- Augustė Lyberytė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Šalies vadovai, politikai ir bendražygiai reiškia užuojautą dėl buvusio premjero Gedimino Kirkilo mirties.
Prisimindamas G. Kirkilą prezidentas Gitanas Nausėda sako, jog G. Kirkilas buvo Lietuvai atsidavęs politikas, per savo ilgametę karjerą prisidėjęs prie svarbių valstybės raidos etapų.
„Gediminas Kirkilas buvo išmintingas, garbingas, vakarietiškų pažiūrų politikas, nenuilstamai dirbęs vardan Lietuvos. Jo laikotarpis būnant premjeru pirmaisiais narystės ES ir NATO metais buvo svarbus vakarietiškos krypties egzaminas, kurį išlaikėme“, – rašoma prezidento užuojautoje.
Šalies vadovas reiškia užuojautą G. Kirkilo šeimai, artimiesiems, bičiuliams ir bendražygiams.
Savo ruožtu Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, jog retas politikas Lietuvoje elgėsi taip išmintingai ir gerbė savo oponentus,
„Labai nedaug politikų Lietuvoje geba žvelgti taip giliai ir gerbti oponentus, kaip tai gebėjo Gediminas Kirkilas, ir tai ne vienintelis dalykas, ko verta pasimokyti iš šio išmintingo politiko. Su kuriuo dar vakar bendravau konferencijoje Seime“, – šeštadienį savo „Facebook“ paskyroje rašė Seimo vadovė.
„Ilsėkitės ramybėje, Gediminai“, – reikšdama užuojautą velionio šeimai teigė V. Čmilytė-Nielsen.
Premjerė I. Šimonytė prisimindama G. Kirkilą pripažįsta, jog politiniame lauke jie užėmė skirtingas pozicijas. Tačiau Vyriausybės vadovė teigia vertinusi savo pirmtako gebėjimą įsiklausyti į visų pusių argumentus ir žavėjosi jo nuoširdžiu rūpesčiu dėl Lietuvos.
„Gediminas Kirkilas buvo ryškus politikas, kuris nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo aktyviai dalyvavo Lietuvos politiniame gyvenime. Nepaisant to, kad kartais politiniame gyvenime užėmėme skirtingas pozicijas, neretai ginčijomės, tačiau visada labai vertinau Gedimino Kirkilo politinę patirtį, sugebėjimą įsiklausyti ir į kitų politinių krypčių atstovų argumentus, tai, kad jam nuoširdžiai rūpėjo valstybės stiprinimas. Gediminas Kirkilas buvo puikus pašnekovas, jautrus žmogus ir stipri asmenybė. Nuoširdžiai užjaučiu jo artimuosius ir visus bendražygius“, – išplatintame pranešime nurodo ministrė pirmininkė.
V. Blinkevičiūtė: G. Kirkilo duona buvo politika
Buvusį bendražygį prisiminusi Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė sako, jog G. Kirkilas buvo išskirtinis politikas, pasižymėjęs ramiu būdu ir gebėjimu ieškoti bendrų sprendimų sudėtingose situacijoje.
„Prisimenu Gediminą Kirkilą kaip premjerą ar kaip mūsų partijos pirmininką – kaip ramų ir išlaikytą politiką. Nė karto negirdėjau, kad jis būtų pakėlęs toną, kad kumščiu stalą trankytų, kad kažkaip susinervintų, būtų pilnas emocijų. Ne, atvirkščiai – jis viską spręsdavo pakankamai ramiai ir ateidavo pasitarti. Sakydavo, sėsk, viską aptarsime, rasime sprendimus. Ir tikrai rasdavome“, – Eltai šeštadienį sakė V. Blinkevičiūtė.
„Jo duona buvo politika – jis buvo išmintingas politikas ir iki pat tokio netikėto išėjimo mes visada klausėmės jo įžvalgų apie nūdienos politinį gyvenimą“, – kalbėjo politikė.
„Tai buvo didelė politinė išmintis, politinė kultūra. Ir tai yra didžiulė netektis mums visiems“, – reikšdama užuojautą sakė LSDP pirmininkė.
G. Landsbergis: Lietuva neteko labai talentingo politiko
Užuojautą buvusiam premjerui reiškia ir užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. Diplomatijos vadovas tikina – Lietuva neteko labai talentingo ir kūrybingo politiko.
„Lietuva neteko labai talentingo ir kūrybingo politiko, intelektualo, valstybės interesų architekto ir gynėjo, kuris savo politine ir visuomenine veikla prisidėjo prie kokybiškesnės Lietuvos politikos ir politinės minties vystymo. Dėl šios netekties reiškiu nuoširdžią užuojautą ir linkiu stiprybės šią sunkią valandą Gedimino Kirkilo artimiesiems“, – nurodo G. Landsbergis.
Savo ruožtu G. Kirkilą prisimena ir Krašto apsaugos ministerija. Pasak jos vadovo Lauryno Kasčiūno, G. Kirkilas buvo veiklus ir ryžtingas politikas, nuoširdžiai dirbęs tėvynės labui, sugebėjęs išklausyti kitų nuomones, telkti ir sutarti dėl svarbiausių mūsų valstybės saugumo ir gynybos klausimų.
Šeštadienį, eidamas 73-uosius metus mirė buvęs premjeras Gediminas Kirkilas. Apie tai Eltai šeštadienio rytą patvirtino policijos atstovas Ramūnas Matonis.
G. Kirkilas gimė 1951 m. sostinėje. 1978-1989 m. priklausė SSKP, vėliau Lietuvos komunistų partijai. 1990 m. G. Kirkilas išrinktas Lietuvos demokratinės darbo partijos (LDDP) pirmuoju pavaduotoju ir keletą metų priklausė šiai politinei jėgai. Nuo 2001 m. tapo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) nariu, 2007-2009 m. pirmininkavo socialdemokratams.
Politikas buvo renkamas į Seimą nuo 1992 m. ir dirbo parlamente keletą kadencijų – iki 2020 m. 2017 m. lapkritį pasitraukė iš socialdemokratų gretų.
G. Kirkilas ėjo krašto apsaugos ministro pareigas 2004-2006 m., vadovavo Vyriausybei 2006-2008 m.
G. Kirkilas 2003 m. buvo apdovanotas Vytauto Didžiojo ordino Karininko kryžiumi, po metų – Vyčio Kryžiaus ordino Komandoro kryžiumi.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nausėda: laisvės kovų istorija ir dabar yra mūsų stiprybės šaltinis7
Artėjant Sausio 13-osios įvykių sukakčiai, prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį dalyvavo diskusijoje apie laisvę su 2024 metų Laisvės premijos laureatu kunigu Juliumi Sasnausku ir vyresniųjų klasių mokiniais iš visos Lietuvos. ...
-
Šaligatvių barstymas druska: sostinės valdžia atsakė į dažniausius klausimus
Įsivyraujant žiemiškesniems orams, vilniečiams kyla klausimų, kaip ir kiek beriama druskos ant šaligatvių. Savivaldybė atsakė į dažniausiai kylančius klausimus apie takų priežiūrą žiemą. ...
-
Meteorologai – apie išskirtinius metus Lietuvoje
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba pranešė, kad 2024 metai buvo šilčiausi stebėjimų istorijoje, o kritulių kiekis – dešimtadaliu mažesnis nei vidutiniškai. ...
-
Apie migrantų ydas prabilęs Ilchomdžonas sukėlė pyktį: dabar jie mane keikia, bet rytoj padėkos15
Drąsus ir atviras tadžiko politinio pabėgėlio Ilchomdžono Jakubzodos pokalbis su kauno.diena.lt apie masinės imigracijos keliamus iššūkius susilaukė daugybės reakcijų. Tarp jų ir plataus išeivių iš Vidurio Azijos pasipik...
-
Sprogimų daugiabučiuose pamokos: ką turėtų žinoti kiekvienas gyventojas?1
Pernai sprogimas Viršuliškėse sugriovė daugiabutį, o gyventojai atgal sugrįžti galėjo tik maždaug po metų. Šiemet sprogimas apgadino daugiabutį sostinės Dzūkų gatvėje. Abiem atvejais iš karto kilo klausimų, kas už nel...
-
Paskelbtas 2025 metų šauktinių sąrašas: pasitikrinkite15
Lietuvos kariuomenė penktadienį paskelbė šių metų karo prievolininkų sąrašus. ...
-
Šalia prekybos centrų esantys betoniniai statiniai – ne tik dėl estetikos
Žinoma, kad parduotuvėse žmonių saugumą užtikrina vaizdo kameros, apsaugininkai, bet yra ir kitų saugos priemonių, kurias pastebi ne kiekvienas. ...
-
SAM siūlo skirti daugiau valstybės finansuojamų rezidentūros studijų vietų
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo skirti 20 papildomų valstybės finansuojamų medicinos rezidentūros studijų vietų ir dešimt papildomų vietų į odontologijos rezidentūros studijas, penktadienį pranešė ministerija. ...
-
Tyrimas: Lietuva ir kitos Vakarų šalys Rusijai tiekia kare naudojamas technologijas
Lietuva ir kitos Vakarų šalys pernai ir užpernai į Rusiją eksportavo technologijas, kurias rusai galimai panaudojo savo artilerijoje kare prieš Ukrainą, penktadienį pranešė LRT radijas. ...
-
„Treti metai, kaip nepalaidoti“: kas vyksta su Leipalingyje rastų partizanų palaikais?
Valstybei neskiriant lėšų įrengti specialų memorialą Leipalingio kapinėse Druskininkų savivaldybėje, daugiau kaip 40-ies partizanų palaikai kelerius metus saugomi nepalaidoti. ...