Kaip A.Lukašenka Vilniuje kelią į Vakarus skynėsi

Ko atvykdamas į Lietuvą tikėjosi Aleksandras Lukašenka ir kokių interesų lietuviai verslininkai turi Baltarusijoje, analizavo Didžiosios Britanijos nacionalinis transliuotojas BBC.

Didelis A.Lukašenkos laimėjimas

Baltarusijos prezidentas A.Lukašenka trečiadienį Vilniuje susitiko su Lietuvos vadove Dalia Grybauskaite bei apsilankė Lietuvos ir Baltarusijos ekonomikos forume. Dviejų šalių vadovai džiaugėsi, kad pavyko užmegzti atvirą dialogą, žadėjo gilinti tiek ekonominį, tiek politinį bendradarbiavimą. Tiesa, A.Lukašenka įspėjo: „Esame protingi žmonės ir mokame išklausyti, bet jokiam spaudimui nepasiduosime.“

Šios savaitės A.Lukašenkos vizitas į Lietuvą - jau antra jo viešnagė Europoje po to, kai ES atšaukė draudimą išduoti vizas aukštiems Baltarusijos pareigūnams. Analitikai vienbalsiai pritaria, kad vizitas į Vilnių buvo labai svarbus tiek Baltarusijos valdžiai, tiek pačiam A.Lukašenkai.

„Pavasarį jis lankėsi pas Romos Popiežių, bet šis vizitas neturėjo ypatingos politinės svarbos. Popiežius priima visus atgailaujančius nusidėjėlius, o su Italijos premjeru Silvio Berlusconi A.Lukašenka pietavo neoficialiai ir trumpai, - aiškino Baltarusijos politologas Aleksandras Klaskovskis. - O čia - susitikimas su Lietuvos vadove, šalies, kuri nori tarpininkauti Briuselio ir Minsko dialogui. Taigi žmogui, kurį dar visai neseniai Europa vadino paskutiniu diktatoriumi, vis plačiau atsiveria vartai į Vakarus.“

Pasak politologo, A.Lukašenka jau dabar galvoja apie ketvirtą prezidento kadenciją ir kalbėdamas su Europos vadovais stengiasi įtikinti juos, kad Baltarusijos režimas yra teisėtas.

Briuselis bando prisijaukinti Minską

Baltarusijos prezidento vizitas įžiebė plačias diskusijas ir Lietuvoje. Rytų Europos studijų centro analitikas Vytautas Sirijos Gira teigė, kad prasidėjo naujos geopolitinės varžybos dėl Baltarusijos. Jo nuomone, po praėjusių metų Rusijos ir Gruzijos konflikto ES požiūris į Minską smarkiai pasikeitė.

„Anksčiau Europa stengėsi demokratizuoti Baltarusiją ir izoliuoti A.Lukašenką, o dabar ėmėsi dvilypės strategijos. Viena vertus, tęsiamas bendradarbiavimas su Baltarusijos opozicinėmis jėgomis. Kita vertus, Europa bando prisijaukinti Baltarusijos politinį režimą, mažinti jo priklausomybę nuo Rusijos“, - aiškino V.Sirijos Gira.

„Mus domina viskas“

Baltarusijos ekspertai teigia, kad dviejų šalių susitikimą Vilniuje lėmė Lietuvos verslininkų pastangos. Lietuva užima devintą vietą stambiausių Baltarusijos prekybos partnerių sąraše. Pasak nepriklausomo ekonomisto Leonido Zaikos, Lietuvos verslininkai ketina varžytis su Latvija ir Kaliningradu dėl galimybės plukdyti Baltarusijos krovinius, o taip pat norėtų dalyvauti Baltarusijos valstybinės nuosavybės privatizavime.

Pasak L.Zaikos, Lietuva ir Baltarusija gali sėkmingai vykdyti bendrus energetikos ir transporto projektus. „Mūsų ekonomikos iš esmės dubliuoja viena kitą, bet sujungusios pastangas žemės ūkio produktų perdirbimo srityje Lietuva ir Baltarusija galėtų užimti 6-7 proc. Rusijos maisto rinkos“, - tikino jis.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos pirmininkas Bronislovas Lubys prieš prasidedant Lietuvos ir Baltarusijos ekonomikos forumui žurnalistams pareiškė, kad lietuvius Baltarusijoje domina viskas. „Atėjo laikas sutvarkyti valstybių tarpusavio santykius, - sakė jis. - Santykiai nėra nutrūkę, bet reikia, kad jie būtų labiau draugiški.“



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių