Pasikėsinimai į pareigūnus: kaip dažnai tai nutinka Lietuvoje?

Nors gyvename ne Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur susišaudymai tarp policininkų ir nusikaltėlių jau tapę kasdienybe, pareigūnai nukenčia ir Lietuvoje. Praėjusį savaitgalį tokių buvo trys.

Daugiau apie tai pasakojo Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis. 

– Ar mūsų pareigūnai tarnyboje jaučiasi saugūs? 

– Lietuva yra pakankamai saugi šalis. Manau, kad pareigūnai jaučiasi pakankamai saugūs. Aišku, prisiminus tam tikrus šių metų įvykius, kai pareigūnai panaudoja šaunamąjį ginklą, atsiduria teismo salėje, kartais galbūt kelia jiems tam tikrų abejonių dėl specialių priemonių, ypač šaunamojo ginklo, panaudojimo. Apibendrinant, manau, kad pareigūnai turbūt yra pakankamai saugūs, nes kažkokių užpuolimų, pasipriešinimų ginklais, mūsų šalyje yra tikrai išimtiniai atvejai. 

– Kokie dažniausiai būna užpuolimai? 

– Dažniausiai viskas prasideda nuo teisėtų pareigūnų reikalavimų nevykdymų. Asmuo nepaklūsta reikalavimams eiti į automobilį, priešinasi sulaikomas, pavyzdžiui, naudojant specialias priemones, dedant antrankius. Dažniausiai tai daro asmenys, apsvaigę nuo narkotinių medžiagų, alkoholio, taip pat sergantys psichinėmis ligomis.  

Turime tokių asmenų, kurie kartais nesuvokia, ką daro. Yra kažkokioje transo būsenoje ir kartais po to neatsimena, ką darė. Dažnas atvejis, kai yra ilgieji savaitgaliai, šventinės dienos, žmonės kelias dienas iš eilės vartoja alkoholinius gėrimus, tada elgesys yra neadekvatus. Pasipriešinimas kartais būna toks, kur kitą dieną jo net neatsimena, kad taip buvo. 

M. Morkevičiaus (ELTOS) nuotr.

– Kuo tai baigiasi pareigūnams?

– Dažniausiai viskas baigiasi gerai, galbūt pareigūnai būna nestipriai sužalojami. Aišku, kartais būna atvejų, kai pareigūnams tenka gydytis ilgiau, bet paprastai asmenys sulaikomi, pareigūnai apžiūrimi medikų ir toliau tęsia tarnybą arba gydosi ambulatoriškai.

– Dažniausios priežastys – apsvaigimas nuo vienokių arba kitokių medžiagų?

– Dažniausiai taip. Iškvietimai turbūt dažniausiai būna dėl smurto, kai asmuo smurtauja šeimoje. Atvykus policijos pareigūnams bando priešintis. Taip pat neblaivūs asmenys, kai yra sulaikomi po kažkokių muštynių, viešosios tvarkos pažeidimų viešose vietose. Ypač, kai tų asmenų yra daugiau, jie bando kompanijoje priešintis pareigūnams.  

– Kaip atrodo šių metų statistika? 

– Šiemet turime 69 atvejus, praėjusiais metais buvo 72. Tas skaičius yra maždaug stabilus. 

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

– Pasižiūrėjus į kitas šalis, mūsų statistika turbūt nėra gąsdinančiai didelė. 

– Taip, turime apie 100 ikiteisminių tyrimų dėl pasipriešinimo per metus. Lyginant su, pavyzdžiui, JAV, ten tikrai tų atvejų būna žymiai dažniau. Aišku, šalis nepalyginamai didesnė už Lietuvą, tačiau palyginti netgi su ES šalimis, Lietuvoje tas skaičius nėra kažkoks labai didelis. 

– Perduokite žinutę, kuo gresia toks priešinimasis pareigūnams?

– Iš esmės tai užtraukia baudžiamąją atsakomybę. Asmeniui gali grėsti bauda arba laisvės atėmimas iki trijų metų. Žinutė yra tokia, kad tikrai neverta to daryti, nes pareigūnai yra apmokyti, jie naudoja ir kovinės imtynės veiksmus prieš pažeidėją bei specialias priemones, išimtiniais atvejais gali panaudoti šaunamąjį ginklą. 



NAUJAUSI KOMENTARAI

As

As portretas
O ka siulot daryt kai pareigunai ateina su issigalvotais kaltinimais ir nori atimti jusu vaikus ? Siulau priesintis .

manau ,pasikesinimai y pareiguno gyvybe

manau ,pasikesinimai y pareiguno gyvybe portretas
vyksta tik tuomet kada patiems zmonems gresia pasikesinimas y ju gyvybe is pareigunu puses [ tuomet jau zmogelis priesinasi kaip sakoma visomis keturiomis ] ir kaip taisykle visuomet lieka kaltas -nes pasipriesino pareigunuj , ir kaip to pasekme buna uzdubasintas pareigunu vietoje, arba pasikaria arba kitokiais budais,,,pats nusizudo ,,,nuovados kameroje...[ bet tai y statistika neytraukiama--ytraukiama y savizudybiu statistika]

O jei pareigūnai elgiasi kaip nusikaltėliai?

O jei pareigūnai elgiasi kaip nusikaltėliai? portretas
Žudo nekaltus ligonius?
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių