Ministras prašė Teisėjų tarybos pagalbos dėl besibylinėjančių dėl užmokesčio teisėjų

Į Teisėjų tarybos posėdį ketvirtadienį atvykęs teisingumo ministras Remigijus Šimašius prašė Tarybos pagalbos dėl teismuose dėl nepagrįstai sumažinto darbo atlyginimo besibylinėjančių teisėjų.

Pasak teisingumo ministro, su besibylinėjančiais teisėjais galėtų būti sudarytos taikos sutartys. Remiantis jomis, taikos sutartis pasirašę teisėjai gautų išmokas už darbo užmokesčio dalies grąžinimo įstatyme numatytą laikotarpį. Tokios išmokos lygiomis dalimis kasmet jiems būtų mokamos iki 2012 metų gruodžio 31 dienos.

Tuo tarpu tų taikos sutartis pasirašiusių teisėjų, kuriems jau buvo priimti palankūs sprendimai, nutarčių vykdymas būtų sustabdytas. Priteisti atlyginimai būtų taip pat mokami kasmet lygiomis dalimis iki 2012 metų pabaigos.

„Teisingumo ministerija yra geranoriškai nusiteikusi finansavimo atžvilgiu, tačiau yra ryškus lėšų mažinimas. Kalbant apie išmokėjimą sumą teismams, šiemet jiems yra numatyta 10 mln. litų, o kitąmet - 15 mln. (...) Problema yra ta, kad jei sumos priteistos šiais metais, Vyriausybė tam neturi pinigų", - teigė R.Šimašius.

Tokiu būdu per teismus siekiantiems pinigus susigrąžinti teisėjams būtų taikoma ta pati grąžinimo tvarka kaip ir į teismus nesikreipusiems teisėjams.

"Puikiai suprantu, kad tai tam tikras teismo sprendimų įgyvendinimo vilkinimas, bet noriu atkreipti dėmesį į tai, kad yra tokia situacija ir yra noras išspręsti (problemą - BNS)", - tikino teisingumo ministras.

R.Šimašius prašė Teisėjų tarybos priimti sprendimą dėl tokių taikos sutarčių, tačiau Tarybos pirmininkė Laima Garnelienė paskelbė, kad įpareigoti šiuo atveju teisėjų Taryba niekaip negali.

„Teisėjų taryba negali įpareigoti teisėjus vienaip ar kitaip spręsti, tačiau gali rekomenduoti, pateikti situaciją teisėjams, ir palikti jiems spręsti, nes tai kiekvieno teisėjo asmeninis reikalas", - teigė L.Garnelienė.

Valstybė, 2000 metais beveik trečdaliu sumažinusi teisėjų algas, iš viso jiems liko skolinga apie 150-160 mln. litų. Lietuvos apeliacinis teismas yra nurodęs, kad dėl sunkios ekonominės padėties iki 2003 metų atlyginimai galėjo būti pagrįstai sumažinti, tačiau vėliau mažesni atlyginimai buvę mokami nepagrįstai.

Į teismus dėl nepagrįstai sumažinto darbo užmokesčio kreipėsi apie pusę teisėjų, kiti pasitenkino Vyriausybės ir teismų savivaldos institucijos kompromisu.

2008 metų spalį Seimas nutarė, kad teisėjams bus grąžinta nesumokėta algos dalis už trejus metus. Tam reikės 56 mln. litų. Mokėjimus numatyta išdėstyti per ketverius metus.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių