Seimo lankytojų centras nuo šiol gyventojams bus atviras ilgiau

Šių metų rugsėjį Vilniuje atidarytas Seimo lankytojų centras nuo šiol gyventojams bus atviras ilgiau. Antradieniais–ketvirtadieniais čia galima apsilankyti iki 19 val., o pirmą kiekvieno mėnesio šeštadienį – nuo 11 iki 15 val. Kitomis dienomis darbo valandos lieka tos pačios.

Be to, nuo šiol siūlomos ir papildomos ekskursijos. Iš anksto užsiregistravusieji antradieniais ir ketvirtadieniais kviečiami dalyvauti ekskursijoje į Seimą po įprastų darbo valandų – nuo 17.30 val., o kiekvieną mėnesio pirmą šeštadienį – 11.30 val. ir 13.30 val.

„Džiaugiamės, kad vos prieš kelis mėnesius atvertas Seimo lankytojų centras sulaukė tokio susidomėjimo. Iš čia besilankančių ar norinčių apsilankyti gyventojų išgirdome, kad darbo valandomis pasisvečiuoti Centre bei Seime ne visuomet patogu, tuo metu vakarais bei savaitgaliais tam galima skirti daugiau laiko. Į tokį prašymą, žinoma, sureagavome. Stebėsime srautus ir atitinkamai koreguosime laikus“, – Eltai sakė Seimo lankytojų centro vedėjas Donatas Čečergis.

Skaičiuojama, kad nuo rugsėjo Lankytojų centre jau apsilankė per 3 000 lankytojų – moksleivių, mokytojų, šeimų bei atskirų bendruomenių narių.

Lankytojų centre šeimos, vaikai, bendruomenės, mokiniai, pavieniai lankytojai bei užsienio svečiai gali susipažinti su parlamentarizmo istorija ir Seimo veikla, istorija, įstatymų leidybos procedūra, dalyvauti žaidimuose.

Jau netrukus Lankytojų centre žadama ne viena naujovė. Lankytojai bus kviečiami į susitikimus bei diskusijas su Seimo nariais, signatarais, parlamento gynėjais, iškiliais Lietuvos žmonėmis. Specialiai organizuojamų užsiėmimų metu bus galima susipažinti su Seimo darbu, diskutuoti, dalyvauti vaidmenų žaidimuose. Nuo sausio moksleivių bei ikimokyklinio amžiaus vaikų čia lauks skirtingų temų edukacinės programos.

Dėmesys šiuolaikiškam ugdymui ir dialogui

„Pagrindinis Lankytojų centro veiklos tikslas – skatinti atvirą Seimo ir visuomenės dialogą, užtikrinti Seimo pasiekiamumą, ugdyti atsakingą rinkėją. Deja, bet kol kas reikia pripažinti, kad to trūksta. Turime reikšmingą uždavinį, už kurį esame atsakingi visi, – ugdyti deramai informuotus esamus, o ypač būsimus rinkėjus. Būtent jie – moksleiviai ir jaunimas – daugiausiai lankosi Seimo rūmuose, – sako D. Čečergis. – Tačiau, kaip rodo patirtis, didelė dalis lankytojų gana paviršutiniškai susipažinę su valstybės valdymo modeliu, teisėkūra, parlamento veikla bei jo istorija. Žinote, kokį dažniausiai klausimą išgirstame iš moksleivių ekskursijų metu? Ogi – „Kur Seime įsikūręs prezidentas?“ Tai tik mažas pavyzdys to, kiek dar reikia įdėti pastangų padedant orientuotis valstybės valdymo mechanizme.“ 

Pasak Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento direktorės Rūtos Petaraitienės, iki šiol Seimo rūmuose nebuvo numatyta atskira erdvė lankytojams, dažnai pasakoti apie Seimo veiklą gidams tekdavo tiesiog koridoriuose. Seime vykstančių renginių, oficialių vizitų metu ekskursijų dalyviai netekdavo galimybės susipažinti su Seimu ar organizuoti susitikimą su Seimo nariu.

Pagrindinis Lankytojų centro veiklos tikslas – skatinti atvirą Seimo ir visuomenės dialogą, užtikrinti Seimo pasiekiamumą, ugdyti atsakingą rinkėją.

„Svarbu atkreipti dėmesį, kad Lankytojų centras nepakeis iki šiol organizuotų ir toliau neabejotinai vyksiančių ekskursijų Seime. Atvirkščiai, tai tik praplečia galimybes nuodugniau susipažinti su Seimo veikla. Nuo šiol ekskursijos pradedamos būtent čia. Be to, verta atkreipti dėmesį, kad Lankytojų centras pradeda veikti žengiant į 2020-uosius, kai minėsime Steigiamojo Seimo šimtmetį. Ta proga jau numatyta reikšmingų veiklų“, – sako R. Petaraitienė.

Skaičiuojama, kad kiekvienais metais Seimas sulaukia per 20 tūkst. ekskursijų dalyvių, paklausa kasmet auga.

Mokosi iš pasaulinių pavyzdžių

Parlamentų lankytojų centrai nėra naujiena nei Europoje, nei kitose pasaulio šalyse. Gyventojams atviri lankytojų centrai veikia Europos Parlamente, Jungtinės Karalystės, Latvijos, Austrijos, Vokietijos, Danijos, Švedijos ir daugelyje kitų Europos Sąjungos valstybių nacionalinių parlamentų, taip pat Australijoje, Izraelyje, JAV, Japonijoje, Norvegijoje ir t.t.

„Kurdami Seimo lankytojų centrą aplankėme panašaus pobūdžio centrus užsienyje. Daugelis jų labai modernūs ir inovatyvūs. Tačiau šių centrų darbuotojai taip pat neslėpė, kad pasitaikė klaidų – ne visos vizijos pasiteisino, ne visi įgyvendinti projektai pasirodė patrauklūs lankytojams. Supratome, kad negalime švaistyti mokesčių mokėtojų pinigų ir už dideles sumas įrenginėti Lankytojų centrą pagal savo suvokimą. Todėl dabar jį įrengėme minimaliomis sąnaudomis, o konsultuodamiesi su įvairiais specialistais, pedagogais, moksleiviais ir, žinoma, visais lankytojais, reaguosime ir matysime, kaip galime kaskart stiprinti tokios vietos pridėtinę vertę“, – apie planus pasakoja D. Čečergis.

Pasak jo, dar prieš įsteigiant Lankytojų centrą vyko Seimo lankytojų apklausa. Paaiškėjo vienareikšmis suinteresuotumas dalyvauti tokio centro organizuojamuose edukaciniuose užsiėmimuose, skirtuose pilietiškumo ugdymui, istorijai, politikos aktualijoms, bei žinių viktorinose, lankytis teminėse parodose.

Šiuo metu čia eksponuojamos parodos („Kelias į laisvę“, „7 Seimo kadencijos: signatarai Kęstutis Glaveckas ir Emanuelis Zingeris“), Seimo vadovams užsienio šalių parlamentų įteiktos dovanos ir Seimo narių iškovoti sporto apdovanojimai.

Lankytojų centras įkurtas nustojus veikti Europos informacijos biurui, kurio funkcijų poreikis per keliolika veiklos metų gerokai sumažėjo, o poreikis plėsti bendravimo su Seimo lankytojais formas ir apimtis – išaugo.

Seimo kanceliarija Lankytojų centrą įkūrė turimose patalpose, kurios yra patogios tokio pobūdžio veiklai.

Darbo valandomis į Lankytojų centrą gali patekti kiekvienas sostinės gyventojas ar svečias be išankstinės registracijos. Išankstinė registracija reikalinga tik norint ekskursijos Seime. Lankytojų centras įsikūręs Vilniuje, Gedimino pr. 60.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių