- Milena Andrukaitytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos politikai bando palengvinti lietuvių kalbos egzaminą tautinių mažumų mokyklų moksleiviams.
Jie inicijavo tai numatančias Švietimo įstatymo pataisoms. Seimas joms jau pritarė po pateikimo.
Už projektą balsavo 46 Seimo nariai, du buvo prieš ir 17 susilaikė, jį toliau svarstys Seimo Švietimo ir mokslo komitetas. Taip pat dėl projekto paprašyta Vyriausybės išvados.
Seimo Švietimo ir mokslo komiteto vadovas „valstietis“ Eugenijus Jovaiša sako, kad tai – pradžia diskusijai, kaip suvienodinti moksleivių pasiekimus, o ne pritarimas skirtingiems egzaminams.
Šiuo metu įstatymas numato, kad mokymosi pasiekimų patikrinimai organizuojami vienodi visų mokomųjų kalbų mokyklų mokiniams, nepažeidžiant lygių galimybių principo.
Lietuvos lenkų politikai siūlo pridėti, kad egzaminai vyktų ir atsižvelgiant į Lietuvos bei tarptautinius teisės aktus, reglamentuojančius tautinių mažumų švietimą.
Įstatymas šiuo metu numato ir tai, kad visos bendrojo ugdymo mokyklos užtikrina lietuvių kalbos mokėjimą pagal bendrąją programą.
LLRA-Krikščioniškų šeimų sąjungos siūlymas – kad programos būtų skirtingos, „atsižvelgiant į nevienodas lietuvių kalbos vartojimo ir mokymosi sąlygas“.
Projektą pristatęs LLRA-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovas Jaroslavas Narkevičius teigė, kad iki 2013 metų iki 6 proc. tautinių mažumų mokyklų auklėtinių neišlaikydavo valstybinės lietuvių kalbos egzamino.
„Tai šiai dienai beveik trigubai padidėjo neišlaikiusiųjų lietuvių kalbos egzamino rezultatai“, – tvirtino jis.
Egzaminų centro duomenimis, pernai lietuvių kalbos ir literatūros valstybinį egzaminą išlaikė 89,5 proc. lietuviškų mokyklų abiturientų ir 80,74 proc. besimokiusiųjų mokyklose tautinių mažumų kalbomis. Užpernai tautinių mažumų moksleiviams sekėsi geriau – išlaikė 87,87 procento.
Projektą komentuodamas BNS politikas teigė, kad jis savaime nenumato skirtingų baigiamųjų lietuvių kalbos egzaminų lietuvių ir tautinių mažumų mokykloms.
„Mes siūlome įstatymiškai sudaryti galimybę dviem–trims skirtingoms programos“, – sakė J. Narkevičius.
Klausiamas, ar tai reikštų ir skirtingus žinių patikrinimus, jis atsakė: „Nebūtinai“.
„Aš specialiai to (egzaminų – BNS) klausimo nekėliau, nes tai, koks skirtumas bus tų programų, lems Švietimo ir mokslo ministerija, kuriai palikta teisė ir prievolė rengti tas programas, ir atsižvelgus į rezultatus, visą procesą“, – kalbėjo parlamentaras.
Seimo Švietimo ir mokslo komiteto vadovas E. Jovaiša savo ruožtu tvirtino, kad skirtingų reikalavimų tos pačios valstybės piliečiams negali būti.
„Yra kitas dalykas, kad mes susiduriame su problema, kad vaikai, kurie nėra tiek daug girdėję lietuvių kalbos, išauga tautinių mažumų aplinkoje, turi mokymosi problemų. Reikėtų kalbėti, kaip padaryti, kad tie vaikai, mūsų piliečiai, nepatirtų tokio streso ir sėkmingai galėtų pasiekti valstybinei kalbai dvyliktoje klasėje keliamus reikalavimus“, – BNS sakė E. Jovaiša.
Pataisų iniciatoriai aiškinamajame rašte teigia, kad gimtakalbių ir negimtakalbių lietuvių kalbos mokėjimo kokybė negali būti matuojama tais pačiais kriterijais, nes jų kalbiniai gebėjimai skiriasi.
„Gimtakalbiai kalbą įsisavina natūraliu biologiniu procesu, o negimtakalbiai kalbą „įgyja“ formaliame procese, t. y. išmokstant mokykloje. Dėl menkesnio žodyno negimtakalbiams yra mažiau suprantamos tiek gramatikos žinios, tiek įvairios tematikos tekstai ir literatūros kūriniai“, – teigiama projekto aiškinamajame rašte.
Lietuvių kalbos egzaminai lietuviškų ir tautinių mažumų mokyklų abiturientams suvienodinti jau keleri metai, tačiau tautinių mažumų mokyklų atstovai dar gali padaryti daugiau klaidų. Suvienodinti visų abiturientų darbų vertinimą numatoma 2020 metais.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Per Seimo rinkimus neblaivūs užtikti komisijų nariai netenka darbo
Neblaivūs per Seimo rinkimus apylinkėse Kretingos rajone ir Rokiškyje pasirodę du komisijų nariai netenka darbo. ...
-
Pasienyje su Baltarusija apgręžta 18 neteisėtų migrantų
Lietuvos pasienyje su Baltarusija praėjusią parą apgręžta 18 neteisėtų migrantų, šeštadienį pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). ...
-
Nuo stipraus vėjo virto ne tik medžiai, bet ir kaminas – ugniagesiai reagavo 185 kartus1
Per praėjusią parą ugniagesiai 185 kartus vyko šalinti Lietuvoje siautusio stipraus vėjo padarinių – nuo kelių ir šaligatvių šalino nuvirtusius medžius. ...
-
Keturis ežerus Anykščių rajone planuojama pritaikyti lankymui
Anykščių rajone esančius Alaušo, Viešinto, Nevėžos ir Juostino ežerus planuojama pritaikyti lankymui, sutvarkant jų paplūdimius, želdynus bei įrengiant pėsčiųjų takus. ...
-
Per plauką nuo tragedijos: į Petrašiūnų kapines teko siųsti ugniagesių gelbėtojų aukštalipius7
Lapkričio 1-osios vidurdienį Bendrajam pagalbos centrui buvo pranešta apie pavojingą situaciją Petrašiūnų kapinėse: siaučiantis uraganinis vėjas išvertė pušį, kurią kol kas prilaiko kita pušis, į kurią pirmoji v...
-
Lapkričio 2-oji Lietuvoje ir pasaulyje1
Lapkričio 2-oji, šeštadienis, 44 savaitė. ...
-
VTEK tęsia diskusijas dėl interesų deklaravimo tvarkos pokyčių
Anksčiau padariusi pertrauką, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) tęsia diskusijas dėl interesų deklaravimo tvarkos pokyčių. ...
-
Kapinių turizmas: žymių žmonių amžinojo poilsio vietas nušvietė žvakių šviesa10
Visų Šventųjų dienos vakarą prestižinėse Petrašiūnų kapinėse žvakių šviesoje paskendo žinomų asmenybių amžinojo poilsio vietos. Kauniečiai neslėpė, kai kurios anapilin iškeliavusios asmenybės niekada nebus užmir&...
-
Laisvės alėjoje tradiciškai tekėjo „Sielų upė“: grožį gadino vėjas8
Lapkričio 1-ąją Laisvės alėjoje surengta jau tradicija tapusi akcija „Sielų upė“, kuria siekiama atminti ne tik amžinybėn išėjusius artimuosius, bet ir tuos, ant kurių kapų jau seniai nėra kam uždegti ugnelės. Tiesa, š...
-
Klaipėdoje siaučia stiprus vėjas
Lapkričio 1-ąją, Visų Šventųjų dieną, Klaipėdoje stiprus vėjas plėšo lapus, keltai iš Senosios perkėlos neplaukia, tačiau norintys patekti į Smiltynę keliami Naujojoje perkėloje. ...