- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Streiką trečiadienį atnaujinusios Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininkas Andrius Navickas sako besitikintis „sąžiningo balsavimo“ Seime priimant biudžetą ir tenkinant šios profesinės sąjungos reikalavimus.
Tai jis teigė trečiadienį Vyriausybei ruošiantis svarstyti patikslintą kitų metų biudžeto projektą, toliau jis turėtų grįžti į Seimą.
„Tikimės iš Seimo palankaus mums sprendimo, sąžiningo balsavimo, todėl šiandien keliaujame prie Seimo“, – LRT radijui trečiadienį sakė A. Navickas.
Vyriausybė kitų metų biudžete siūlo mokytojų darbo užmokesčio augimą numatyti dviem etapais: nuo sausio – 10 proc., ir panašia proporcija nuo rugsėjo – tiek, kad vidutinė pedagogo alga pasiektų 130 proc. vidutinio šalies darbo užmokesčio. Švietimo susitarimo įgyvendinimui kitų metų biudžete papildomai ketinama skirti per 387 mln. eurų.
Pati LŠDPS su tokiu algų mokytojams kėlimu nesutinka ir siūlo kompromisinį pasiūlymą – darbo užmokestį pedagogams didinti du kartus po 15 procentų. ŠMSM kartoja, kad labiau didinti atlyginimų nėra.
Tikiuosi iš parlamento sveiko proto žinios.
„Manome, kad pokyčio tikrai didelio nebus, kadangi pats BPV auga, yra infliacija, kiti dalykai, eina sparčiau, nei mokytojų atlyginimai. Todėl galvojame, kad jei sąžiningai norime įgyvendinti susitarimus, kurie buvo priiminėjami tiek partijų, tiek ankstesnės Vyriausybės po 2018-ųjų streikų, tai turime atsižvelgti ir išgirsti mokytojus ir priimti mūsų siūlymus“, – sakė A. Navickas.
Savo ruožtu švietimo ministras Gintautas Jakštas radijui pakartojo, kad keliant algas kitąmet dviem etapais bus atsižvelgiama į infliaciją, vidutinio darbo užmokesčio augimą, o jei pedagogų atlyginimų kėlimui reiks papildomų lėšų, biudžetas bus peržiūrimas.
Vidutinis šalies darbo užmokestis, remiantis dabartinėmis Finansų ministerijos prognozėmis, augs 6,5 procento.
„Tikimės, kad prieš rugsėjo didinimą galėsime jau objektyviau, tiksliau įvertinti, kaip auga šalies vidutinis darbo užmokestis ir jei prognozės, kurios skelbiamos dabar, bus netikslios ir vidutinis darbo užmokestis augs gerokai sparčiau, nei prognozuota, antras didinimas galės būti didesnis“, – sakė G. Jakštas.
Ministras sako, kad streikas yra „demokratinės raiškos forma“, tačiau teigia, kad dėl jo nukentės patys mokiniai, švietimo bendruomenė.
Jis tikisi, kad Seimas toliau svarstydamas biudžetą arba patvirtins Vyriausybės algų kėlimo planą, arba tenkindamas didesnius švietimiečių reikalavimus numatys tam tvarų finansavimą.
„Tikiuosi iš parlamento sveiko proto žinios: arba bus rasti tvarūs finansai dar didesniam mokytojų atlyginimo didinimui – jei tokie bus rasti, tai, žinoma, mes įgyvendinsime parlamento sprendimą – arba patvirtinti, kad Vyriausybė jau skyrė švietimui maksimalią sumą pagal valstybės išgales ir ta suma įgyvendina visus susitarimus tiek su profesinėmis sąjungomis, tiek priimtus nacionaliniu lygiu“, – kalbėjo jis.
Trečiadienį streiką atnaujinusi LŠDPS taip pat rengia mitingą prie Seimo.
A. Navickas teigia, kad streike ketina dalyvauti per 3 tūkst. mokytojų, virš 200 ugdymo įstaigų. Tuo metu Mitinge jis tikisi atvykstančių apie 3-5 tūkst. mokytojų.
„Tikrai kviestumėme Seimo narius šiandien ateiti į mitingą, bendrauti su mokytojais, išgirsti juos ir balsuoti ne taip galbūt, kaip liepia partijos vadovai, bet balsuoti pagal sąžine (...), įsiklausant ir atstovaujant mokytojus, visuomenę“, – tvirtino jis.
A. Navickas taip pat sako, kad profesinė sąjunga pasirengusi kompromisams dėl kitų keliamų klausimų, pavyzdžiui, klasių mažinimo, kuris galėtų vykti „penkis ar dešimt metų“ pradedant nuo pirmų klasių.
„Bet niekas nenori girdėti, niekam nereikalinga kompromisų. Suprantu, kad iš esmės prieštaraujama tai idėjai“, – tvirtino LŠDPS vadovas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Paskelbtas 2025 metų šauktinių sąrašas: pasitikrinkite
Lietuvos kariuomenė penktadienį paskelbė šių metų karo prievolininkų sąrašus. ...
-
Šalia prekybos centrų esantys betoniniai statiniai – ne tik dėl estetikos
Žinoma, kad parduotuvėse žmonių saugumą užtikrina vaizdo kameros, apsaugininkai, bet yra ir kitų saugos priemonių, kurias pastebi ne kiekvienas. ...
-
SAM siūlo skirti daugiau valstybės finansuojamų rezidentūros studijų vietų
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo skirti 20 papildomų valstybės finansuojamų medicinos rezidentūros studijų vietų ir dešimt papildomų vietų į odontologijos rezidentūros studijas, penktadienį pranešė ministerija. ...
-
Tyrimas: Lietuva ir kitos Vakarų šalys Rusijai tiekia kare naudojamas technologijas
Lietuva ir kitos Vakarų šalys pernai ir užpernai į Rusiją eksportavo technologijas, kurias rusai galimai panaudojo savo artilerijoje kare prieš Ukrainą, penktadienį pranešė LRT radijas. ...
-
„Treti metai, kaip nepalaidoti“: kas vyksta su Leipalingyje rastų partizanų palaikais?
Valstybei neskiriant lėšų įrengti specialų memorialą Leipalingio kapinėse Druskininkų savivaldybėje, daugiau kaip 40-ies partizanų palaikai kelerius metus saugomi nepalaidoti. ...
-
Ramybė baigėsi: pasienyje su Baltarusija apgręžti keturi neteisėti migrantai
Lietuvos pasienyje su Baltarusija praėjusią parą apgręžti keturi neteisėti migrantai, penktadienį pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). ...
-
Sausio 10-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 10-oji, penktadienis, 2 savaitė. ...
-
Kretingos rajone atšaukta ekstremali situacija dėl potvynio
Kretingos rajono Ekstremaliųjų situacijų operacijų centras ketvirtadienį atšaukė penkiose seniūnijose prieš savaitę dėl potvynio paskelbtą ekstremalią situaciją. ...
-
Orų istorija: lygiai prieš 20 metų Lietuvoje siautėjo galinga audra
Lygiai prieš 20 metų, 2005 m. sausio 8–9 d. naktį ir dieną, Lietuvoje ir Skandinavijos siautėjo galinga vėjo audra. Berlyno laisvasis universitetas jai buvo suteikęs Ervino vardą, tačiau Skandinavijoje naudotas dar ir Gudruno vardas, skelb...
-
Vengdami šaukimo, į biudžetą sumokėjo milijoną: kodėl kariuomenė jaunuoliams nepatraukli?11
Sudarytas naujas šauktinių sąrašas, kuriame yra 25 tūkst. jaunuolių. Nors iš jų tarnauti šiemet bus pakviesti kiek mažiau nei 4 tūkst. Kone pusė vaikinų nuo tarnybos kasmet išsisuka dėl esą netinkamos sveikatos. ...