SAM siūlo didinti elektromagnetinės spinduliuotės normas

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo padidinti Lietuvoje taikomas elektromagnetinės spinduliuotės normas, kurios naudojamos televizijos, radijo signalui ir mobiliam ryšiui perduoti.

Anot ministerijos, tai numatantys teisės aktų projektai nustatytų tokias elektromagnetinio lauko intensyvumo leidžiamas vertes, kokias rekomenduoja tarptautinės organizacijos ir kokias taiko dalis Europos valstybių.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Sveikatos rizikos veiksnių vertinimo skyriaus vedėjo Mariaus Urbono teigimu, normų sulyginimas reikalingas ministerijos atliekamoms analizėms bei telekomunikacijoms Lietuvoje vystyti.

„Elektromagnetinės spinduliuotės normų Lietuvoje suvienodinimas su europinėmis sudarytų sąlygas palyginti mūsų atliekamus matavimus, jų rezultatus su kitų šalių atliekamais matavimais. Kol normatyvai skiriasi, tai atlikti sudėtinga“, – BNS sakė M. Urbonas.

„Taip pat normos pakeitimai reikšmingi tolesniam telekomunikacijų vystymui tiek Lietuvoje, tiek Europoje“, – pridūrė skyriaus vedėjas.

Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, pakeitimai siūlomi atsižvelgiant į tai, kad iki šiol nėra mokslinių įrodymų, jog leistino lygio rekomendacijas viršijantys elektromagnetiniai laukai, sklindantys iš radijo ir televizijos stočių ar kitų spinduliuotės šaltinių, būtų pavojingi sveikatai.

Sveikatos apsaugos viceministro Algirdo Šešelgio teigimu, Lietuvoje šiuo metu galiojančioje higienos normoje elektromagnetinio lauko intensyvumo parametrų vertės gyvenamojoje aplinkoje tebėra iki 10 kartų žemesnės, nei rekomenduojamos Europos Tarybos, Pasaulio sveikatos organizacijos ir kitų organizacijų.

Ministerija siūlo nustatyti, kad elektromagnetinio lauko energijos srauto tankis radijo dažnių intervale nuo 2 gigahercų (GHz) iki 300 GHz (dauguma radijo relinių linijų, Wimax stočių, duomenų perdavimo stočių, modernių radarų ir kt.) gyvenamojoje aplinkoje neturi būti didesnis nei 10 vatų kvadratiniame metre, intervale nuo 400 MHz iki 2000 MHz (dauguma radijo ir televizijos stočių, mobilaus ryšio bazinių stočių ir kt.) – 200 vatų kvadratiniame metre.

Tuo metu radijo dažnių intervale 10 megahercų (MHz) − 400 MHz neturėtų būti viršyta 2 vatų kvadratiniame metre norma.

Pasak A. Šešelgio, apskaičiuojant šias ribines vertes taikytas apie 50 kartų didesnis už rekomenduojamą atsargos rodiklis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Tomas

Tomas portretas
Viščiukas mikrobangų krosnelėje gerai iškepa. Visi pripažįsta, kad elektromagnetinė spinduliuotė yra žalinga. Kuo mažesnė spinduliuotė, tuo mažesnė žala sveikatai. Diskusijos vyksta tik dėl to, kur ta pavojingumo riba (norma) yra, t. y. ties kuria vieta užsimerksime ir, sukandę dantis, sakysime kad viskas tvarkoje. Dažniausiai norma vis keičiama pritaikant prie technologijų poreikio. Taip sugebame apsimesti, kad čia viskas gerai. Kitas neigiamas poveikis žmogui yra rūkymas. Surūkyti pakelį cigarečių per dieną yra kenksminga. Tai gal ir čia nustatykime normą: pav. ties 5 cigarečių per dieną riba. Ir neabejokime - tokia norma tikrai atsirastų mūsų gyvenime, jei tai būtų reikalinga technologijų vystymui ir verslui. Ponai ir ponios, nusimeskime apsimestinės ramybės skraistę ir, prieš priimdami sprendimą dėl elektromagnetinio spinduliavimo normos didinimo, parūkykime... Saikingai, normos ribose.

Julius

Julius portretas
Na žinoma, kur nors pamatavo elektromagnetinius laukus, į normas nebetelpa, tai Sveikatos apsaugos ministerijai ne žmonės svarbu, o kad tik valdžia savo reikalus išspręstų... Padidinti ir ramu - kol visi iškeps kaip kalakutai.

nu jau ne

nu jau ne portretas
Greit ne tik miškų, bet ir visko kas gyva nebeliks. O dar bus diegiami išmanieji skaitikliai, tai mūsų šalies žmogeliams mikrobangė garantuota. Net neklausia ar kas nori tų "išmanių" naujovių, kiti žmonės pasaulyje - prieš jas, žr.: Smart meters - Home Biology.
VISI KOMENTARAI 27

Galerijos

Daugiau straipsnių