvienas gyventojas?1
Pernai sprogimas Viršuliškėse sugriovė daugiabutį, o gyventojai atgal sugrįžti galėjo tik maždaug po metų. Šiemet sprogimas apgadino daugiabutį sostinės Dzūkų gatvėje. Abiem atvejais iš karto kilo klausimų, kas už nel...
-
Paskelbtas 2025 metų šauktinių sąrašas: pasitikrinkite14
Lietuvos kariuomenė penktadienį paskelbė šių metų karo prievolininkų sąrašus. ...
-
Šalia prekybos centrų esantys betoniniai statiniai – ne tik dėl estetikos
Žinoma, kad parduotuvėse žmonių saugumą užtikrina vaizdo kameros, apsaugininkai, bet yra ir kitų saugos priemonių, kurias pastebi ne kiekvienas. ...
-
SAM siūlo skirti daugiau valstybės finansuojamų rezidentūros studijų vietų
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo skirti 20 papildomų valstybės finansuojamų medicinos rezidentūros studijų vietų ir dešimt papildomų vietų į odontologijos rezidentūros studijas, penktadienį pranešė ministerija. ...
-
Tyrimas: Lietuva ir kitos Vakarų šalys Rusijai tiekia kare naudojamas technologijas
Lietuva ir kitos Vakarų šalys pernai ir užpernai į Rusiją eksportavo technologijas, kurias rusai galimai panaudojo savo artilerijoje kare prieš Ukrainą, penktadienį pranešė LRT radijas. ...
-
„Treti metai, kaip nepalaidoti“: kas vyksta su Leipalingyje rastų partizanų palaikais?
Valstybei neskiriant lėšų įrengti specialų memorialą Leipalingio kapinėse Druskininkų savivaldybėje, daugiau kaip 40-ies partizanų palaikai kelerius metus saugomi nepalaidoti. ...