Mokyklose – nevaldomas sintetinių narkotikų vartojimas: kad nesusektų, naudoja kriptovaliutą

  • Teksto dydis:

Pareigūnai reguliariai gauna pranešimų apie apsinuodijusius vaikus, kurie perdozavo psichotropinių medžiagų – dažniausiai jas rūkydami. Dar pernai policija įspėjo apie naują narkotiką SMILE, kurį, anot pareigūnų, mokyklose bando net trečiokai. Kaip kovoti su sintetiniais narkotikais? Apie tai LNK pokalbis su reabilitacijos centro „Naujas gyvenimas“ direktoriumi Marijumi Balčiūnu.

– Ar sutinkate, kad sintetiniai narkotikai – didžiausias blogis?

– Taip. Dabar labai populiaru ir sunku suvaldyti jaunimą, atsekti, ką jie vartoja, nes tai naujas narkotikas, kuris labai paplito tarp jaunimo.

– Kaip jie vartoja šiuos narkotikus?

– Tai į elektronines cigaretes pilamas skystis SMILE. Kai kurie maišo jį net su „Xanax“. Tame skystyje net yra radioaktyviųjų dulkių. Šie narkotikai sukelia sunkių ir didelių padarinių.

– Ar padariniai ilgalaikiai?

– Šis narkotikas per kelerius metus sukelia emocinių, psichikos problemų.

– Vis atsiranda naujų sintetinių narkotikų. Gal yra naujų versijų ir pavadinimų?

– Taip. Dar yra toks „25E-NBOH“. Šis narkotikas prilygsta LSD – haliuciogeninis narkotikas. Jų vis atsirandą naujų, savadarbių, todėl laba sunku suprasti ir sugaudyti, kas vyksta.

– Reikia sugauti žmones, kurie pardavinėja vaikams.

– Be abejo.

– Kaip tai vyksta?

– Tarnybos turėtų galbūt aktyviau atlikti šį darbą, prie mokyklų gaudyti narkotikų prekeivius.

Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:

– Ar jie ateina į mokyklas, ar patys vaikai atsineša ir parduoda vieni kitiems?

– Būna visokių atvejų. Kai kurie ir mokykloje pardavinėja, tačiau tai rizikinga. Labiau veiksmas vyksta turbūt už mokyklos ribų ir moksleiviai įneša tai į vidų.

– Kaip moksleiviai, paaugliai atsiskaito už narkotikus?

– Įvairiai – grynaisiais arba, jei perka didelius kiekius, kad nesusektų, naudoja kriptovaliutą.

– Viskas vyksta internetu?

– Taip.

Kai kurie ir mokykloje pardavinėja, tačiau tai rizikinga. Labiau veiksmas vyksta turbūt už mokyklos ribų ir moksleiviai įneša tai į vidų.

– Kaip sužinoti suaugusiesiems, kad vaikai gali būti įnikę, susiję ar priklausomi? Ar yra būdų, kaip tai pastebėti?

– Tėvai turėtų kalbėtis su vaiku nekaltinant, nešaukiant. Jei negali susitarti, kviesti kompetentingą specialistą.

– Kaip jūs kalbatės su paaugliais ir žmonėmis, kurie priklausomi nuo narkotikų?

– Daugelis mane priima, kadangi pats anksčiau vartojau narkotikus. Jau septyniolika metų nevartoju. Žinau, ką jie išgyvena, jie manęs nebijo – bandau surasti priėjimą prie jų, nemoralizuoju, nekaltinu. Bandau gauti atgalinį ryšį, kad jis pasitikėtų manimi, o tada mes galime jiems padėti.

– Ar esate optimistas, kad galime suspėti su naujovėmis ir užsiimti prevencija?

– Nepavadinčiau, kad esu optimistas, nes net man labai sunku pasivyti madą – atsiranda savadarbių naujų narkotikų, jie bando įvairiais būdais parduoti, kad būtų sunkiau sugauti, pastebėti vartojančius. Tačiau visada yra šansas padėti žmonėms, jei pripažįsta problemą.

– Ar tam reikia pasiūlymų valstybės lygiu?

– Tai, manau, tikrai padėtų.

– Ko reikėtų?

– Gal tarnybos turėtų daugiau atlikti savo darbą, gal geriau. Reikia, kad aktyviau gaudytų prekeivius. Reikėtų daugiau pinigų skirti švietimui, sukurti užsiėmimų apie narkotikų padarinius.

– Ar tie narkotikai brangūs?

– 10 mg skysčio kainuoja 20 eurų. Jo pakanka savaitei, jei rūkai vienas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Edita

Edita portretas
Kiek daug apie tai rašoma kalbama, bet kiek mažai prevencinių programų Jaunimui apie tuos naRkotikus....Saugoti ir Kalbėti kalbėti, kad tai didelis blogis.... Jaunimas nevartokit.

Kol kas dyrikas

Kol kas dyrikas portretas
Neatsiras už mokykloje perdozavusį vaiką, nei kameros, nei apsauga mokyklose neatsiras. Tėveliai mat turi šnekėtis. Sutartį skaitykit-mokyklos teritorijoje už vaikų saugumą atsako mokykla. Tėvų net neįleidžiat į mokyklas, o vaikai tose privalomai lankytinose patalpose narkotikais svaiginasi?!

mykolas

mykolas portretas
duodu ranka nukirsti kiekvienoi mokykloi yra narkotiku, dar blogiausiai tai kad daugelis tevu galvoja kad vo mano vaikas tai nebus narkomanas o kito gali
VISI KOMENTARAI 54

Galerijos

Daugiau straipsnių