- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Gestų kalbos pripažinimo 20 metų sukaktį minintys kurtieji sako, kad norėtų daugiau valstybės kompensuojamų vertėjų paslaugų bei labiau prieinamos žiniasklaidos.
Gestų kalbos pripažinimo 20 metų sukaktį minintys kurtieji sako, kad norėtų daugiau valstybės kompensuojamų vertėjų paslaugų bei labiau prieinamos žiniasklaidos.
Kurčiųjų renginyje Vilniuje pirmadienį apsilankiusi prezidentė Dalia Grybauskaitė taip pat teigė, kad kurtiesiems reikia geresnių sąlygų aktyviai dalyvauti valstybės gyvenime.
„Būtina užtikrinti, kad klausos negalią turintys žmonės galėtų aktyviai dalyvauti valstybės gyvenime, gautų informaciją, galėtų studijuoti ir dirbti“, – sakė prezidentė.
Anot šalies vadovės, kurtiesiems būtina užtikrinti informacijos prieinamumą, sukurti jų poreikius atitinkančią mokymosi aplinką ir sudaryti sąlygas lygiateisiškai dalyvauti socialiniame gyvenime, sakoma Prezidentūros pranešime.
Jame atkreipiamas dėmesys, kad Lietuvos televizijos kanaluose klausos negalią turintiems žmonėms pritaikytos produkcijos kiekis išlieka vienas mažiausių Europos Sąjungoje. 2013 metais iš bendro transliacijų laiko parodyta 2,3 proc. titruotų laidų, filmų, 2014 metais – 2,7 procento.
Pirmadienį Vinco Kudirkos aikštėje Vilniuje į lietuvių gestų kalbos pripažinimo gimtąja kurčiųjų kalba 20-mečio renginį susirinkę kurtieji surengė pasirodymą visuomenei - praeiviai galėjo stebėti, kaip be garso skaitoma poezija, pabandyti pamėgdžioti gestų kalbą. Į užsiėmimus įsijungė ir prezidentė.
Vilniaus gestų kalbos vertėjų centro vertėja Oksana Nemand BNS sakė, kad ne visada vertėjai spėja aptarnauti visus norinčiuosius.
„Priklauso nuo dienos, būna įvairiai. Dirbančių vertėjų, kurie vaikšto po užsakymus, Vilniuje yra 16. Mūsų nuolatiniai klientai - apie 600, mes turime daug studentų, kurie kreipiasi paslaugų ir mes verčiame paskaitas jiems“, - pasakojo ji.
„Norime atkreipti dėmesį, nes norime, kad būtų prieinamos visos informacijos priemonės, pradžioje nacionalinis transliuotojas, tada privatūs kanalai. Taip pat trūksta vertėjų, vertimo centrai ilgiau galėtų dirbti“, - savo ruožtu BNS sakė Lietuvos kurčiųjų draugijos atstovė Nijolė Mackevičienė.
Pirmadienį Lietuvos kurčiųjų bendruomenė mini 20 metų, kai lietuvių gestų kalba pripažinta gimtąja kurčiųjų kalba. Tai progai skirti renginiai organizuojami ne tik Vilniuje, bet ir kituose miestuose.
1995 metais gegužės 4 dieną priimtas Vyriausybės nutarimas, kuriuo pripažinta, kad kurčiųjų gestų kalba yra gimtoji kalba.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nelinksmas antirekordas – pernai Lietuvoje gimė mažiausiai vaikų per nepriklausomybės laikotarpį2
Nelinksmas antirekordas – praėjusiais metais gimė mažiausiai naujagimių nuo nepriklausomybės atkūrimo, mirusiųjų skaičius gimimus viršijo dvigubai. Lietuvoje pernai pasaulį išvydo 18 979 kūdikiai. Apie tai LNK žurnalistai kalb...
-
Ministerija siūlo Lietuvai trauktis iš priešpėstines minas draudžiančios konvencijos3
Sulaukusi karinio patarimo, Krašto apsaugos ministerija (KAM) siūlo inicijuoti pasitraukimą iš priešpėstines minas draudžiančios Otavos konvencijos. ...
-
Kasmet – po sprogimą daugiabutyje: kas turi atlyginti žalą?1
Pastaraisiais metais padaugėjo nelaimių, kai sprogimai apgriauna daugiabučius ir žmonės kurį laiką net neturi kur gyventi, o butų remontai kainuoja didelius pinigus. ...
-
Buvusiems Policijos akademijos studentams ketinama suteikti laisvės gynėjų statusą7
Buvusiems Policijos akademijos dėstytojams ir studentams planuojama suteikti laisvės gynėjų statusą. ...
-
Užfiksavo: keturkojis „migrantas“ iš Baltarusijos į Lietuvą atsivedė visą gaują savų1
Čepkelių raiste pasieniečiai fiksavo iš Baltarusijos į Lietuvą atbėgusius devynis vilkus. ...
-
Nausėda: Lietuva NATO misijai Baltijos jūroje skirs laivų, sraigtasparnių1
Siekiant apsaugoti kritinę infrastruktūrą Baltijos jūroje, Lietuva sustiprintam NATO patruliavimui skirs laivų, sraigtasparnių, sako Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda. ...
-
Dešimtmetis Sausio 13-osios liudininkas tapo herojumi: ten supratau, kad jau viskas kitaip4
Prisiminimai apie Sausio 13-osios įvykius gyvi daugelio širdyse. Net ir tų, kuriems tuo metu buvo vos dešimt metų, tačiau ir jie, kartu su kiemo draugais, dienas leido prie Seimo. Vienas iš tokių – vilnietis Vainius Vaitiekūnas...
-
Valstybės kontrolė: didelis prokurorų darbo krūvis neigiamai veikia tyrimų trukmę
Didelis prokurorų darbo krūvis turi neigiamos įtakos nusikaltimų tyrimo trukmei, rodo Valstybės kontrolės atliktas Generalinės prokuratūros 2021–2023 metų veiklos auditas. ...
-
Iš Kremliaus – grasinimų lavina Nausėdai123
Dėl Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos pasisakymo apie Kaliningradą įsiutę rusų propagandistai jau plūsta ne tik prezidentą, bet ir pratrūko grasinimais Lietuvai. Dūmos nariai ragina vėl okupuoti Baltijos šalis. Anot Lietuvos vadovų, tai ro...
-
Regos negalią turinčiai moteriai – akibrokštas sostinės įmonėje: liepė prašyti kitų pagalbos1
Regos negalią turinti moteris, lydima šuns vedlio, apsilankiusi Asmens su negalia teisių apsaugos agentūroje ne tik negalėjo savarankiškai užsiregistruoti vizitui, bet ir susidūrė su nemandagiu įstaigos darbuotojos elgesiu. ...