Lietuvą turėjusios palikti vietnamietės paviešino šokiruojantį pasiūlymą

Šiauliuose restoraną „Saigon kava“ įkūrusios vietnamietės Ngoc Anh Thu Vu (Alex) ir Thi Phuong Dung Le (Diana) sako, kad Migracijos departamentas mėgino jas įtikinti likti Lietuvoje nelegaliai, pasibaigus laikino leidimo gyventi šalyje terminui. Vietname apsistojusios moterys tebepuoselėja viltis grįžti į Lietuvą, tačiau tikisi tai padaryti teisiniu keliu.

Pasak peticijos „Neleiskime uždaryti „Saigon kava“ Šiauliuose“ autorės Eglės Sakalauskaitės, deportacijos istorijai išėjus į viešumą surengė slaptą susitikimą su moterimis jų restorane Šiauliuose, kurio metu buvo dalinami žodiniai pažadai atnaujinti leidimą gyventi, jei jos liks Lietuvoje neteisėtai.

„Joms tiesiai šviesiai buvo duodami pasiūlymai ignoruoti šį terminą su tiesiog žodiniais pažadais, kad jei jos liks ilgiau negu to 14 dienų, joms bus suteikti nauji laikini leidimai gyventi. Tikrai atrodo kaip klaidinimas laužyti taisykles, kad jos ateityje teismuose neturėtų kuo apsiginti“, – ketvirtadienį Eltos spaudos konferencijoje kalbėjo E. Sakalauskaitė.

Šią istoriją patvirtino ir Diana, pasak kurios, šį slaptą susitikimą jos pasirinko įrašyti, o taip pat jo liudininkais buvo ir restorano svečiai. Ji pabrėžė, kad šis susitikimas jai pasirodė įtartinas.

„Kodėl migracijos departamentas nusiuntė du darbuotojus susitikti su mumis be protokolo, kai mes išėjome į viešumą? Tai buvo pirmas kartas per beveik 6 metus, kai jie atvyko patikrinti, ar mūsų verslas yra tikras“, – atsiųstame vaizdo įraše pažymėjo ji.

Diana sakė galvojanti, kad Migracijos departamentas sąmoningai siekė suklaidinti moteris, kad galėtų lengviau apsiginti nuo jų skundų teismuose.

Migracijos departamento direktorė bandė mus suklaidinti kelis mėnesius nelegaliai likti Lietuvoje, tam kad po to neturėtume teisės kovoti.

„Migracijos departamento direktorė bandė mus suklaidinti kelis mėnesius nelegaliai likti Lietuvoje, tam kad po to neturėtume teisės kovoti“, – tvirtino verslininkė.

Verslo imigrantų ir investuotojų asociacijos prezidentas Romas Stumbrys teigė, kad tai įprasta Migracijos departamento taktika, jis yra girdėjęs ir daugiau jos taikymo pavyzdžių.

„Migracijos departamentas neturi jokios empatijos, jie iš peties ima ir priima sprendimus, o paviešinus šią istoriją, jie slapta atvyko pas jas. Tai yra Migracijos departamento įprasta taktika, kai jie slaptais vizitais bando išsiaiškinti ir sukurti tam tikrą istoriją, kad galėtų vienaip ar kitaip pritempti, kad nurodymai nėra vykdomi“, – teigė jis.

Advokatas Deividas Poška paaiškino, kad jei moterys būtų priėmusios šį pasiūlymą, joms galimai būtų užkirstas kelias ateityje gauti leidimą laikinai gyventi ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europos Sąjungoje.

„Jeigu jos nebūtų išvykusios iš Lietuvos ir vykdžiusios sprendimo, tai joms grįžti į Šengeno erdvę būtų praktiškai neįmanoma, teisine prasme“, – teigė jis.

Ž. Gedvilos / ELTOS nuotr.

Svarsto kreiptis ir į Konstitucinį Teismą

Su Alex ir Diana bendraujanti E. Sakalauskaitė teigė, kad moterys dėl šios deportacijos patyrė neatitaisomą finansinę žalą. Šiuo metu moterys gyvena Vietname, pas savo gimines, ieško būtų kaip atstatyti savo gyvenimus.

„Jos yra viską investavusios į Lietuvą. Jos neturi jokio turto, jokių verslų nei Vietname, nei kur kitur pasaulyje. Prarasta praktiškai viskas, ką jos turėjo – mažytis butelis Šiauliuose, mašina. Daug nuosavo turto jos neturėjo“, – teigė ji.

Vietnamietės taip pat žada iki galo ginti savo „teisę likti Lietuvoje“ teismuose. D. Poška patvirtino, kad yra numatyti du teismo posėdžiai dar šį mėnesį, o jei teismas moterų prašymų netenkins, jos svarsto kreiptis į Konstitucinį Teismą.

„Teisinis kelias tęsiasi ir kovos iki galo vietnamietės, kaip jos ir minėjo. Jau yra paskirti teismo posėdžiai – sausio 23 d. Vilniaus administraciniame teisme ir sausio 29 d. Kauno administraciniame teisme “, – nurodė jis.

„Bus siekiama įrodyti, kad Migracijos departamentas neteisingai interpretuoja teisės normas ir keliami reikalavimai yra adresuoti tai situacijai, kuri galioja leidimo išdavimo metu. Vertinamos galimybės kreiptis į Konstitucinį Teismą, tam, kad įvertintų esamą situaciją jau platesniu aspektu, ar tikrai tokia situacija atitinka gerąjį viešąjį administravimą, ar tai yra proporcingas veiksmas“, – aiškino advokatas.

Savo nusiteikimą pabrėžė ir Diana, kuri tikino žadanti kreiptis į Europos žmogaus teisių teismą, jei situacija to pareikalaus.

Vietnamiečių Lietuvoje istorijoje: deportacija dėl neįdarbintų lietuvių

ELTA primena, kad lapkričio mėnesį vietnamietiškos virtuvės restoraną „Saigon kava“ Šiauliuose įkūrusioms Ngoc Anh Thu Vu (Alex) ir Thi Phuong Dung Le (Diana) buvo panaikintas laikinai išduotas leidimas gyventi verslo pagrindu.

Tuomet Migracijos departamento direktorė Evelina Gudzinskaitė teigė, kad vietnamietės ilgą laiką nebeturi darbuotojų, turinčių nuolatinį leidimą gyventi Lietuvoje. Norint gauti leidimą gyventi šalyje verslo pagrindu, be kitų sąlygų, privaloma įdarbinti bei nuolat išlaikyti įdarbintus bent du nuolatinius Lietuvos gyventojus – Lietuvos arba Europos Sąjungos (ES) piliečius.

„Užsieniečiai turi pareigą patys informuoti Migracijos departamentą, jeigu pasikeičia reikšmingos aplinkybės, susijusios su leidimu gyventi. Jos to irgi nepadarė. Jeigu užsieniečiai rodo, kad įmonė patiria laikinų sunkumų, tai mes proporcingai vertinam, žiūrim, kokie yra planai, kaip tuos trūkumus ištaisyti. Taip kartu bendradarbiaujant, kažkoks kelių mėnesių toleravimo laikotarpis būtų įmanomas, bet šiuo atveju nieko tokio nebuvo. Plius, praėjo labai ilgas laikotarpis. Mes suprantam, kad verslas visada yra rizika. Visi, kurie pradeda verslą, rizikuoja, kad tas verslas nepavyks. Tai čia nėra 100 proc. garantijos, dėl to ir įstatyme nėra jokių išimčių“, – portalui „Delfi“ nurodė E. Gudzinskaitė.

Vietnamietės lapkričio 21 dieną gavo Migracijos departamento sprendimą apie joms panaikintą leidimą laikinai gyventi Lietuvoje. Leidimas nustoja galioti per 14 dienų, per kurias moterys turėjo palikti šalį.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Expertas

Expertas portretas
Kaip galima išduoti verslui vizą,jei atvykęs žmogus verslui neturi 200000 eurų jį pradėti.Kokiais kitokiais kriterijais galima išduoti verslui vizą?Jos abi turėjo mažiausia turėti įmonei atidaryti 500000 eurų įstatyminį kapitalą,kad įmonė galėtų vykdyti įsipareigojimus.Man peršasi išvada ,vizos buvo išdavinėjamos už pakišą(kyšį).

bitinas

bitinas portretas
OPtv laida neperseniausiai isejo apie zvalgyba ... taigi ,paprasti zmogeliai atsidave savo darbui laaabai daznai puikus masalas zvalgyboms ! Kaip taisykle jie buna pazeidziami ,priklausomi.Sudaromos visos salygos zmogui dirbti ir klesteti ten kur veliau zmogus bus panaudotas snipinejimui. Ar ne keista dvi vietnamietes Lietuvoj ikuria restorana LT,nedidelis butas,masinyte ,o Vietname jokio turto neturi ,viskas cia LT..

PILIETIS

PILIETIS portretas
Deportuoti visus migrantus. Kur yra migrantai visur žudymai, prievartavimai ir vagystės.
VISI KOMENTARAI 49

Galerijos

Daugiau straipsnių