Nepaprastoji padėtis: kaip elgtis, jei pareigūnai paprašo patikrinti jūsų namus?

  • Teksto dydis:

Kas minutę vis labiau auganti grėsmė Baltarusijos pasienyje jau pareikalavo greitų ir griežtų sprendimų, praneša laida „Labas vakaras, Lietuva“.

Nepaprastosios padėties Lietuvos pasienyje įvedimas – kas tai yra? Ką tokia padėtis gali riboti kalbant apie piliečių teises? Apie tai su žurnalistais kalbėjosi Vilniaus universiteto (VU) Teisės fakulteto docentas Vaidotas Vaičaitis.

– Ar reikia bijoti nepaprastosios padėties?

– Bet kuriuo atveju, tai yra konstitucinis institutas. Yra sąlygos ir ribojimo pagrindai, numatyti Konstitucijoje, ir yra specialus įstatymas. Nepaprastoji padėtis pagal įstatymą gali būti įvedama visoje valstybės teritorijoje arba tam tikroje teritorijoje – savivaldybėse, pasienio ruože. Seimo nutarime turi būti konkretizuotos visos sąlygos, t. y. kokiu pagrindu – dėl grėsmės konstitucinei santvarkai ar visuomenės rimčiai. Turi būti numatytas terminas, konkrečios žmogaus teisės ir jų ribojimas. Sakykime, šiuo atveju, galbūt kalbėtume apie judėjimo ribojimus, automobilių stabdymus ir taip toliau. Yra didesnis paketas, bet neprivalo būti panaudotas visas, numatytas įstatyme. Taip pat Seimo nutarime turi būti nurodyta, ar bus pasitelkiama kariuomenė, mobilizacinis rezervas. Turi būti nurodoma, ar savivaldybėse bus įvedamas tiesioginis valdymas, ar bus naudojamas Vyriausybės rezervas. Įstatymas yra pakankamai detalus ir Seimo nutarime, jei jis priimamas, turi būti numatyti visi tie dalykai.

– Jau pasirodė tokia informacija, kad gali būti, jog pareigūnai galės tikrinti žmonių namus be perspėjimo. Galima klausytis pokalbių, sekti susirašinėjimą, bus ribojamas būriavimasis, judėjimas.

– Įstatymas tai numato, bet, kaip minėjau, tai nėra privaloma, nes būtent Seimas nutarime turi nustatyti tas ribas. Kadangi įstatymas kalba apie proporcingumą – tik apie tuos ribojimus, kurie iš tikrųjų yra būtini šitai situacijai suvaldyti.

– Ir tai būtų visiškai beprecedentis atvejis?

– Tiek, kiek galioja Konstitucija, – beveik 30 metų, per mūsų daugiau nei 31 nepriklausomybės metus, tokio atvejo, tokių ypatingų režimų nebuvo numatyta netgi per Sausio 13-ąją. Bet kuriuo atveju, tai būtų beprecedentis atvejis. Ir iš tikrųjų, mes – tiek politikai, tiek teisės mokslininkai, neturime patirties apie tai.

– Jei žmogaus pareigūnai paprašytų patikrinti, užeiti į namus, kai yra įvesta nepaprastoji padėtis, tai jis atsisakyti jau ir nebegalėtų?

– Šitas įstatymas taip pat numato galimybę steigti komendantūras. Šitai irgi turi būti numatyta Seimo nutarime, ar bus įsteigtos komendantūros, ar ne. Ir jeigu būtų, – bet kokie įsakymai komendanto ar vyriausiojo komendanto, jie yra privalomi vykdyti. Jeigu ne, tai tam tikri pareigūnai turėtų teisę būti teritorijoje ir judėti. Specialiuosius leidimus jiems turėtų išduoti savivaldybių administracijų direktoriai, kurių nurodymai taip pat turėtų būti privalomi.

 

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Pilieti duo tokiam tikrintojui kirviu i tarpuragi. o geriausia granata.

bronius

bronius portretas
Na va grįžo pokario laikai??Kai stribai ieškojo miškinių kur kabo lašiniai ar naminukė, o miškiniai jei dar likdavo dabaikdavo likučius???

By. Rka deėjęs

By. Rka deėjęs  portretas
Nacher MAN JUOS YSILEISTI ??? APSIŠYKOTE BELODAMI ANT KITU, PRISIŠYKOTE IKI AUSU..... TWARKYKYTES KAIP TIK NORIYTE.... BE TEISMO ORDERIO NEYLEISIU !!!! CIA YRA MANO TEISE.... O ne waldzebobiu marazmas
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

Daugiau straipsnių