- Greta Zulonaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Grupė Seimo narių siūlo penkeriems metams nukelti asmens prievolę pranešti apie kitos valstybės pilietybės įgijimą, atlikti pasekmių vertinimą Lietuvos pilietybės netenkančiam asmeniui.
Pataisomis siekiama, kad Lietuvos paso netekimo procesas įgijus kitos šalies pilietybę nebūtų toks automatizuotas.
Pagal devynių parlamentarų teikiamą siūlymą, kitos valstybės pilietybę įgiję Lietuvos piliečiai turėtų apie tai pranešti Vyriausybės įgaliotai institucijai arba Lietuvos diplomatinei atstovybei ar konsulinei įstaigai po Lietuvos pilietybę patvirtinančio dokumento galiojimo datos pabaigos.
„Šiuo metu asmuo pranešti įgaliotoms institucijoms turi 2 mėnesius nuo kitos valstybės pilietybės įgijimo. Manoma, kad tokia nuostata dabar yra neveiksminga, o keičiantis asmens pilietybę patvirtinančius dokumentus asmuo galėtų informuoti atitinkamas institucijas apie įgytą kitos valstybės pilietybę“, – rašoma prie pataisų pridėtame aiškinamajame rašte.
Projektu siūloma pilietybės netekimo procedūrą siūloma papildyti pasekmių vertinimu asmeniui ir valstybei, o tai turėtų padaryti teismas.
Projektu taip pat siūloma, kad pilietybės netekimo dekretą pasirašytų ne tik vidaus reikalų ministras, kaip yra dabar, bet ir prezidentas. Prezidentui būtų suteikiama išimtinė teisė nepasirašyti pilietybės netekimo dekreto, jei pilietybės neteksiantis asmuo dėl to susidurtų su neigiamomis pasekmėmis.
Įstatymo projekto iniciatorė yra Seimo narė, Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininkė konservatorė Dalia Asanavičiūtė.
„Esame diasporinė tauta, be to, mažėjanti, todėl tikimąsi, kad tokiu projektu pilietybės netekimo procedūros nebūtų automatinis procesas, koks yra dabar, bet būtų atliekamas pasekmių asmeniui, netenkančiam pilietybės, ir valstybės interesams vertinimas bei suteikiama galimybė pačiam asmeniui dalyvauti tokiame procese ir pateikti savo argumentus bei poziciją“, – rašoma projekto aiškinamajame rašte.
Anot dokumento, šiuo metu Pilietybės įstatyme numatytas pilietybės automatinis netekimo procesas kelia abejonių.
„Šiuo metu procedūra yra visiškai automatinė, nėra išklausomas pats žmogus, nėra gilinamasi į asmens ryšius su valstybe, kitos valstybės pilietybės įgijimo motyvus, asmens naudą, nešamą mūsų valstybei, nėra svarstoma, kokios bus neigiamos pasekmės asmeniui ir valstybei, kuri per metus tokiu būdu netenka apie tūkstantį Lietuvos Respublikos piliečių, jiems įgijus kitos valstybės pilietybę“, – teigiama jame.
Šiuo metu Pilietybės įstatymas numato 11 išimčių, kada Lietuvos piliečiai gali būti ir kitos valstybės piliečiais. Daugiausia jų susijusios su tuo, kad dėl sovietų okupacijos dalis lietuvių buvo priversti palikti tėvynę ir gyventi svetur.
Tuo metu emigravusieji po nepriklausomybės atkūrimo 1990 metų kovo 11 dieną, išskyrus kai kurias išimtis, dvigubos pilietybės turėti negali.
Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad tik referendumu pakeitus Konstituciją galima atverti galimybę dvigubą pilietybę turėtų daugiau Lietuvos piliečių.
Tačiau jau du kartus per referendumą nepavyko surinkti reikiamo rinkėjų balsų skaičiaus Konstitucijai pakeisti, mat už dvigubos pilietybės išplėtimą privalo balsuoti ne mažiau kaip pusė visų balsavimo teisę turinčių piliečių.
Reaguodami į nesėkmingus referendumus, dalis politikų bando siūlyti priemones, nesikertančias su Konstitucinio Teismo sprendimais dėl teisių į daugybinę pilietybę išplėtimo.
Parlamente šiuo metu svarstomos dvi su tuo susijusios įstatymų pataisos.
D. Asanavičiūtės projektu siūloma leisti dvigubą pilietybę turėti visų NATO narių ir Aljanso partnerių Austrijos, Airijos bei Maltos pilietybes įgijusiems lietuviams.
Kitu projektu, kurį teikia daugiau kaip pusė Seimo narių, siūloma, kad Lietuvos pilietybės neprarastų asmuo, įgijęs ir NATO valstybės narės pilietybę.
Vis dėlto birželį Seimo Teisės departamentui išaiškinus, kad abi šios pataisos prieštarauja Konstitucijai, parlamento Teisės ir teisėtvarkos komitetas nusprendė jų svarstyme padaryti pertrauką.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuva palaiko Lenkijos idėją vykdyti Baltijos jūros policijos misiją: būtume pajėgūs
Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas palaiko Lenkijos siūlymą steigti specialias pajėgas Baltijos jūros infrastruktūrai saugoti bei sako, jog Šiaurės, Baltijos šalių bei NATO karinis laivynas būtų pajėgus tokią misij...
-
NKSC plečia tarptautinį bendradarbiavimą kibernetinių grėsmių paieškos srityje
Nacionalinio kibernetinio saugumo centras (NKSC) stiprins bendradarbiavimą kibernetinių grėsmių analizės srityje, trečiadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija. ...
-
Vilniaus rotušėje apdovanoti inovatyviausi šalies mokytojai
Sostinės rotušėje trečiadienio vakarą apdovanoti inovatyviausi šių metų Lietuvos mokytojai, pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba. ...
-
Tiriant kabelių Baltijos jūroje pažeidimus sudaryta trijų valstybių pareigūnų tyrimo grupė
Atliekant ikiteisminį tyrimą dėl Baltijos jūros dugnu nutiestų interneto ryšio kabelių pažeidimų, Lietuvos, Suomijos ir Švedijos prokuratūrų bei teisėsaugos institucijų vadovai nusprendė sudaryti Jungtinę tyrimo grupę. ...
-
Iš Lietuvos deportuojamos verslininkės: mus siunčia namo, bet mes neturime namų4
Prieš penkerius metus Šiauliuose verslą įkūrusios vietnamietės Migracijos departamento sprendimu deportuojamos iš Lietuvos, nes neįdarbino lietuvių. Pusseserės pasakoja, kad turėjo verslą ir Šiauliuose, ir Vilniuje, tačiau...
-
G. Nausėda paskyrė D. Vedricką antrajai VPT vadovo kadencijai
Prezidentas Gitanas Nausėda Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktoriaus Darių Vedricką paskyrė dar vienai penkerių metų kadencijai. ...
-
Kalėdiniai Kauno siurprizai: ir šventinis miestelis, ir susitikimai bei pramogos
Šventinė nuotaika Kaune jau skleidžiasi, Vienybės aikštėje papuošta kalėdinė miesto eglė kviečia susitikti, pabendrauti. Šalia įsikūrė ir smaližius viliojantys kupolai. Čia bus galima susitikti ir su Seneliu Kalėda. Se...
-
Sostinės vaikų darželiuose nuo 2025 metų rugsėjo branginamas maitinimas2
Sostinės vaikų darželiuose nuo kitų metų rugsėjo 1-osios branginamas maitinimas. ...
-
Į saugotinų sąrašą įtraukta beveik 26,5 tūkst. Vilniuje esančių medžių1
Į saugotinų sąrašą įtraukta beveik 26,5 tūkst. medžių, pranešė Vilniaus miesto savivaldybė. ...
-
Vilniaus taryba nutarė skverui suteikti Mažosios Lietuvos vardą, aikštei – J. K. Glaubico
Vilniaus miesto taryba trečiadienį nutarė bevardžiam skverui sostinėje suteikti Mažosios Lietuvos pavadinimą, o aikštei – architekto Jono Kristupo Glaubico vardą. ...