- Karolina Ambrazaitytė (BNS)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Gruodžio pabaigoje Šakių, Kupiškio ir Kauno rajonuose uždarius paskutinius vaikų globos namus, Vaiko teisių tarnybos direktorė Ilma Skuodienė sako, kad su globėjais ir šeiminiuose namuose gyvenantys vaikai įgaus daugiau socialinių įgūdžių ir pasiruoš suaugusiojo gyvenimui.
Pasak jos, dideliuose vaikų namuose vaikams nebuvo suteikiama visa reikalinga pagalba.
„Džiugu, kad šią savaitę buvo uždaryti paskutiniai dideli vaikų globos namai, kad mūsų Lietuvos vaikai, ypatingai tie, kurie yra labiausiai pažeidžiami ir jiems reikia ypatingo dėmesio, jau gyvena šeimai artimoje aplinkoje“, – BNS sakė I.Skuodienė.
„Dideli vaikų globos namai nebuvo niekaip šeimai artima aplinka, kuri padėtų vaikui pasiruošti gyventi ateityje suaugusio žmogaus gyvenimą, kurti šeimą, auginti savo vaikus, rūpintis jais ir kurti ryšį su jais“, – teigė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė.
„Turiu namus“
Vaikų globos namų uždarymas – 2014 metais prasidėjusios vaikų globos institucijų pertvarkos dalis. Tuomet Lietuvoje veikė 95 vaikų globos namai, kurių per dešimtmetį kryptingai atsisakyta.
Pasak I. Skuodienės, vaikų globos namuose maistas buvo tiekiamas valgykloje, vaikams tekdavo dalintis tiek daiktais, tiek rūbais.
Gyvendami su globėjais arba šeiminiuose namuose, vaikai ne tik kuria santykį su žmonėmis su kuriais gyvena, bet prisiima atsakomybę rūpintis savo reikmėmis ir namų ruoša, įgauna reikalingus socialinius ir buitinius įgūdžius. Taip pat gyvena arčiau miesto centro.
„Jeigu klausiam vaikų, kuo skiriasi dabar tavo gyvenimas, vaikas atsako aš turiu namus, aš turiu aiškų namų adresą, aš galiu pasikviesti draugus, aš galiu pats nueiti pas draugus, aš turiu mokyklą, aš turiu klasę“, – sakė I. Skuodienė.
„Ne vienas (vaikas gyvenęs globos namuose – BNS) yra sakęs – aš gaudavau valgykloje virtą kiaušinį ar keptą, išėjau gyventi savarankiškai ir aš nesupratau nei kaip virti, nei kaip kepti, nei kaip gauti ir pagaminti tokį kiaušinį“, – pasakojo ji.
Globėjų paieška išlieka didžiausiu iššūkiu
Globos centrus vienijančio tinklo „Vaikai yra vaikai“ duomenimis, per dvidešimtmetį globojamų vaikų skaičius institucijose sumažėjo šešis kartus.
2002 metais vaikų globos namuose gyveno daugiau nei 6,7 tūkst. vaikų, 2014-aisiais, tik prasidėjus pertvarkai, daugiau nei 3,5 tūkstančio.
Šiuo metu šalyje veikia 177 šeiminiai namai, kuriuose gyvena 1032 tėvų globos netekę vaikai, iš jų – 843 vyresni nei dešimties metų amžiaus.
Lietuvoje yra likusios tik kelios vaikų globos institucijos didžiuosiuose miestuose, kur gyvena 76 vaikai su negalia, čia jiems teikiamos reikalingos specialios sveikatos priežiūros ir slaugos paslaugos, yra būtina įranga.
Didžioji dalis – apie 6 tūkst. tėvų globos netekusių vaikų – gyvena pas globėjus, budinčius globotojus, nuolatinius globotojus ar šeimynose. Nors susidomėjimas prisidėti auga, globėjų paieška išlieka didžiausiu iššūkiu.
„Čia vienas didžiausių iššūkių yra, bet kadangi pertvarka vyksta dešimt metų ir kvietimai, ir reklamos socialinės, ir informacija sklaida vyksta“, – BNS teigė I. Skuodienė.
Anot tarnybos direktorės, dalis globėjų – artimi giminaičiai, seneliai ar emociniais ryšiais susiję žmonės, kita dalis – iki šiol vaikų nepažinoję žmonės.
Daugiau dėmesio tikisi ne tik per šventes
Gruodžio duomenimis, Lietuvoje yra 3314 fizinių vaiko globėjų, 251 budintis globotojas, 54 šeimynos ir devyni nuolatiniai globotojai, priklausantys nuo liepos veikiančiame Nuolatinio globotojo institutui ir gaunantys atlygį už ypatingų vaikų globą.
Ateityje Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė teigė besitikinti toliau plėsti paslaugų prieinamumą globėjams ir vaikams bei krizines situacijas išgyvenančioms šeimoms.
Ji taip pat vylėsi didesnio dėmesio iš politikų sulaukti ne tik per šventes.
„Turbūt pagrindinis tikslas, kad savivaldybės, jų politinės komandos prisimintų globėjus ne tik per šventes, bet prisimintų ir bendrai kasdienybėje, kad palydėtų, pakviestų ir aišku, kad paslaugos ne tik globojamiems vaikams, bet ir šeimoms, kurios susiduria su iššūkiais, išgyvena krizines situacijas, būtų savivaldybėse prieinamos“, – sakė I. Skuodienė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prezidento patarėjas auditą krašto apsaugos sistemoje vadina reikalingu ir pateisinamu
Prezidento Gitano Nausėdos patarėjas Frederikas Jansonas auditą krašto apsaugos sistemoje vadina reikalingu ir pateisinamu, jį turėtų atlikti kompetentingos institucijos. ...
-
NSGK nariai kritiški Biručio idėjoms dėl krašto apsaugos lėšų panaudojimo: skamba labai keistai
Kultūros ministrui Šarūnui Biručiui prakalbus, jog dalis didinamo gynybos finansavimo galėtų būti skiriama ugdyti piliečių atsparumą dezinformacijai, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai tokias idėjas sutinka kriti&scar...
-
Pažeidus dar vieną kabelį Baltijos jūroje, ministrė akcentuoja papildomų priemonių poreikį
Baltijos jūroje sekmadienį pažeidus dar vieną kabelį, krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė sako įžvelgianti papildomų priemonių poreikį siekiant užtikrinti didesnį saugumą ir efektyvesnį bendradarbiavimą tarp regiono &scaro...
-
Dėmesio, kauniečiai: pasitikrinkite adresą
Kaune gyvena apie 16 tūkst. gyventojų, kurių deklaruotos gyvenamosios vietos adresas nėra tikslus. ...
-
Netikėti tyrimo rezultatai: penktadalis lietuvių turi polinkį į modernią priklausomybę
Netikėti tyrimo rezultatai – daugiau nei penktadaliui lietuvių būdingas perteklinis socialinių tinklų naudojimas, o tai specialistai sieja ir su emociniu atsparumu. Anot tyrėjų, Lietuvoje nerimo sutrikimų ir depresijos riziką patiriančių suaug...
-
Prikaupėte saldumynų – pasisaugokite vieno dalyko: dabar itin palankus metas
Jeigu per šventes gavote dovanų saldumynų ir juos pasidėjote į spintelę, prieš valgydami, atidžiai apžiūrėkite. Specialistai perspėja, dabar itin palankus metas maistinėms kandžių lervoms veistis. ...
-
Svarbiausi klausimai ir atsakymai apie viešojo transporto bilietų kainas sostinėje
Trečiadienį Vilniaus miesto savivaldybės tarybai bus teikiamas siūlymas keisti miesto viešojo transporto bilietų kainas, kurios nesikeitė nuo 2013 m. Jei taryba pritars klausimo pateikimui, tolimesni kainodaros svarstymai vyks komitetuose ir kitam...
-
Teismas atmetė Valstybinės kalbos inspekcijos skundą dėl lenkiškų lentelių Vilniaus rajone
Regionų administracinis teismas atmetė Valstybinės kalbos inspekcijos (VKI) skundą dėl viešųjų užrašų lenkų kalba Vilniaus rajone. ...
-
Benkunskas: sprendimai dėl Vilniaus sporto rūmų yra finalinėse stadijose
Sostinės meras Valdas Benkunskas sako, kad sprendimo dėl memorialo žydams įkūrimo Vilniaus koncertų ir sporto rūmuose galima tikėtis artimiausiu metu. ...
-
Urnoms nebeliko vietos: skatina mirusiųjų pelenus pasilikti namuose
Panevėžio kolumbariumuose nebeliko urnoms nė vienos vietos. Todėl savivaldybė skuba ieškoti pinigų naujam, nors šių metų biudžetas to nenumatė. Teigiama, kad nišos ištirpo ir dėl to, kad emigrantai vis dažniau išk...